Opelin lämmitys

hankiija

Hei
Mietin dieseeli opelin ostoa. Valmiina tuo quickheat, mutta tarvitseeko lisäksi lohkolämmittimen vai pitäiskös hankkia webasto...

3

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1.9 cdti

      Kivahan se on lämpöisellä autolla / ikkunat sulana lähteä aamuisin.
      Kysyppä tulee saako autoosi "aidon" lohkolämmittimen vai joutuuko tyytymään säteilylämmittimeen joka lämmittää pelkästään öljypohjaa ( tehoton ), jos näin on sinuna valitsisin silloin webaston.

    • Webasto + laturi

      Nykyajan dieselit tuottavat ns. hukkalämpöä huonosti, eli ei meinaa lämpö riittää kabiinissa kovilla pakkasilla, itsellä on Zafira 1.9 ctdi ja siinä on Webasto kellolla, se on loistava kapine ja talvella se kyllä pyörii mukana pikkupakkasista alkaen, eli lämpöä riittää, siitä hyvä laite, että ei tarvitse (aina) olla tolppaa etsimässä mihin saisi lohko/säteilylämmittimen kytkettyä (jos olisi sellainen), mutta huono puoli on se, jos ajaa lyhyitä matkoja ja käyttää auton lämmittämiseen ennen ajoon lähtöä, niin syö akun tyhjäksi ja sitten joku aamu ei starttaa enää käyntiin, eli jos päädyt Webastoon, niin asennuta samalla kiinteästi älylaturi tai osta erillinen ulkokäyttöön sopiva älylaturi ja pidä välillä latauksessa yön yli, niin ei tule ongelmia eteen.
      Muista myös tämä: jos polttoainemäärän varoitusvalo palaa, ei Webasto lähde käyntiin ns. aamulämmitykseen, eli tankissa pitää olla reitlusti polttoainetta, on kytketty siksi noin, ettei käytä polttoainetta loppuun asti (ajossa kyllä toimii vaikka valopalaa).

    • Tosi on.

      opel astra vm.2010 diesel lämpiää tosi nopeasti kun vakiona sähkö vastukset lämmitys kanavassa. takana kaksi kylmää talvea joten kokemusta on. Todella lämmin talviauto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      133
      5857
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5702
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      53
      4457
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      4008
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3291
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1612
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1170
    Aihe