Lapsia pahoinpideltiin päiväkodissa vuosia

sillä lailla

Etelä-Karjalan käräjäoikeus antoi tuomionsa asiassa tänään.

53-vuotias päiväkodin naispuolinen johtaja tuomittiin maksamaan myös korvauksia pahoinpitelyjen ja vapaudenriistojen kohteina olleille lapsille.

Lapsille maksettavien korvausten ensisijaiseksi maksajaksi oikeus määräsi kuitenkin päiväkodin johtajan työnantajan eli Lappeenrannan kaupungin. Päiväkotipomolta lasten korvaukset peritään vain, jos niitä ei saada kaupungilta perittyä.

Korvauksia käräjäoikeus tuomitsi maksettavaksi kolmelle eri lapselle, 500 euroa kullekin.

Käräjäoikeus toteaa tuomiossaan, että lasten pahoinpitely lappeenrantalaisessa päiväkodissa sai jatkua vuosikausia juuri siksi, ettei päiväkodin johtaja puuttunut alaisensa rikolliseen menettelyyn, vaikka tiesikin siitä.

Päiväkodin työntekijä sai jo vuosi sitten tuomion pahoinpitelyistä ja vapaudenriistoista. Hän sai tuolloin myös välittömästi potkut.

Virkarikoksesta tuomittu lastentarhanopettaja jatkaa edelleen Lappeenrannan kaupungin palveluksessa. Päiväkodin johtotehtävissä hän ei enää ole.


http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012112016348622_uu.shtml

5

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisiko näin?

      Tässä esimerkki juuri siitä miten vanhemmat eivät ole ajantasalla lapsensa päiväkotiarjen suhteen. Ei oteta kunnolla selvää päivän tapahtumista ja kasvatuskäytännöistä. Vanhemmat tuudittautuvat aivan liian usein siihen kuvitelmaan että Suomessa varhaiskasvatuksen laatu on jatkuvassa seurannassa ja ammattikasvattajat osaavat hommansa. Ensinäkin päiväkotihoidon laadulle ei ole mitään selkeitä kriteereitä ja päiväkotien työskentelytapojen seuranta on hyvin puutteellista. Tärkeätä olisi että vanhemmat todella ymmärtäisivät että lapsen hyvinvointi on yhä heidän vastuullaan vaikka lapsi onkin päiväkodissa. Heidän tulee olla ajantasalla kaikesta siitä mitä lapsen kanssa päiväkodissa tehdään ja todella vaatia että saavat jonkun tietyn hoitajan jonka kanssa pystyvät päivähoidon arkea miettimään.Jos päiväkodilla ei ole resursseja tai halua tämänkaltaiseen yhteistyöhön eivät vanhemmat voi olla varmoja siitä että lapsella on hyvä olla hoidossa.

    • <<<<<<<<<<<<

      Ja paljonkohan ne vanhemmat pahoinpitelevät lapsiaan? Olikos se noin puolet ainakin hyväksyy sen?

      • ....

        Vanhempia ei voi valita mutta ammattikasvattajia voi. Vanhempien puutteet eivät oikeuta ammattilaisia rikkomaan lakia ei myöskään vapauta päivähoitolaitosta ja poliitikkoja vastuusta.


      • ipegyourpardon

        Kenen tekemänä?


    • maijastiina

      Oiskohan tuo taas jäävuoren huippu mikä tuli näkyviin? Luulenpa, että varsinkin henkistä väkivaltaa on enemmän kuin mitä uskotaankaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      100
      4928
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      245
      2016
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      86
      1645
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1190
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      337
      1163
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1100
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1099
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1068
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1029
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      984
    Aihe