Lapsia pahoinpideltiin päiväkodissa vuosia

sillä lailla

Etelä-Karjalan käräjäoikeus antoi tuomionsa asiassa tänään.

53-vuotias päiväkodin naispuolinen johtaja tuomittiin maksamaan myös korvauksia pahoinpitelyjen ja vapaudenriistojen kohteina olleille lapsille.

Lapsille maksettavien korvausten ensisijaiseksi maksajaksi oikeus määräsi kuitenkin päiväkodin johtajan työnantajan eli Lappeenrannan kaupungin. Päiväkotipomolta lasten korvaukset peritään vain, jos niitä ei saada kaupungilta perittyä.

Korvauksia käräjäoikeus tuomitsi maksettavaksi kolmelle eri lapselle, 500 euroa kullekin.

Käräjäoikeus toteaa tuomiossaan, että lasten pahoinpitely lappeenrantalaisessa päiväkodissa sai jatkua vuosikausia juuri siksi, ettei päiväkodin johtaja puuttunut alaisensa rikolliseen menettelyyn, vaikka tiesikin siitä.

Päiväkodin työntekijä sai jo vuosi sitten tuomion pahoinpitelyistä ja vapaudenriistoista. Hän sai tuolloin myös välittömästi potkut.

Virkarikoksesta tuomittu lastentarhanopettaja jatkaa edelleen Lappeenrannan kaupungin palveluksessa. Päiväkodin johtotehtävissä hän ei enää ole.


http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012112016348622_uu.shtml

5

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisiko näin?

      Tässä esimerkki juuri siitä miten vanhemmat eivät ole ajantasalla lapsensa päiväkotiarjen suhteen. Ei oteta kunnolla selvää päivän tapahtumista ja kasvatuskäytännöistä. Vanhemmat tuudittautuvat aivan liian usein siihen kuvitelmaan että Suomessa varhaiskasvatuksen laatu on jatkuvassa seurannassa ja ammattikasvattajat osaavat hommansa. Ensinäkin päiväkotihoidon laadulle ei ole mitään selkeitä kriteereitä ja päiväkotien työskentelytapojen seuranta on hyvin puutteellista. Tärkeätä olisi että vanhemmat todella ymmärtäisivät että lapsen hyvinvointi on yhä heidän vastuullaan vaikka lapsi onkin päiväkodissa. Heidän tulee olla ajantasalla kaikesta siitä mitä lapsen kanssa päiväkodissa tehdään ja todella vaatia että saavat jonkun tietyn hoitajan jonka kanssa pystyvät päivähoidon arkea miettimään.Jos päiväkodilla ei ole resursseja tai halua tämänkaltaiseen yhteistyöhön eivät vanhemmat voi olla varmoja siitä että lapsella on hyvä olla hoidossa.

    • <<<<<<<<<<<<

      Ja paljonkohan ne vanhemmat pahoinpitelevät lapsiaan? Olikos se noin puolet ainakin hyväksyy sen?

      • ....

        Vanhempia ei voi valita mutta ammattikasvattajia voi. Vanhempien puutteet eivät oikeuta ammattilaisia rikkomaan lakia ei myöskään vapauta päivähoitolaitosta ja poliitikkoja vastuusta.


      • ipegyourpardon

        Kenen tekemänä?


    • maijastiina

      Oiskohan tuo taas jäävuoren huippu mikä tuli näkyviin? Luulenpa, että varsinkin henkistä väkivaltaa on enemmän kuin mitä uskotaankaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      113
      9451
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      9051
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      18
      7855
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6254
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5378
    6. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      4999
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      8
      4428
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4345
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4243
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4173
    Aihe