Sotilaskiväärin M44 piipun lyhentäminen?

rautasaha+viila

kyseessä metrin mittainen M44 malli tai mikä myt tuo oikeasti on, kaliiperi kuitenkin 7.62 Russ ja pituutta noin metri, ruuvilla kiinni oleva, sivulle taittuva, puikkomainen pistin.

Ajattelin että jos etutukin sahaa poikki ja piippua lyhentää vaikkapa pistimen korvakkeiden takaa ja sen jälkeen äänenvaimennin, kannattaakohan asentaa äänenv. niin jotta se tulee piipun päälle? vai piipun jatkoksi.

Olisiko tuollaisella muokkaamisella mitään järkeä? Mikä on kiväärin lyhin laillinen mitta? otetaanko äänenvaimentaja mukaan huomioon vai mitataanko mitta ilman äänenvaimenninta? Todennäköisesti ilman.

6

819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija...

      Tais olla minimi kok pituus 85cm ja piipun min pituus 45cm, mut jos vedät mitat liki min niin menetät lähtönopeuksissa. Lataukset joudut tekemään nopeimmille mahd ruudeille. Toki tolkullinen lyhennys varmasti ok. Anna asesepän lyhentää ni et tuhoa piipunsuuta joka ratkaiseva tekijä tarkkuudessa.

    • rautasaha+viila

      Jep..kylllähän nyt hieman kätevä käsistään osaa piipunsuun käsitellä niin ettei vaikuta tarkkuuteen, purseita ei saa jäädä eikä seevausta tehdä miten sattuu. Mutta kyllähän asesepälle veisin silti, sillä alkoi kyllä kiinnostamaan kovastoi tänäänkin tuolla kettujahdissa se että asennuttaisin äänenvaimentajan mutta ehkä piipun lyhentämisen jättäisin pois eli etujyvä runkoineen pois sekä takajyvä.

      Etutukki kokonaan pois ja äänenvaimentaja piipun päälle sillä tavalla että äänenvaimentajan taka-osa olisi kiinni takatukin etu-osassa eli äänenvaimentajalle tulisi jo siinä pituutta eikä ase pitenisi vaan aseen kokonaismitta pysyisi tuossa alkuperäisessä mitassaan äänenvaimentimen kanssa.

      Eihän se äänenvaimentaja veisi kun laukauksen äänen osittain pois normaali latauksilla mutta kuitenkin olisi se sekin jotakin, varsinkin kun koirakin joskus ammuttaessa jää piippulinjan etupuolelle. Olisikohan tuollaisessa muutoksessa järkeä?? Kiikarin tietysti joutuisi asennuttamaan tai punapistetähtäimen kun alkuperäiset tähtäimet häviää.

    • Eka ja Veka

      Kiinnitytin omaan m.44 kivääriin vaimentajan suoraan pistimen saranaan. Nyt voin helposti ampua ilman vaimenninta ja yhtä helposti vain vaimentimen piipun eteen kääntäen hiljaisia laukauksia. Piipun ja vaimentajan väliin on asennettu tiivistysmuhvi jota puoli kierrosta kääntäen tekee liitoksen tiiviiksi. Piipun sivussa oleva saranarakenne lukitsee vaimentajan paikoilleen todella hyvin.

    • rubber-reino

      Milläs tätä tiivistysmuhvia käännät, paljain käsinkö? Hieman väljyyttähän täytyy olla ennekuin saranan avulla kääntyvä äänenv. menee piipun päälle. Mikä tarkoitus on ampua äänellisiä laukauksia jos kerran on käytössä äänenvaimennin??? no..kivaahan se on välillä kun paukkuu kunnolla.

    • onko koolla väliä

      Kartio yksi tapa saada tiiviiksi..en vain minäkään ymmärrä miksi pitäisi olla pois käännettävä äänenvaimentaja? no saahan sitä kokeilla.

      Entäpäs jos etutukin poistaa ja asentaa äänenvaimentajan piipun päälle, vaikkapa takatähtäimeen saakka ulottuvan.

      Millainen vaikutus on läpimitaltaan erilaisissa äänenvaimentajissa?? onko parempi lyhyt ja paksu vai pitkä ja ohuempi.

    • jörkens

      Subjektiovaimennin on paras kivääriin. Vaikka vaimennin olisi löysästi kiinni aseessa, saa vastapaine aikaan todella tiiviin liitoksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1752
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1313
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1183
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1085
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1072
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1009
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe