Corgi pembroke hakusessa!

Koiraa vailla

Hei! Olen ensi vuonna 18-vuotta täyttävä lukiolainen mikkelistä. Tällä hetkellä asun 18-vuotiaan siskoni ja hänen 2 vuoden ikäisen samojedinkoira Vapun kanssa. Ensi kesänä(2013) sisko kuitenkin muuttaa toiseen kaupunkiin opiskelemaan ja ottaa koiran mukaan, joten itse jään ilman koiraa, eikä se tunnu hyvältä vaihtoehdolta.

Siksi olenkin alkanut säästää rahaa omaa koiraa varten ja erityisen kiinnostunut olen ollut juuri Welsh corgista. Erityisesti pembrokesta. Ongelmaksi on osoittautunut kasvattajan löytäminen. olen selannut welsh corgi seuran kasvattajalistan useaan otteeseen läpi, mutta tuntuu ettei kellään ole kyseisen rodun pentuja suunnitteilla ensi kesälle.

Kysynkin nyt, onko muilla rodun parissa viihtyvillä tietoa mahdollisista pentusuunnitelmista?

Mahdollisesti löytyvälle kasvattajalle kerron mielelläni lisää millaiseen kotiin pentu pääsisi ja kysymyksiäkin riittää :) kiitos paljon jos joku viitsii vastata!

2

275

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siru20

      Moikka! Hyvää kasvattajaa kannattaa odottaa, kuten hyvät perintötekijät omaavaa koiraakin. Itse odottelin omaa pembrokeani n. puolitoista vuotta, kunnes vihdoin löysin aivan mahtavan kasvattajan ja terveen pennun. Corgeilla on monesti ongelmia lonkissa, joten suosittelen että otat pennun kasvattajalta. joka on ennen pentujen teetättämistä kuvauttanut edes jommankumman vanhemman lonkat. Jos molemmat vanhemmat omaavat D/D lonkat, en lähtisi ostamaan koska ongelmia tulee aivan varmasti.. :/ Toivottavasti maltat odottaa, se varmasti palkitaan! :)

    • mana1

      Yhdyn edelliseen kirjoittajaan, hyvää kannattaa odottaa. Itse kun otin ensimmäisen corgin niin olin aivan ulapalla kaikista koirille tehtävistä kuvauksista ja tutkimuksista ja niinhän siinä sitten kävi, että nyt koira on hieman päälle kaksivuotias ja todettu nivelrikkoiseksi. Lonkat ovat siis suoraansanottuna aivan surkeat.

      Perehdy siis tarkkaan millaisille vanhemmille pentuja suunnitellaan ja muista että tärkeintä on pennun terveys, ei se että pentu on pakko saada kesällä. Toivottavasti sopiva kasvattaja löytyy! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      6
      1185
    2. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1040
    3. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      166
      1004
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      765
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      719
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      50
      717
    7. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      704
    8. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      49
      681
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      638
    10. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      523
      598
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      597
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      592
    13. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      553
    14. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    15. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      74
      525
    16. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      516
    17. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      513
    18. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      505
    19. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      499
    20. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      491
    Aihe