Kohta kymmenen vuotta vanha plyysisohvani on istumisesta tummunut, siis reunat vaan. Miten saisin hienosti ja kevyesti puhdistettua sen? Mitään tahroja siinä ei ole. Kiitos vastauksista!
ns. plyysisohvan puhdistus
yxkaxrva
34088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käytä ENJO:n Siivouskinnasta ja vettä, niin lähtee tahratkin. Käy tutustumassa www.kemikaalitonsiivous.fi ja koe WOW-hetki.
Noin vanhaa sohvaa ei saa millään konstilla täysin puhtaaksi.
Painehuuhtelulla voi yrittää, mutta ei sekää täysin puhdasta tee.
Uudelleen verhoilu, viltti tai muu vaate peittämään tummentuma-aluetta.
Kymmenen vuotta on sohvalle lähes eläkeikä. Jos pehmuste on huippulaatua ja istumamukavuus on vielä hyvä, niin siinä tapauksessa kannattaa yrittää tuota verhoilua tai peittämistä.
Painehuuhtelupesu vie aikaa useamman tunnin, jos sohva on pahasti pinttynyt.
Lopputuloksena ei ole täysin puhdas pinta (kokemusta useammaltakin tuttavalta).
Hintaa operaatiolle kertyy muutamasta kympistä jopa satasiin.
Uusi sohva lienee järkevin hankinta. Varsinkin kun alennusmyynnit alkavat kohta.
Mulla oli myös sohva, jossa tummumisen lisäksi tahroja. Itse asun pääkaupunkiseudulla ja löysin netistä clean dream pesut nimisen yrityksen. Sieltä tuli mies, joka teki ainakin mun sohvasta kuin uuden. Hinta oli jotai 200