Ei ole kuulema normaalia, että aikuinen rakentaa pienoismalleja ja leikkii niiden kanssa ulkona.
Dioraamaa suunnitelin leikkikentällä kun joukko vihaisia vanhempia ajoi minut pois.
MINÄ KOSTAN!
Minut leimattiin hulluksi
8
281
Vastaukset
- 5star wanted level
Ulkomaisilla pienoisautofoorumeilla näyttää porukka olevan aika ukkoutunutta joten väittäisin että nimenomaan aikuisten harrastus on pienoismallit. Pennuthan nykyään kyyhöttää vaan sisällä netissä luuhaten sossufoorumeilla, ei ne kädettömät osaa mitään fyysistä ja konkreettista rakentaa, voivat kyllä osata tietokoneella mallintaa 3D objekteja.
Nykyään saattaa olla että jos lapseton aikuinen menee leikkikentälle niin käy kuten GTA peleissä, heti on 5 tähden wanted level ja koukut perässä... - pieniin päin?
Niin että olisivatko luulleet pedofiiliksi kun sitä selvästikin ollaan _pienistä_ kiinnostuneita ...
Mikähän pienoismalleissa oikein kiehtoo, sitä tekee joskus mieli pohtia. Onko todellinen maailma liian vaarallinen ja vaativa, pyrkiikö mallari rakentamaan itselleen turvallisen pienoismaailman, hallittavissa olevan miniatyyrimaailman?
Onko mallailu todellisuuspakoa? Vai kerääkö mallari vain voimiaan pienoismallien parissa, varustautuen todellisen maailman valloitusta varten?
Ovatko mallarit pikkuhitlereitä jotka väsäilevät kammiossaan pientä 1:43 Leopard-tankin mallia näennäisen vaarattomina, mutta oikeasti sisimmässään hautovat ajatusta uudesta kolmannesta valtakunnasta mittakaavassa 1:1?
Ovatko mallarit kontrollifriikkejä jotka yrittävät korjata todellisen maailman monet epätäydellisyydet rakentamalla täydellisiä pienoismalleja?
Vai haluavatko mallarit vain tutustua todellisen maailman objekteihin, niiden yksityiskohtiin, jäljittelemällä niitä pienoiskoossa.- games and models
Itse kun harrastan pienoisautoja niin kun 1:1 autoja ei ole mahdollisuuksia harrastaa tilojen, rahan, työkalujen ja remonttitaitojen puutteessa niin pienoismallina on edes jonkinlainen omistusmahdollisuus mieleisestä autosta.
Esim. viimeisin pienoisautohankintani, Aston-Martin V12 Vantage 1/24 mittakaavassa, eipä ole laittaa tällaiseen 1:1 malliin muutamaa sataatonnia saati säilytystallia tällaiselle kakkosautolle mutta pienarin sai n. 10 eurolla ja tilaa tällaiselle aina löytyy :) H3lvetin tyylikäs korimalli, linjakas, urheilullinen ja suorituskyvyssä varmasti löytyy.
Tätähän pääsee tavallaan ajamaankin esimerkiksi PS3:n Gran Turismo 5 pelissä. - %+&
Enhän mä mitään tietysti tiedä, mutta pienoismalleja väkertäessä on samalla erinomainen mahdollisuus oppia uusia asioita mallin esikuvasta ja sen historiasta. Usein se on välttämätöntäkin, jos haluaa rakentaa mallista tarkemman kuin mitä pelkistä laatikosta löytyvistä osista saa aikaan. Pienten yksityiskohtien lisäämien, dioraaman teko (vaikkapa jonkin historiallisen tapahtuman pohjalta) jne. tekee mallista persoonallisen, erilaisen kuin jonkun toisen samasta sarjasta rakentama malli.
Ehkä se tärkein syy on kuitenkin se, että saa nähdä omien käsiensä ja kärsvällisyyden (tai sen puutteen...) tuloksen.
Hieno harrastus, nostan hattua kaikille mallareille!
- isoveli valvoo
Epäilyttävää porukkaa joka tapauksessa.
Jos näkisin aikuisen miehen konttaavan hiekkalaatikolla käyden salamasotaa pienoismallitankkien kanssa vihreä asepuku ja rähinäremmit päällään, soittaisin poliisille, varsinkin jos sällillä olisi nenänsä alla pienet Hitler-viikset ja iso koppalakki päässään. - Dein Kampf I & II
Voisit ehkä parhaiten kostaa lyömällä opponenttejasi sanan säilällä. Kirjoita henkilökohtaisesta taistelustasi kirja!
- MarttiMallariTTr
Kostat mitä ja kenelle? Ottaako noin pahasti ESJonnea päähän, kun Pienoismallit.net:stä on tullut lähtö. Nyt sit hölmöillään toisen ihmisen nimissä pitkin suomi24:sta.
- Jari B
Turpa kiinni Tomi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567785Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675881Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072313Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43964