Ei ole kuulema normaalia, että aikuinen rakentaa pienoismalleja ja leikkii niiden kanssa ulkona.
Dioraamaa suunnitelin leikkikentällä kun joukko vihaisia vanhempia ajoi minut pois.
MINÄ KOSTAN!
Minut leimattiin hulluksi
8
275
Vastaukset
- 5star wanted level
Ulkomaisilla pienoisautofoorumeilla näyttää porukka olevan aika ukkoutunutta joten väittäisin että nimenomaan aikuisten harrastus on pienoismallit. Pennuthan nykyään kyyhöttää vaan sisällä netissä luuhaten sossufoorumeilla, ei ne kädettömät osaa mitään fyysistä ja konkreettista rakentaa, voivat kyllä osata tietokoneella mallintaa 3D objekteja.
Nykyään saattaa olla että jos lapseton aikuinen menee leikkikentälle niin käy kuten GTA peleissä, heti on 5 tähden wanted level ja koukut perässä... - pieniin päin?
Niin että olisivatko luulleet pedofiiliksi kun sitä selvästikin ollaan _pienistä_ kiinnostuneita ...
Mikähän pienoismalleissa oikein kiehtoo, sitä tekee joskus mieli pohtia. Onko todellinen maailma liian vaarallinen ja vaativa, pyrkiikö mallari rakentamaan itselleen turvallisen pienoismaailman, hallittavissa olevan miniatyyrimaailman?
Onko mallailu todellisuuspakoa? Vai kerääkö mallari vain voimiaan pienoismallien parissa, varustautuen todellisen maailman valloitusta varten?
Ovatko mallarit pikkuhitlereitä jotka väsäilevät kammiossaan pientä 1:43 Leopard-tankin mallia näennäisen vaarattomina, mutta oikeasti sisimmässään hautovat ajatusta uudesta kolmannesta valtakunnasta mittakaavassa 1:1?
Ovatko mallarit kontrollifriikkejä jotka yrittävät korjata todellisen maailman monet epätäydellisyydet rakentamalla täydellisiä pienoismalleja?
Vai haluavatko mallarit vain tutustua todellisen maailman objekteihin, niiden yksityiskohtiin, jäljittelemällä niitä pienoiskoossa.- games and models
Itse kun harrastan pienoisautoja niin kun 1:1 autoja ei ole mahdollisuuksia harrastaa tilojen, rahan, työkalujen ja remonttitaitojen puutteessa niin pienoismallina on edes jonkinlainen omistusmahdollisuus mieleisestä autosta.
Esim. viimeisin pienoisautohankintani, Aston-Martin V12 Vantage 1/24 mittakaavassa, eipä ole laittaa tällaiseen 1:1 malliin muutamaa sataatonnia saati säilytystallia tällaiselle kakkosautolle mutta pienarin sai n. 10 eurolla ja tilaa tällaiselle aina löytyy :) H3lvetin tyylikäs korimalli, linjakas, urheilullinen ja suorituskyvyssä varmasti löytyy.
Tätähän pääsee tavallaan ajamaankin esimerkiksi PS3:n Gran Turismo 5 pelissä. - %+&
Enhän mä mitään tietysti tiedä, mutta pienoismalleja väkertäessä on samalla erinomainen mahdollisuus oppia uusia asioita mallin esikuvasta ja sen historiasta. Usein se on välttämätöntäkin, jos haluaa rakentaa mallista tarkemman kuin mitä pelkistä laatikosta löytyvistä osista saa aikaan. Pienten yksityiskohtien lisäämien, dioraaman teko (vaikkapa jonkin historiallisen tapahtuman pohjalta) jne. tekee mallista persoonallisen, erilaisen kuin jonkun toisen samasta sarjasta rakentama malli.
Ehkä se tärkein syy on kuitenkin se, että saa nähdä omien käsiensä ja kärsvällisyyden (tai sen puutteen...) tuloksen.
Hieno harrastus, nostan hattua kaikille mallareille!
- isoveli valvoo
Epäilyttävää porukkaa joka tapauksessa.
Jos näkisin aikuisen miehen konttaavan hiekkalaatikolla käyden salamasotaa pienoismallitankkien kanssa vihreä asepuku ja rähinäremmit päällään, soittaisin poliisille, varsinkin jos sällillä olisi nenänsä alla pienet Hitler-viikset ja iso koppalakki päässään. - Dein Kampf I & II
Voisit ehkä parhaiten kostaa lyömällä opponenttejasi sanan säilällä. Kirjoita henkilökohtaisesta taistelustasi kirja!
- MarttiMallariTTr
Kostat mitä ja kenelle? Ottaako noin pahasti ESJonnea päähän, kun Pienoismallit.net:stä on tullut lähtö. Nyt sit hölmöillään toisen ihmisen nimissä pitkin suomi24:sta.
- Jari B
Turpa kiinni Tomi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405615
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2234571Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364524Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?734330Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264292Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603795- 963182
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233065Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273051Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102160