ongelmani on seuraava: primeraa täryyttää jarruttaessa ja kun alkaa vauhtia olla 130km/h niin silloikin täryyttää hirveästi, ei oikein kovempaa voi ajaa!(ei sillä että tarvitsisikaan). niin missähän vois olla vika? renkaat on vaihdettu ja vanteet ja käytetty nelipyörä suuntauksessa eikä muutosta näy! ja kaiken lisäksi vielä puoltaa oikealle.. voiskohan vika olla iskareissa kun näkyy olevan alkuperäiset ja autolla ajettu 270tkm?
missä vika!?
primera-93
6943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jarrulevy kiero? Rengas/renkaat ei tasapainossa?
Iskarit on varmaan jo aika vaihtaa.
Jos iskareilla on ajettu tuollainen km-määrä, niin ne ovat taatusti aivan loppu. Uudet iskarit parantavat ajo-ominaisuuksia yllättävän paljon. Siihen en osaa ottaa varmuudella kantaa, johtuuko nuo ongelmat iskareista, mutta voivat kyllä olla syypäänä.
voikos se jarrulevyn kierous vaikuttaa myös ajossa? eli silloin kun ei jarruta?
Itselläni samanikäinen ja lähes yhtä paljon ajettu. Alkuperäiset iskarit testattu; täysin kunnossa. Vie toki ennen vaihtoa testiin; ei ikä ratkaise. Itselläni oli puolto-ongelma. Syy oli toiselta puolen väljäksi kulunut multilink. Tärinä voi johtua huonosti tasapainotetuista renkaista. Suomessa tämä taito on todella surkea. Kone kyllä näyttää, että olisivat tasapainossa, mutta eivät ole. Useamman kerran on minulle sattunut, että Saksaan tai Ruotsiin lähtiessä olen ostanut uudet renkaat ja ne kulkevat hyvin satasen vauhdissa. Mutta kovemmassa vauhdissa täryyttävät ja syynä on huono tasapainotus, joka korjattu Saksassa ja Ruotsissa ja sen jälkeen voi ajaa ilman mitään tärinää niin kovaa kuin auto kulkee.
itsekkin olen ruvennut epäilemään että vika voisi olla siinä multilinkissä kun sieltä kuuluu aina sellainen paha kuiva ääni kun kääntää linkkuun joka ei tule murroksesta!
Miten sen multilinkin voi tarkistaa että onko vika siinä?
Itse vein korjaamolle (huoltoasema), jossa vaihto sujui tosi nopsaan kunnon työkaluilla. Korjaaja nosti etupyörät ylös. Hyvin voimakas vääntö pyörän alareunasta ulospäin ja yläreunasta sisäänpäin ja sitä heiluttelua jatkaen näkyi selvästi kun multilinkissä oli välystä. Selitys oli: multilinkissä on tappi/akseli, joka laakeroitu kuulalakereilla. Koska akseli ei varsinaisesti pyöri ja liike on muutenkin olemattoman vähäistä, ei pyöri laakeritkaan. Paikallaan ollessaan ne syö itselleen kolon vastakappaleeseen ja siitä tulee isokin välys. Tarvikemultilinkkejä on myös jonkinlaisilla muoviholkeilla kuulalakerin sijaan. Ei taida kestää nekään. Harvinaisen tyhmä rakenne.