Oikeudenkäynti tulossa, apuva!

musta silmä

On tulossa oikeudenkäynti ,kyseessä parisuhdeväkivalta. Ex-mieheni on syytetyn penkillä. En ole koskaan ollut osallisena minkäänlaisessa oikeudenkäyntiin liittyvässä asiassa. Jännittää aivan pirusti. Olen lukenut jotain kokemuksia netistä ja siellä pelotellaan kuinka uhria hiillostetaan pahoilla kysymyksillä ja mietinkin,että mitä se käytännössä tarkoittaa. Eihän väkivalta ole oikeutettua missään tilanteessa vai onko mahdollista,että exäni juristeineen yrittää jotenkin puolustella asiaa tai laittaa sen mun syyksi, esim.jos olen sanallisesti vastannut takaisin exälleni aikanaan. Exälläni paljon narsistisia piirteitä, on hyvä puhumaan. Pelkään, etten saa sanaa suustani tai sitten menee itkuksi. Olisko hyvä hankkia joku rauhoittava lääke ennen istuntoa,etten mene ihan paniikkiin. Tiedän sen, että exäni tulee valehtelemaan siellä minusta , on puhunut minusta takanapäin todella hirveitä asioita,jotka eivät pidä paikkaansa. Kommentoikaa te, jotka olette olleet samassa tilanteessa.

6

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+13

      Ensimmäinen asia, mikä nyt kanattaisi tehdä, on tilata pöytäkirja. Soitat tutkijalle ja tilaat. Se on sinulle ilmainen. Pöytäkirjasta näet mitä ex-miehesi on kuulustelussa kertonut.
      Ei sitä oikeudenkäyntiä tarvitse pelätä, sinähän olet uhri, et syytetty. Kerrot vain mitä on tapahtunut ja esität vaatimuksesi.
      Ex-miehesi kertomuksen luettuasi tiedät jo suurin piirtein mitä hän tulee oikeudessa esittämään.

    • gggggggggggg

      Kannattaa ottaa yhteys myös oikeusaputoimistoon sielä osaavat antaa myös hyviä neuvoja,olen itsekkin ollut joskus tilanteessa jossa olin uhri ja vasta puoli oli ja on todella pahasti päästään sekaisin.
      Kyllä se hyvin menee sinun kohdaltasi.

    • älä luovuta

      Minulla on ollut samankaltainen tilanne eli olin oikeudessa kantajana parisuhdeväkivaltajutussa. Mies oli narsisti, valehteli ja yritti syyllistää minua. Stressasin asiaa todella paljon ja rikosilmoituksesta siihen, että asia meni oikeudenkäsittelyyn, kului 1,5 vuotta. Onneksi kaikki meni suht hyvin.

      Tuo uhrin hiillostaminen pahoilla kysymyksillä tarkoittaa juuri sitä, että vastapuoli asianajajineen yrittää vesittää lausuntosi, mustamaalata sinua, kyseenalaistaa sen, mitä sanot, tehdä sinusta epäluotettavan todistajan jne. Sitähän osaat jo odottaa, kun tiedät, että exäsi levittää sinusta perättömiä juttuja. Silti se tuntuu pahalta ja voi olla jonkinlainen shokki. Itsekin ihmettelin, miten exäni asianajaja, nainen, pystyi puolustamaan häntä.

      Jos menneisyydessäsi on minkäänlaisia luurankoja kaapissa, ne varmasti kaivetaan esiin. Vaikka ne eivät liittyisi tapahtumiin mitenkään. Ei kuitenkaan pidä säikähtää tätä.

      Rauhoittavan lääkkeen pyytäminen lääkäriltä voisi olla hyvä ajatus. Ota mukaan myös nenäliinoja. Ei haittaa, vaikka itkisit kesken oikeudenkäynnin.

      Rikosuhripäivystykseltä on mahdollista saada tukihenkilö, joka halutessasi tulee myös oikeudenkäyntiin mukaan.

      Voimia sinulle, hienoa, että ajat oikeuksiasi! Olet vahvempi, kuin uskot.

    • Anonyymi

      Meillä hallinto oikeus ja sosku on valehdellut meistä lähinnä minusta asioita jotta saisi nuoren huostaan. Ei jännitä vaan vituttaa.

    • Anonyymi

      Kaippa olit yhteisessä sovintökäsittelyssä Poliisilaitoksella.Itse varmasti olet vaatinut jatkokäsittelyä syytäjän kautta/asianajajan kautta. Pysy vain totuudessa,vannottuasi
      Raamatun päällä puhuvasi totta. Tämä mitä EX sanoo,niistä päätävät sitten muut,EX sanomisista ei kannata vaivata päätään. Pysy totuudessa.jos nyt edes ottavat sinua kuultavaksi. Valheilla kyllä pääsee kuultavaksi.

    • Anonyymi

      Olen ollut seuraamassa pahoinpitelyoikeudenkäyntiä parisuhdeväkivallassa. Tekijä väitti vain pidelleensä uhrista kiinni, jottei uhri raivotessaan vahingoittaisi itseään. Uhrin vammat syntyivät tekijän mukaan tästä uhrin "riuhtomisesta", eli suomeksi sanoen uhri aiheutti vammat itse itselleen.

      Tuomioistuin ei tietenkään uskonut tällaisia "selityksiä". Tekijä tuomittiin lievästä pahoinpitelystä sakkoon. Uhri sai korvauksia normin mukaisesti, tosin osa niistä oli vanhentunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7440
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      4149
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      276
      3480
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2179
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1647
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1352
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1207
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      105
      1181
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1112
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1091
    Aihe