Sheltit !

Kertokaa shelteistänne! Luonteesta, ominaispiirteistä, harrastuksista yms.
Meillä on 4,5v. tricolour uros. Se on tosi kiltti seurallinen ja ystävällinen. Paukkuja se pelkää hirveästi. Kokonsa puolesta se menisi melkein pienestä colliesta. Painoa on 14,5 kiloa, korkeutta en ole lähiaikoina mitannut. Solakka poika! Agility vähän kiinnostaisi muttei olla vielä saatu aikaiseksi.
7804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minulla on 1,5v uros sheltti. Se on tosi leikkisä
kiltti, seurallinen ja hieman vauhko. Se ei
pelkää paukkuja mutta tykkää kaikesta mikä pyörii
Monet ovat kysyneet minulta että kuinka vanha tuo
sinun collien pentu on. Sen säkä on n.42,5 ja
painaa n.10kg. Tämä ei ole kovin lihava, muttei
laihakaan. Harrastamme agilitya ja perus-
tottelevaisuutta. Tämä sheltti kaipaa koko ajan
tekemistä.

Äänestä

Meillä on 9-vuotias bluemerle shelttipoika. Kiltti ja viisas. Ystäville seurallinen, vieraille varautunut. Kasvoi liian isoksi, on kuin pieni collie. Pitää erittäin paljon uimisesta ja talvella lumesta. Pitää myös imuroinnista, eli siis imuroin sen turkin ainakin kerran viikossa. Suojaan kädellä korvat ja "arat paikat" :) imuroidessa. Ei pelkää ukkosta eikä ilotulituksen ääniä. Tykkää leikkimisestä, ei tykkää punkkien poistamisesta. Syö kaikkea kotiruokaa ja naksuja.Harrastuksena mökkeily, siellä samoilu metsässä ja veneily. Siis yksinkertaisesti maailman paras koira ;) kuten tietenkin jokaisen oma koira on aina se paras.

Äänestä

ei oo omaa shelttiä,mutta kaverilla on maailman paras semmoinen!!!!Kira on kiltti tricolour narttu 2,4 v.Kira on kova haukkumaan muille koirille mutta on kuin enkeli ihmisille,paitsi isoille miehille joita hän pelkää.Kira on siitä outo,että hänellä on lyhyet karvat ja menee reippaastiyli uroksen sallitun koon...heh..Kira ei ole koskaan ollut muuta kuin aivan IHANA

Äänestä

Meillä on siis yhdeksän kuukauden ikäinen uros. Tricolori ja aivan sopusuhtainen kaikessa mielessä. ollaan koluttu pari näyttelyä ihan vaan katselu mielessä läpi. Näyttelyt kiinnostais kun vain sais käytöksen kohdalleen. Poika veti valjaissa kahdella jalalla koko kaksi tuntia kun oli koiria joka puolella:)
Agilitya aletaan harrastamaan heti kun tulee tarpeeksi ikää ja mahdollisuus. Energiaa on sen verran paljon...

Äänestä

Minun sheltti on 2,5 vuotias soopelipoika, ihanan pieneksi jäi: korkeus 37 cm ja paino 7,5 kg.
Kasvoistakin niin nätti, että kaikki luulevat aina tytöksi.

Kova poika pelaamaan isolla pallolla yksinäänkin pihalla: lyö palloa etukäpälillä ja tökkii kuonolla, juoksee perään ja läpsii taas, haukkuu ja urisee pallolle.

Oravien perässä yrittää jopa puihin kiivetä, vaan ei ihan pääse...;)

Erittäin älykäs, puhetta ymmärtävä ja huumorintajuinen koira - siis tietenkin maailman paras koira!

Äänestä

Meilä on kaksi touhutyttöä: Nala 3kk(soopeli) ja Cira 3v(tricolor)... Nala tuli kuukausi sitte joten on tullut vilskettä meidän taloon, mutta ku osaa rauhottua on tosi utelias,kiltti ja seurallinen...Kuin pentukoirat yleensä...
Cira taas on rauhallinen, mutta ihmisiä kohtaan aluksi vähän varautunut, mutta tottuu nopeasti uusiin ihmisiin..39cm ja painaa 8kiloa.. Paimentaa pikku Nalaa pois pahanteosta, mutta pitää Nalaa kuin omana pentunaan... Ja ne eivät voi enää nukkua ilman toisiiaan... Ciraa käytän Agilityssä, ei haluaisi lähteä pois ollenkaan..

Äänestä

Meillä on 11 vuotias bluemerle uros, jolla on värivirhe. Koira on suojelevainen ja todella arka. Pelkää miehiä ja vieraita, mutta "omille kavereilleen" mielettömän kiltti ja uskollinen. Kaikkein paras sheltti. :) Terve ei enää ole, sydänvika ja lonkkavika on pojalla. Vanhemmiten on saanu vähän liikakiloja, suunnitellaan jonkilaista laihdutusohjelmaa. Se rakastaa kevättä, melkeen mahdoton saada keväisin sisälle ku tykkää niin istua auringonpaisteessa portailla. :) Kesät eioo niin mieleen... Ihana pikku poika, kaikkein kaunein bluemerle mitä oon nähny. Ja komea häntä. ;) Harrastuksia ei koiralla oo, ei käydä näyttelyissä, agilityssä yms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Molly kirjoitti:

Kertokaa shelteistänne! Luonteesta, ominaispiirteistä, harrastuksista yms.
Meillä on 4,5v. tricolour uros. Se on tosi kiltti seurallinen ja ystävällinen. Paukkuja se pelkää hirveästi. Kokonsa puolesta se menisi melkein pienestä colliesta. Painoa on 14,5 kiloa, korkeutta en ole lähiaikoina mitannut. Solakka poika! Agility vähän kiinnostaisi muttei olla vielä saatu aikaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu