paljonko alkoholia taxfreestä?

joulukuussa Dubaihin

heippa. olen matlustamassa joukukuussa dubaihin ja kiinnostaisi tietää paljonko alkoholia voi tax freestä ostaa? en ole siis menossa Dubaihin ryypiskelemään vaan olisi kiva ostaa joulun viinit ja uudenvuoden skumpat hotelliin mukaan. meillä on välilasku Krakovassa, tietääkö joku että voiko sieltä taxfreestä ostaa alkoholia mukaan Dubaihin? tietääkö joku minkä hintaista suunnilleen on drinkit tai olut Dubain hotellien yhteydesdä olevissa yökerhoissa? Kiitos kovasti etukäteen :)

5

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3117

      Vastataan tähän, vaikka varmasti yksi kysymys neljän kerran sijasta olisi riittänyt.

      Dubaihin saat tuoda 2 litraa väkeviä tai 2 litraa mietoja viinejä (tai 24 tölkkiä olutta, joka on sinänsä suhteessa ihmeen vähän verrattuna 24 tölkkiin olutta.)

      Sitä saa myös Dubain lentokentältä, joten ehkä turha raahata sitä Krakovasta asti.

    • -koo-

      Korjaan edellistä viestiä. Dubaihin saa tuoda 2l väkeviä JA 2l mietoja, eli henkilö kohden saa tuoda 4pulloa (tämän kertoi kentän tax freen myyjä). Baareissa bisset maksavat n. 7e, joten kallista on.

      Itse ostimme juurikin tax freestä omat juomat, joita nautiskelimme hotlahuoneessa.
      Yökerhoja ei juurikaan ole (tai me emme löytäneet yhtään), mutta muutama pubi löytyy.

      Krakovasta saa tuoda ton 4litraa/naama Dubaihin.

    • Kirjaudusisääntai...

      Päteeköhän tuo rajoitus Dubain kentän omaan tax-free myymälään? Sehän tavallaan on jo maassa, vaikkakin tullirajan toisella puolella. Kuinka paljon olutta ja siideriä saa tuoda? Ainakin niitä myydään isoissa salkuissa...

    • näin on

      ostan aina nimenomaan dubain tax freestä heti passintarkastuksen jälkeen vasemmalta kun paljon halvempaa ku suomes: 1litra vodkaa (stolishnava,paras) 55 dirhamia eli ostin pari litraa.Punainen LM kartsa röökiä vain 48 dirhamia eli 1 euro/aski!!!

      Kaljaa saa sielta vain 12 tölkin/pullon laatikoissa!

    • Masa667776

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe