Morsiamen luovuttaminen

elokuunmorsian2013

Mietin tuossa, kun häitä järjestellään, että onko aivan tyhmäidea, jos poikani luovuttaa minut sulhaselle? Pojalla ikää siis vihkimisessä n. 3v..

Vanhempani eivät tule häihimme, enkä oikein mielly ajatuksesta että isoisä luovuttaisi minut. Onhan toki vaihtoehtona kävellä yksin, tai yhdessä alttarille, mutta minua jotenkin lämmittää ajatus siitä, että kävelisin poikani kanssa miehen luo.

Onko muut tehnyt näin? Vai kuulostaako ajatus vastenmieliseltä?

4

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielipiteeni on

      Oletan, että poikasi ei halua luopua sinusta.
      Hän ei edes ymmärrä, mitä naimisiinmeno tarkoittaa.

      Täysin korni ajastus.

      Tottakai poika voi olla kanssasi pienenä sulhaspoikana, mutta ei hän äitiään kenellekään luovuta. Sinä olet hänen äitinsä, ettekä te muuta erilleen vielä noin 20 vuoteen.

      Toisekseen, etköhän sinä ole riuhtaissut itsesi irti vanhemmistasi jo kauan sitten, kun olet pojankin saanut. Ei sinua enää voi luovuttaa miehelään.

    • Rouva O

      Nyt tuli kyllä Afganistan ja burkhaan pukeutuneet naiset mieleen!

      Siellähän naisen ei sovi liikkua yksinään, vaan pitää olla joku miespuolinen sukulainen aina "holhoojana". Pikkupojatkin sopivat vahtijoiksi.

      On kyllä täysin korni ajatus, että 3-vuotias poikasi olisi "holhoojana" sinua miehelään luovuttamassa!

    • kysyn vaan

      Samalla linjalla kuin muut. Poika voisi olla sulhaspoikana, kulkea mukana. Mutta luovuttaminen tuntuu huvittavalta.

      Ettekö voisi marssia sulhasen kanssa yhdessä, kuten käytäntö on joskus ollut -80 luvulla. minusta ei huonompi ajatus, varsinkin jos on valmis pari kyseessä

    • Joku tolkku

      Tuo morsiamen "luovuttaminen" ei edes ole mikään suomalainen perinne. Käsittämättömän moni tuntuu kuvittelevan, että se muka oikeasti kuuluu asiaan. Tapa on apinoitu jenkeiltä ja se on muuttunut poikkeuksesta normiksi vasta melko hiljattain. Aika moni "perinteisten" häiden nimeen vannova ei näköjään edes ole kovin perillä omasta kulttuuristaan tai siihen kuuluvista perinteistä.

      Kaikista korneinta tosiaan on, jos taaperoikäinen poika "luovuttaa" äitinsä. Mitä ihmettä ajattelit tuolla ratkaisulla viestiä? Että pikkupoika on tähän saakka holhonnut sinua, ja luovuttaa sinut nyt miehesi holhottavaksi? Huh huh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      695
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe