Photopaperit

Laitanpa tähän vinkiks vähän kokemuksia muutamista valokuvatulostuspapereista.

Hyviä ja valokuvaa erehdyttävästi muistuttavia tulosteita saa ainakin näillä:

-Hewlett Packard Premium Plus Photo Paper, matte
-Hewlett Packard Premium Photo Paper, glossy
-Dataline Satin Photo Paper
-Epson Photo Paper

Huonompia kokemuksia toistaiseks näistä:
-Dataline Premium Photo Paper (jotenkin suttuisen tuntuinen jälki)

Laittakaahan muutkin omia kokemuksianne, noista voi olla apuja vaikka aloittelijalle.
72214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Muutaman A4-värikuvan olen Canonin valokuvapapereihin tulostanut ja olen kyllä ollut tosi tyytyväinen. Monitoimilaite, jolla tulostin, on samaa merkkiä.

Äänestä
  • Tulostimen ostin Anttilasta 199,00 euroa ja samalla tuli nippu papereita. Tulostuksen laatu A-4.na on aivan valokuvalikkeiden monistuspalvelu tasoista. Kuvien säilyvyydestä senverran, että ne säilyvät yhtäkauan kuin liikkeissä tehtyinä, koska kaikkien ulottuvilla ovat samat paperit ja musteet.

    Äänestä

  • itselläni on kirjoitti:

    Tulostimen ostin Anttilasta 199,00 euroa ja samalla tuli nippu papereita. Tulostuksen laatu A-4.na on aivan valokuvalikkeiden monistuspalvelu tasoista. Kuvien säilyvyydestä senverran, että ne säilyvät yhtäkauan kuin liikkeissä tehtyinä, koska kaikkien ulottuvilla ovat samat paperit ja musteet.

    monitoimitulostin eikö totta? Ajattelin vaan että täytyy pistää malli mieleen. Mitens toi skannauspuoli, onko jälki siinä hyvää? Oletko skannannut sekä 300 dpi:llä että 600 dpi:llä?

    Papereista vielä, HP:lla on myös Everyday Photo paperia mutta niiden säilyvyys kuulemma ei ole samaa kuin noilla kalliimmilla photo papereilla, siis Everyday-papereita kannattaa välttää jos haluaa kuvien säilyvän pidempään. HP:lla on nimittäin parempiakin papereita esim. Premium Photo paperit jotka onkin sitten todella laadukkaita.

    Äänestä

itselläni on ok kokemuksia fujifilmin high grade photo paperista, vastaa canonin photo paper pro:ta.

Eikä pitäisi olla kovin suolaisen hintaista.

Äänestä
  • Mulla on Canonin High-resolution paperia HR-101N ja ostin kokeeksi myös Fujifilmin high glossy photopaperia ja eron huomaa, Canonin omalla paperilla jälki on virheetöntä mutta Fujilla tulee hieman rantuja. Tulostimena siis Canon BJC-2100 jossa phototulostusyksikkö.

    PS: ulostuspapereissa luotan Serlaan ;)

    Äänestä

paperit edullisemmin, ainakin musta pörssi hinnoittelee laatu paperit, ??? out:

Äänestä
  • tilaa ulkomailta, mm. saksa, englanti. Hinta n. 40 - 60% edullisempi. Sama tulostimen värien kanssa. Laita nettihakuun ja hämmästy:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksia kirjoitti:

Laitanpa tähän vinkiks vähän kokemuksia muutamista valokuvatulostuspapereista.

Hyviä ja valokuvaa erehdyttävästi muistuttavia tulosteita saa ainakin näillä:

-Hewlett Packard Premium Plus Photo Paper, matte
-Hewlett Packard Premium Photo Paper, glossy
-Dataline Satin Photo Paper
-Epson Photo Paper

Huonompia kokemuksia toistaiseks näistä:
-Dataline Premium Photo Paper (jotenkin suttuisen tuntuinen jälki)

Laittakaahan muutkin omia kokemuksianne, noista voi olla apuja vaikka aloittelijalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu