iltapäiväkerho-ohjaajat!

ipkerho

kertokaa kokemuksenne! tykkäättekö työstänne, mitä kuuluu työkuvaan, montako lasta on per ohjaaja (juu tiedän ettei laissa ole sitä määritelty, kysyn siis mites teillä)... onko vaikeita tapauksia (ADHD tms.), miten pärjäätte heidän kanssa? siis kaikkea mahdollista:)

3

3745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tättärä-täti

      Mukavaa hommaa, jos asenne on kohdallaan: ei liian LTO:maista otetta, koska koulupäivän jälkeen lapset ei hirveästi jaksa olla isossa rymässä ohjatussa tuokiossa. Parasta työssä, ja samalla myös vastuullisinta, on, että saa itse suunnitella tekemiset. Me on yritetty pitää kiinni siitä, että 12 lasta/ohjaaja. Paljon riippuu ip-toiminnan sujuvuus siitä, miten ohjaajilla synkkaa keskenään ja että pidetään kiinni samoista säännöistä. Huonoja puolia on sijaisten vähyys, mutta kun ryhmä on saatu toimimaan, sujuu se väliaikaisesti vähemmälläkin aikuisten määrällä.
      Usein on ryhmässä joku hankalempi lapsi, esim. agressiivinen tai muuten levoton. Monelle tehoaa jäähyt tai varoitukset (kolmen jälkeen ilmoitus kotiin, ja jokin rangaistus kotona = pelikielto tms.) 1.-2. luokkalaiset lapset ovat mielestäni tosi mukavassa iässä: taitavia monissa asioissa, mutta vielä innostuvat leikkimäänkin ja tulevat syliinkin. Ohjaajan tehtävä on monesti vaan opettaa lapsia sopimaan keskenään leikeistä tai erimielisyyksistä.
      Itse olen ns. yhdistelmätyöntekijä, eli koulun puolella osan päivää ja kokopäivätyössä siis. Tässä näkee mukavasti lapsen koko päivän, ja osaa ajatella, mikä olisi sopiva aktiviteetti lapsen iltapäivälle tai pitäisikö ottaa levon kannalta. Vanhempia näkee enemmän kuin koulun puolella ja voi keskustella kasvotusten. Saitko tästä jotain irti?

    • ipkerho

      sain sain :) minkälaista koulutusta sulla on, jos saa udella? ja ilmeisesti sulla on sitten joku vakituinen soppari, jos oot yhdistelmätyöntekijä? Olen huomannut että monesti ipkerho-ohjaajia haetaan kouluvuoden loppuun, mikä vähän ihmetyttää koska jatkuuko sitten työsuhde uuden kouluvuoden alussa? mites se iltapala, joka tarjotaan lapsille ipkerhossa, laitatteko sen itse vai tuleeko se valmiina ja se pitää vain tarjota?

    • ip.ohj. miekin :)

      Tykkään työstäni kympillä!
      Päivät kko.jana ja klo 13 eteen päin ip.ssä.
      Koulutus lastenhoitaja, Vakipaikka ja 8v. hommia takana. =)

      Välipalatarpeet haen ruokalasta eli ite laitan esille ja lopuksi tiskaan. ;)
      Päivääkään en vaihtaisi pois, sen verran mukava on olla lasten kanssa ja itse saa suunnitella toimintakokonaisuuden. :)
      Ryhmäkoosta sen verran. että meillä on 13/ohjaaja, mutta todellisuudessa 15 listalla, koska kaikki eivät ole kuin tosi harvoin yhtäaikaa, jollion apua saa tarvittaessa koululta kkoh.lta. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6955
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1239
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe