D liitetty 5V 100 Ohmin vastuksen ja ledin kanssa
S Maassa
Miksi ledissä palaa aina valo?
Tarkoitus olisi rakentaa kytkin jota ohjataan G:llä.Olen kokeillut maadoittaa G ei vaikutusta valo palaa edelleen mutta himmeänä. Pinni järjestys varmasti oikein. Olen kokeillu toisella komponentilla sama tulos.
Missä vika?
S Maassa
Miksi ledissä palaa aina valo?
Tarkoitus olisi rakentaa kytkin jota ohjataan G:llä.Olen kokeillut maadoittaa G ei vaikutusta valo palaa edelleen mutta himmeänä. Pinni järjestys varmasti oikein. Olen kokeillu toisella komponentilla sama tulos.
Missä vika?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei
Vilkaisin asiaa näin alan ammattilaisena. Datalehti ilmoitaa 2N7000 fetille ,kun G 0v eli maadoitettu Drain vuotovirraksi 1 uA eli onko niin hyvä ledi ,että loistaa jo tällä vuotovirralla. Tämän voit ilmeisesti vältää (ledin loistamisen) kytkemällä muutaman kilo-ohmin vastuksen LEDin rinnalle . Mikäli haluat käyttää suunnittelemaasi komponenttia ja kytkentää.
unohtui mainita että lisksi G:ltä maihin on hyvä olla 47K-100K vastus mikä varmistaa kytk. riippuen G:n nollassa pysymisen ilman tulevaa ohjausjännitettä.
Kokeilin ehdottamaasi kytkentää ja sama lopputulos. Sitten vielä kokeilin kytkeä D ja S toisinpäin (G keskimmäinen pin) ja edelleen led paloi. Onko kompentin mahdollisesti viallisia vai voiko vielä jotain kokeilla.
Jos kytkentä ei oheisella esimerkillä toimi, on FET päässyt viottumaan:
http://www.homofaciens.de/bilder/technik/expansion-board_004.gif
Toimii tällä kytkennällä paremmin kuin aiemmin mutta ledi edelleen hieman palaa kun Gate maassa. Käyn bebekissä tai partcossa ostamassa uusia niin eiköhän asia selviä.
Kiitos nopeista vastauksista.
Mukavaa että elektroniikka harrastajia (ammattilaisia) on vielä olemassa eikä kaikki ole siirtyneet pelkästään tietokone maailmaan.
Jos on kirkas valkoinen LED, niin ne tuntuvat valaisevan tosi pienelläkin virralla.
Eihän ole mitään vuotoa ledin alapäästä mihinkään taikka jotain vuotoa geitille, sormista tai jostain jotain staattista ..
Totta. Vuotovirta 30 mikroA joka riitti valkealle ledille. Ostin partcosta bs170 n-kanava mosfettejä 40 senttiä kpl ja vuotovirta 0 mikroA.