Taantuma taittuu - talous alkaa kasvaa jo keväällä

Kahtaa alkaa taas hinnast nousta, tulee rommelille kiire

http://www.verkkouutiset.fi/index.php/talous/982-talous/113198-t
1074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kumpaa uskomme syksyn 2013 käännekohdan suunnasta? Lukia vai tätä uutista?`Sitäkannattaa nyt hyvin tarkkaa jokaisen tuhnu-eetvartin mietti jos on suunnitteilla jatkaa jo 12 vuotta kestänyttä odottelua vielä ensi syksyyn. Sitä kannattaa kyllä nyt hyvin tarkkaan pohtia, sillä näyttää että ensi syksynä on todella paljon kalliimpaa kuin tänä syksynä. Ja tänä syksynähän oli taas melkoisesti kalliimpaa kuin viime syksynä. Palstan määkyjien mukaan sen ei pitänyt olla mahdollista.

Tässä asiassa odottaminen ei ole koskaan kannattanut, eikä se tulee kannattamaankaan.

Osta siis omasi.

Ajoissa.

Äänestä

käyrä jo koholla yli 45 astetta

Äänestä
  • V-käyrä?

    Äänestä

suunnitteilla jatkaa jo 12 vuotta kestänyttä odottelua vielä ensi syksyyn. Sitä kannattaa kyllä nyt hyvin tarkkaan pohtia,)

Tätä kannattaa pohtia.!

Oisko Nordean tutkimusjohtaja Aki Kangasharju oikeassa.

Vai Luki ajatelen päin vastaista singaalia olevan edessä koko euroopassa ja suomessa.

Hänhän mainitsee mm:työttömyyden kasvun pysähtyvän ,on vain pikku ongelma?
Hän ei nää kauas (vuotta 2015).

suurin ongelma on se hän katsoo taulukoita,suurin virhe jonka kaikki oppineet kirjan lukeneet fariseuset on tehneet.

Emmehän olisi taantumassa jos he olisivat osanneet hoitaa hommansa ajoissa,tällä hetkellä koko eurooppa on taantumassa.

Kaikki niin sanotut asiantuntijat Lukivat lähes pelkästään käyriä,eivät he nähneet koko taantumaa olevan tulossa.

Suomen eliitti hallitus,Katainen väitti myös niskalenkkejä,ei koske suomea,eräs väitti me tienataan tällä.

Sitä olenkin pohtinut että miten? Mihin se perustuu tienaaminen,näkemykseni mukaan me emme tienaa vaan menetämme,eu:n maksuissa olemme maksumiehiä vuosikausiksi se maksaa se jäsennyys,eu:n jäsennyyden alkupuolella olimme saama puolella mutta nyt on vuosikausiksi tiedossa etukäteen maksamista.

Mitä tarkoittaa uudet maat jotka liittyvät eu:hun,se tarkoittaa lisää maksamista.

Näkisin eu:n törmäävän kahden vuoden sisään pirstaloituvan.

Edessä on mullistava aikajakso jota ei takuulla nää käyristä,2013 vuonna eurooppa vaipuu yhäsyvemmälle,on nimittäin niin jo melkeinpä unohdettu kreikka kuvio sekoittaa pakaa rajusti,kreikka irtaantuu eu:sta.

Yksikään pankkiin kallellaan oleva henkilö ei luo ulkopuolisille toisin sanoen kansalaisille epäilyä sukeltamisesta ,tämä olisi olisi suuri virhe maantaudessa sanoa ääneen asioita joita pitää pyrkiä salassa pitämään.

Pankkitoimi henkilötkään eivät ole kartalla,eivätkä takuulla kertoisi suoraan edessä olevasta seinästä.

Jokainen tekee ratkaisun ei se Lukille kuulu, enhän niitä minä maksa,mutten yllytä ahdinkoon joka voi seurata tässä taantumassa.

Koko maailmantaloudentila on heikkenemässä kaikilta osin,en nää nousua työttömien kohdalla työlistymisessä,pikkeminkin päin vastoin.

Jopa (yli 10% työttömyys) ei ole mahdoton ensivuoden loppulla,taantuman syventyessä voimme hätyytellä 1990 luvun laman työttömyys prosentteja 18% .

Viimeistään yrittäjien ahdinko koittaneen tuolla 2015 paikkeilla.

Se että muualla on hiinnat laskenut näkyvästi ja suomessa osittain nousut osittain laskenu,t ei tee tästä koskematonta asuntojen hintojen suhteen.

Toki aina tavoite on asua omassa ja siihen on hyvä pyrkiä kenelle se sopiikin,mutta se että tieten tahtoen todellista pohjaa uhmaa talouden olessa hyvin epävarma voi koitua hyvin kohtalokkaaksi monin eri tavoin.

Päättääkää itse mitä teette,Luki ei ota kantaa kenenkään tekemisistä.

-jos menette teemalla ostakaa ja tuhlatkaa koska huomenna se voi olla myöhäistä niin ei kun vaan.

Se on jokaisen oma häpeä jos kaikki ei mennytkään niin kuin (eliitti sen antoi olettaa)

Äänestä

Ahdinko ja syksy, Lukin kaltaiset ihmiset reagoi jos reagoi vain silloin kun on mahdollisuus menettää jotain. Pointtina tässä oli jälleen se että Lukin tuhnuttelu ajanjaksona asuntojuna on mennyt jo aika helveltin monta kertaa ohi, ja siitä ovat syntyneet tuhnuille todelliset tappiot.

Äänestä

Taantuma voi mennä jopa niinkin syvälle josta kerroin noin kolmevuotta sitten,palkkojen nousua ei näy pikemminkin päin vastoin jopa laskee,on jopa mahdollista ettei nousua palkoissa olisi useisiin vuosiin tästä kerroin aikaisemmin,toki eihän sitä ole uskottu palstalla.

Taantuma tulee olemaan niin syvä ettei palkojen nousuu ole nyt varaa moniin vuosiin tämän te tiesitte jo kolme vuotta sitten ja se alkaa kohta olemaan sitä.

Ostovoima häviää kaikkialla,velalliinen saattaa joutua tiukemmalle.

Äänestä

Toi on kyllä kaikista epätodennäköisin skenaario jonka olen kuullut, mutta onhan sekin mielipide ainakin tuhnut liputtaa ton puolesta.

Äänestä

Ei Luki liputa mitään,Luki leputtaa ja katsoo viereltä kuinka tämä tilanne etenee seuraten asuntovelkaisten pyristelyä.Ja mietteitä.

Tulossa ei näy nousua,ainoastaan nokia nousee silminpistävästi,josta kerroin jo lokakuussa Palstan laupias lienee tehnee valtavan tilin, koska kerroin palstalla myöhään lokakuun iltana ennen kun hän oli lähdössä lomille mallorcalle,kehotin sijoittamaan.

Kerroin myös nopeaan kotiuttamiseen ,nokia tulee ryskyen alas.Laupias tietää ajankin milloin nokia laskee erittäin rajusti.

Äänestä

Columbian yliopiston taloustieteilijät Stephanie Schmitt-Grohe ja Martin Uribe esittävät yllättävää ratkaisua heikkoon taloustilanteeseen: korkempia korkoja. Tutkimuksesta uutistoi Bloomberg.

Heidän mielestään tämä voi toimia tilanteessa, jossa superelvyttävä rahapolitiikka uhkaa aiheuttaa tilanteen, jossa deflaatiopeloista tulee itsensä toteuttava profetia kuluttajien pitäessä kukkaronsa nyörit tiukalla.

Jos matalat korot eivät saa kulutusta liikkeelle, lainakustannusten nousu saattaisi siinä onnistua niin paradoksaaliselta kuin se tuntuukin. Schmitt-Grohen ja Uriben mielestä lainakustannusten nousu ruokkisi inflaatio-odotuksia ja myös työllisyyttä.

"Tulevaisuuden inflaatio vaikuttaa reaalipalkkoihin, elvyttää työllisyyttä ja nostaa talouden suhdannekuopasta", tutkijat uskovat.

Maailmantalouden nykyisen heikkouden taustalla on yritysten ja kuluttajien heikko luottamus. Viime vuosikymmenten kokemukset Yhdysvalloista ja Japanista osoittavat, että nimelliset nollakorot eivät pysty saamaan inflaatiota liikkeelle.

Äänestä

EK:n Johansson: "Kasvun hedelmiä ei ole jaettavaksi" - edes parhaassa tapauksessa

siis parhaassakaan tapauksessa.Joten jokainen voi päätellä nordean tutkimusjohtajan näkemyksen.

”Edessä on parhaassakin tapauksessa aika, jolloin kasvun hedelmiä ei juuri ole jaettavaksi.”

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valoatunnelinpäässä kirjoitti:

Kahtaa alkaa taas hinnast nousta, tulee rommelille kiire

http://www.verkkouutiset.fi/index.php/talous/982-talous/113198-t

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu