SK: SAS kasvaa valtion rahoilla

Tarkkkailija

Suomen Kuvalehti kommentoi SASia yhtiöksi, jota EU-säädösten ja reilun kilpailun vastaisesti lihotetaan valtio(ide)n rahoilla. "Valtiot sekä takaavat rahoitusta että antavat sitä yhtiölle, johon puhtaasti kaupalliset sijoittajat tuskin koskisivat ilman veronmaksajien takuita edes kymmenen metrin pituisella kepillä."

SK:n tietojen mukaan SAS myös aikoo avata suoria reittejä Helsingistä Keski-Eurooppaan. Eikös sellaista kokeiltu jo moneen kertaan Blue1n puitteissa? Ja aina tuli takkiin. Mutta veronmaksajien rahoilla ehkä vielä vähän aikaa harrastellaan, kunnes EU panee korkin kiinni.

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/talous/eu-saannosten-piti-estaa-tallaiset-tapaukset-sas-kasvaa-valtion-rahoilla

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nklöö

      Eikö se vain ole hyvä, että Skandinavian veronmaksajat rahoitavat suomalaisten ulkomaanmatkoja? Miksi valitat?

    • Aero dynaaminen

      Jännää on, että Finarin Kehviläinen kyllä puuttuu samaan asiaan ja paheksuu kilpailun vääristämistä valtiontuella, mutta antaa sillti ymmärtää, että Finair toivoo SASin pysyvän hengissä:

      " "SAS:n merkitys Finnairin kannalta on kuitenkin rajallinen. Kaukoliikenteessä meidän pääkilpailijoitamme ovat isot eurooppalaiset Lufthansa, Air France ja KLM.
      - -
      Niin kauan kuin SAS toimii, alueelle ei synny tyhjiötä jonka täyttäisi kenties joku Finnairille vaarallisempi haastaja. SAS:n alasajo vapauttaisi kaksi merkittävää skandinaavista keskuskenttää, Tukholman ja Kööpenhaminan, uusille toimijoille. Kumpi hyvänsä voisi toimia Aasian lentojen tukikohtana."

      http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/finnairin vehvilainen tukiaisten voimalla lentava sas pilaa markkinat/a858706

      Pitäisikö siis kupata suomalaistenkin veronmaksajien rahoja SASin tukemiseksi, jotta Suomen valtion omistus (Finair) turvattaisiin?

      Leikki, leikki - eiköhän EU kohta pakota lopettamaan subventiot. Kyse ei ole vain jaloista periaatteista (ne eivät paljoa paina todellisuudessa), vaan siitä, että EU:n kannalta merkittäviä eurooppalaisia lentoyhtiöitä ovat juuri Lufthansa ja Air France-KLM. Vaikka niitä ei suoraan tuetakaan, ei jäsenvaltioiden sallita tukea omia pikku yhtiöitään näitä yhtiöitä vastaan (eikä myöskään low cost -yhtiöitä vastaan).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45218
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15663
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      165
      10792
    5. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10113
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9551
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe