Suomen Kuvalehti kommentoi SASia yhtiöksi, jota EU-säädösten ja reilun kilpailun vastaisesti lihotetaan valtio(ide)n rahoilla. "Valtiot sekä takaavat rahoitusta että antavat sitä yhtiölle, johon puhtaasti kaupalliset sijoittajat tuskin koskisivat ilman veronmaksajien takuita edes kymmenen metrin pituisella kepillä."
SK:n tietojen mukaan SAS myös aikoo avata suoria reittejä Helsingistä Keski-Eurooppaan. Eikös sellaista kokeiltu jo moneen kertaan Blue1n puitteissa? Ja aina tuli takkiin. Mutta veronmaksajien rahoilla ehkä vielä vähän aikaa harrastellaan, kunnes EU panee korkin kiinni.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/talous/eu-saannosten-piti-estaa-tallaiset-tapaukset-sas-kasvaa-valtion-rahoilla
SK: SAS kasvaa valtion rahoilla
2
238
Vastaukset
- Nklöö
Eikö se vain ole hyvä, että Skandinavian veronmaksajat rahoitavat suomalaisten ulkomaanmatkoja? Miksi valitat?
- Aero dynaaminen
Jännää on, että Finarin Kehviläinen kyllä puuttuu samaan asiaan ja paheksuu kilpailun vääristämistä valtiontuella, mutta antaa sillti ymmärtää, että Finair toivoo SASin pysyvän hengissä:
" "SAS:n merkitys Finnairin kannalta on kuitenkin rajallinen. Kaukoliikenteessä meidän pääkilpailijoitamme ovat isot eurooppalaiset Lufthansa, Air France ja KLM.
- -
Niin kauan kuin SAS toimii, alueelle ei synny tyhjiötä jonka täyttäisi kenties joku Finnairille vaarallisempi haastaja. SAS:n alasajo vapauttaisi kaksi merkittävää skandinaavista keskuskenttää, Tukholman ja Kööpenhaminan, uusille toimijoille. Kumpi hyvänsä voisi toimia Aasian lentojen tukikohtana."
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/finnairin vehvilainen tukiaisten voimalla lentava sas pilaa markkinat/a858706
Pitäisikö siis kupata suomalaistenkin veronmaksajien rahoja SASin tukemiseksi, jotta Suomen valtion omistus (Finair) turvattaisiin?
Leikki, leikki - eiköhän EU kohta pakota lopettamaan subventiot. Kyse ei ole vain jaloista periaatteista (ne eivät paljoa paina todellisuudessa), vaan siitä, että EU:n kannalta merkittäviä eurooppalaisia lentoyhtiöitä ovat juuri Lufthansa ja Air France-KLM. Vaikka niitä ei suoraan tuetakaan, ei jäsenvaltioiden sallita tukea omia pikku yhtiöitään näitä yhtiöitä vastaan (eikä myöskään low cost -yhtiöitä vastaan).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1944952Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1124032Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363589- 573515
- 513420
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest372907Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232316
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo282056UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211949