Tilintarkastajaksi

Apua!!!

Pääsin assariksi yhteen Big-4 -tilintarkastusyhteisöön, ja nyt alkoi jännittämään tajuttomasti. Osaanko mitään siellä? Minkälaisia työtehtäviä tilintarkastusassistenteille annetaan? Minulla ei kuitenkaan ole mitään varsinaista kirjanpidonkokemusta, eikä koulumenestyksenikään ole parasta mahdollista.

2

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-tt

      Älä hätäile, yleensä yhtiöt pitävät 2 viikon koulutuksen, jossa käydään lävitse ne perusasiat, joita uusilta tarkastajilta vaaditaan. Ja alkuvaiheen työt eivät tosiaan ole kovin monimutkaisia. Yleisimpiä töitä ovat pankkitilien sekä osto- ja myyntireskontran täsmäytyksiä, vahvistuskyselyiden lähettämisiä ja myöhemmin tilinpäätöksen lukujen prikkaamista.

      Eli jos ymmärrät mitä pää- ja päiväkirja tarkoittavat, niin olet jo vahvoilla. Kokeneemmat tilintarkastajat tietävät, että suoraan koulunpenkiltä tulevat assarit eivät osaa juuri mitään ja sen takia he tarkistavat kaikki sun tekemät työt. Ainoa mitä ne sulta odottaa on, että olet valmis tekemään pitkää päivää, opit sen mitä sulle opetetaan ja kysyt sen mitä et ymmärrä.

    • Apua!!!

      Kiitos vastauksesta, rauhoitti kummasti :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3632
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      2992
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      78
      2497
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2358
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2321
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2297
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2187
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2183
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2178
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2040
    Aihe