rikosilmoitus

Ilmoittakaa te alle 50 vuotiaat kaikki ystävänne joita te epäilette syyllistyneen filmien tai musiikin lataamiseen netistä. Saisi poliisikin hiukan asiallista tutkittavaa
396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

" epäilette syyllistyneen filmien tai musiikin lataamiseen netistä"

Netistä saa ladata aivan laillisesti omaan käyttöön kunhan ei jaa muille vertaisverkossa.

Äänestä

""Netistä saa ladata aivan laillisesti omaan käyttöön""

EI ENÄÄ saa, laki on muuttunut jo ajat sitten.

Tuossakin kyseisessä tapauksessä epäilty rikos on sekä laitonlataus että jakamisrikos.

Laiton lataus nuorten yleisin rikos!

Kun Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus (TTVK) lähettää ip-osoitteen haltijalle yhteydenottopyynnön laittomasta tiedostojen lataamisesta, vastaanottajana on hyvin usein hölmistynyt vanhempi.

"Kun asiaa kyselee, vanhemmat muistavat, että ovat saattaneet nähdä koneessa esimerkiksi sellaisen ohjelman nimen kuin LimeWire, mutta eivät he tiedä, mihin sitä on käytetty", TTVK:n toiminnanjohtaja Antti Kotilainen sanoo.

Poliisi tutkii musiikin tai elokuvien internetlataamista vain, jos asianomistaja on tehnyt rikosilmoituksen.

TTVK valvoo jäsentensä tekijänoikeuksia ja tekee rikosilmoituksia.

TTVK pyytää käräjäoikeudelta luvan, että internetoperaattori saisi kertoa, kuka on käyttänyt sellaista ip-osoitetta, jossa on havaittu epäilyttävää liikennettä. Sen jälkeen TTVK ottaa yhteyttä.

"Valtaosa suorittaa korvaukset, vain muutamassa tapauksessa on viety oikeusprosessia eteenpäin", Kotilainen toteaa. Tänä vuonna TTVK on pyytänyt käräjäoikeudelta noin 60 ip-osoitteen tiedot.

Lataaminen on yleisin nuoren tekemä rikos. Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen tutkimuksen mukaan kaksi kolmesta 15-16-vuotiaasta ilmoitti ladanneensa tiedostoja luvattomasti ainakin kerran kuluneen vuoden aikana. Heistä 29 prosenttia tekee näin lähes päivittäin.

Vaikka valvonta on vielä hataraa, TTVK:n tavoitteena on lisätä kiinnijäämisriskiä Suomessakin

Tulevaisuudessa tekijänoikeuksia rikkovien henkilöiden internet-yhteys voidaan sulkea sähköpostivaroituksen jälkeen.



http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/laiton-lataus-jo-nuorten-yleisin-rikos/342454/

Äänestä
  • >>""Netistä saa ladata aivan laillisesti omaan käyttöön""

    EI ENÄÄ saa, laki on muuttunut jo ajat sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yxrfgt7yu9+iop kirjoitti:

Ilmoittakaa te alle 50 vuotiaat kaikki ystävänne joita te epäilette syyllistyneen filmien tai musiikin lataamiseen netistä. Saisi poliisikin hiukan asiallista tutkittavaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu