Muistatteko

kuka oli se englantilainen kirjailija, jonka dekkarisarja liittyi laukkakilpailun maailmaan. Olisin kiitollinen jos joku muistaisi ja vastaisi.
595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Käy läpi kaikki vaihtoehdot, saattaa osua kohdille?

    Äänestä

Tarkoitat varmaan Dick Francisia, joka on ikävä kyllä jo kuollut.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Dick_Francis

Olen lukenut monia hänen suomennettuja kirjojaan, en tosin kaikkia. Mielestäni ihan hyviä. Yksi niistä oli erittäin jännittävä, olisiko ollut tuo Henkivartija, en muista.

Äänestä
  • Kiitos! Nimimuisti pätkii, mutta juuri hänestä oli kyse. Olen niitä aikoinaan kirjastosta lainannut, joten omasta kirjahyllystä en löytänyt. Minun mielestäni ne kuvasivat hyvinkin hienosti hevosurheilun maailmaa, vaikka niihin sitten se jännitysmomentti oli mukaan laitettukin.

    Äänestä

  • kuka? kirjoitti:

    Kiitos! Nimimuisti pätkii, mutta juuri hänestä oli kyse. Olen niitä aikoinaan kirjastosta lainannut, joten omasta kirjahyllystä en löytänyt. Minun mielestäni ne kuvasivat hyvinkin hienosti hevosurheilun maailmaa, vaikka niihin sitten se jännitysmomentti oli mukaan laitettukin.

    kuka?

    Kiitos Nimimuisti pötkii.

    No etpähän ole ainoa jolla pätkii nimimuisti, se on ensimmäisiä oireita siitä, että dementia on tulossa. Hävettää kun ei muista hyvinkän tutun ihmisen nimeä. Se aiheuttaa myös meille vanheneville avuttomuuden ja hädän tunnetta, kun tiedostaa sen ettei kohta pärjää yksin, varsinkin jos on tottunut itse itsestään vastaamaan. Toisten varaan elämänsä antaminen on se vaikein asia, jollet hallitse elämääsi. Kutsuin tuossa juuri käymään yhtä ihmistä, joka sanoi, että hänellä on kuin hän olisi elämästä ulkopuolinen ihminen, ja kyllä hänellä pätki. Hän sanoi, että kaikki asiat on kuin kaaoksena päässä, hän sanoi toivovansa, että hän kuolisi. Joten vaikein kai on silloin kun ihminen vielä tajuaa sairastuvansa. Kauan en minäkään enää heilu täällä, en lähde vapaa ehtoisesti mutta jos Jumala sallisi mun lähteä jo silloin kun en enää hallitse elämääni yksin. Dementoituneet on kuitenkin sitten palvelu talojen kupattavana, joissa melkein hyvän huomene toivotus dementoituneelle maksaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka? kirjoitti:

kuka oli se englantilainen kirjailija, jonka dekkarisarja liittyi laukkakilpailun maailmaan. Olisin kiitollinen jos joku muistaisi ja vastaisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu