Olemme päätymässä tuohon lattiamateriaaliin. Se on aito puulattia jota ei voi hioa.
Kovempi kuin parketti mutta toivottavasti miellyttävämpi kuin laminaatti. Laminaattia en ota enää ikinä!
Mutta onko kenellekään oikeen kokemusta tästä?
Kokemuksia kovapuulattiasta esim. Kährs Linnea?
8
10361
Vastaukset
- mie
työkaverin kotona 3 vuotta vanha,jurmuilla...
aikuiset lapset eikä eläimiä talossa.
merkkiä ei tähän hätään muistanut- Tarmo
Tarkoittanet myös ohutpuulattian nimellä kulkevaa lattiaa? Onkos niitä edes kolmea vuotta ollut markkinoilla kuten toinen vastannut väitti? Itselläni on vajaan vuoden ollut Tarketin ko. lattia ja suht hyvin on toiminut. Hemmetin helppo asentaa ja kolmasosa oikean parketin hinnasta, joten voi vaikka 10 vuoden päästä pykätä uuden lattian _jos_ on liikaa kulumia.
Itselläni oli tosin sellainen luulo että kestäisi jopa yhden kevythionnan? - Hmmmm
Tarmo kirjoitti:
Tarkoittanet myös ohutpuulattian nimellä kulkevaa lattiaa? Onkos niitä edes kolmea vuotta ollut markkinoilla kuten toinen vastannut väitti? Itselläni on vajaan vuoden ollut Tarketin ko. lattia ja suht hyvin on toiminut. Hemmetin helppo asentaa ja kolmasosa oikean parketin hinnasta, joten voi vaikka 10 vuoden päästä pykätä uuden lattian _jos_ on liikaa kulumia.
Itselläni oli tosin sellainen luulo että kestäisi jopa yhden kevythionnan?kävi mielessä että eikös tuo ole aika "uus" juttu tuo kovapuulattia tai ohutpuulattia. Ohutta ja kovaahan se on =)
24 euroa neliö ois hinta.
Luulis että lattailämmitys pääsee hyvin edukseen kun on ohut lattia päällä..En tiedä tämä on taas tätä naisen logiikkaa =)
- ohutpuu
Tähän saakka vain hyviä kokemuksia. Erittäin hyvännäköinen, onhan siinä laminaattiin verrattuna kuitenkin aito puupinta. Toimii hyvin lattialämmityksen kanssa, ei rakoile. Naarmujakaan en ole vielä siitä bongannut. Meillä ei kylläkään ole mitään kotieläimiä, mutta lapsia kylläkin.
Myyjä ainakin mainosti, että lommoja ei tule lattiaan ihan helposti, ainoastaan, jos jollain terävällä onnistuu raapimaan pintaa, niin tulee jälkiä. Hiontaa ei voi lattiaan tehdä, edes kevyttä. Ainoastaan lakkapintaa voidaan uusia.
Toisaalta parketin hionta lakkaus on niin eläimellinen (eikä edes teetettynä mikään halpa) homma, että sillä vaivalla ja hinnalla jo sitten ostaa uuden kovapuulattian ja asentaa sen itse (se oli todella helppoa).
Suosittelen siis, eiköhän Kährsilläkin ole laatutuotteet. Hintahaitari on sitten muuten aika kova eri paikoissa, joten suosittelen kilpailuttamista ajan kanssa. Meillä kalleimman ja halvimman tarjouksen välillä loppujen lopuksi 10 e/ neliö.- Hmmmm
Kyllä me tuo lattiamateriaali kuitenkin otetaan.
Totta, kilpailuttaminen kyllä kannattaa.
Esim. sälekaihtimien hintaero oli 260 e halvimman ja kalliimman välillä.
- ikiremontti
Meillä on myös ollut nyt kait vissiin 2-3 vuotta Kährs Linnea kovapuulattia sähköisen lattialämmityksen päällä.
Muita kolhuja ei ole tullut kun vaatekaappien kokomishommassa kun ei huomattu suojata lattiaa, ruuvinkannat vähä raapi.
Helppo pitää puhtaana ja helppo asentaa.
Tuntuu se 7mm kerros hukkaavan aikalailla lämmitystehoa ainakin meillä.
Ollemme kyllä muutoin oltu tyytyväisiä valintaa.
Aikas purkaminen on jos tätyy välille vaihtaa uusi palanen viottumisen takia
Ja haetaan samaa nyt myös yläkerrana kahteen huoneeseen.
.t. T.L & E.L. - kaapittaja
noh... kysymys kuuluu mitä on tuo "kova puu" en ole moiseen puulajiin törmännnyt vaikka kaikki siitä aina puhuu.
kulutuskestävyyshän riippu täysin pintakäsittelystä ja puulajista.
tammilankku lattia on yhtä kova kun tammi parketti.Joku on kääntänyt englanninkielen sanan "hardwood" kovapuuksi, koska "hard" on kova ja "wood" on puu – siis puuaines tai -tavara, Se kuitenkin tarkoittaa lehtipuutavaraa yleensä (tammi, pyökki jne.).
Vastaavasti englanninkielen "softwood" ei tarkoita mitään erikoista pehmopuuta, vaan havupuutavaraa yleensä (mänty, kuusi jne.).
Ja yleensähän lehtipuutavara on kovempaa kuin havupuutavara. Siitä kai englanninkieliset termit ovat saaneet alkunsa.
(Samanlainen käännösjuttu on saksankielinen "Edelstahl", joka käännetään usein jaloteräkseksi, koskda "edel" on jalo ja "stahl" on teräs. Oikea käännös olisi ruostumaton teräs.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3551436- 741405
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3111184Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461097Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht33925Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231904vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163878Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40845Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20817Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42804