Tietääkö kukaan

Marlii

Anopilla ja appiukolla on keskinäinen testamentti. Appiukon kuolemasta yli vuosi. Testamentissa olleen toiveen mukaan kukaan perillisistä ei ole vaatinut leskeltä lakiosaansa. Ulosottomiehellä on kuulemma oikeus mennä kuolinpesän tileille nostaakseen mieheni perintöosuuden. Mieheni saa pientäkin pienempää tapaturmaeläkettä ja on siis varaton. Voiko olla mahdollista tälläinen toiminta?

3

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volume

      Ulosottomies ei voi mehesi osuutta ottaa niin kauan kun anoppisi on elossa. sen jälkeen kyllä jollei velat ole vanhentuneet.Jos välit on hyvät muiden kanssa kannattaa teehdä paperi jo nyt jossa miehesi luopuu perinnöstä esim muille sisaruksille ja he sitten jakavat miehesi osuuden hänelle. näin kierrät ulosottomiehen.Mutta tehkää paperi ajoissa ettei kukaan pääse sanomaan siitä myöhemmin että yrititte kikkailla.

      • sivullinen

        Lapseton pariskunta tekee testamentin sisarilleen. Huomataan, että joudutaan kaksinkertaisen verotuksen ansaan, siis perintövero kaksinkertainen ja vielä luopumisten johdosta sijaantulija maksaa lahjaveron. On myös velkajärjestelyitä osakkailla meneillään.

        Hommataankin leskivainajalle perillinen ja sovitaan, että hän saa perinnöstä yhden osan, kun suostuu perilliseksi. Sitten jaetaan perintö ettei verottaja pääse ottajaksi. Perintöverohan on rintaperillisellä kaiketi vähäisin.

        Mahtaisko onnistua suunnitelma ja entä jos joku ilmoittaakin, mitä on tehty verojen minimoimiseksi ja suuremman perinnön saamiseksi.


    • Hanski

      Ilmeisesti olet sama joka kirjoitteli tuolla toisella palstalla, siellä ihan oikein sinulle jo vastattiinkin.

      Vähän epäselväksi tosin jäikin tuo että millaiset paperit on tehty pesänjakamisen ehdoista. Tilanne nimittäin on se että jos kyseessä on vain "toive" testamentissa ja velallinen miehesi voisi lakiosan saada vaatiessaan niin periaatteessa sinne voisi ulosotto halutessaan mennä.

      Siis jos pesästä kuitenkin olisi mahdollista ottaa toiveenvastaisesti lakiin perustuen osuutensa osakkaiden niin kyllä sinne voisi ulosottokin mennä lakiperusteisesti.

      Nämä kyllä aika harvinaisia tilanteita ja niihin liittyy moni asia. Uskallan väittää että ulosotto ei koske jos siitä koituisi muille osakkaille tai pesälle selvää haittaa. Esim. jos perintöomaisuus olisi sellaisessa muodossa että sitä tarvitsisi realisoida (maata, metsää, kiinteistöjä...) niin tällöin taitaa olla niin että olisi lainkin edessä mahdoton mennä. Olisihan kyseessä kohtuuton tilanne muiden jakajien keskuudessa ja ulosottohan kun on vain yhden kimpussa niin muuthan eivät siitä saa kärsiä.

      Jos kuitenkin tilanne on se että pesässä on selvää rahaa vaikkapa tietty summa ja ei olisi mitään ongelmaa jos siitä yhden osuuden nyppäisi pois ja hän sitten olisi jaon ulkopuolella kun muille jaettaisiin niin näin voitaisiin kyllä periaatteessa tehdä.

      Kyseessähän kun kuitenkin olisi varallisuus joka muutenkin olisi "jäissä". Mikäli kyseessä olisi sellainen omaisuus joka olisi täysin jäljelläolevan lesken hallinnassa ja hän elinaikanaan voisi kaiken kuluttaa niin silloin ei tietenkään voisi mennä. Nythän leski ei luonnollisesti saa "omanaan" kuluttaa varallisuutta joka mainitsemaltasi appiukolta on jäänyt vaan appiukon varat ikäänkuin vain odottavat toisenkin perittävän poislähtöä.

      Mutta tosiaan kaikki vaikuttaa ja voi hyvin olla että muilta pesän osakkailta vaadittaisiin myös lupa mennä tekemään kyseinen ulosotto ym. Aika harvinaisia tällaiset tilanteet eli ihan suoraan en osaa sanoa miten juttu menisi jos todella alettaisiin näin menetellä.

      Varmaa kuitenkin on että jos näin tehtäisiin niin se tehtäisiin niin että mitenkään ei vaikuttaisi muiden osakkaiden asemaan, ja varmasti ei mennä jos jotain tarvisi pesästä alkaa myymään varojen saamiseksi. Mutkattomassa tilanteessa voidaan tosiaan napata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      33
      5231
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      144
      2455
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      145
      2153
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      54
      1957
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1820
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1327
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      176
      1144
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      985
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      314
      894
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      172
      830
    Aihe