Tietääkö kukaan

Marlii

Anopilla ja appiukolla on keskinäinen testamentti. Appiukon kuolemasta yli vuosi. Testamentissa olleen toiveen mukaan kukaan perillisistä ei ole vaatinut leskeltä lakiosaansa. Ulosottomiehellä on kuulemma oikeus mennä kuolinpesän tileille nostaakseen mieheni perintöosuuden. Mieheni saa pientäkin pienempää tapaturmaeläkettä ja on siis varaton. Voiko olla mahdollista tälläinen toiminta?

3

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volume

      Ulosottomies ei voi mehesi osuutta ottaa niin kauan kun anoppisi on elossa. sen jälkeen kyllä jollei velat ole vanhentuneet.Jos välit on hyvät muiden kanssa kannattaa teehdä paperi jo nyt jossa miehesi luopuu perinnöstä esim muille sisaruksille ja he sitten jakavat miehesi osuuden hänelle. näin kierrät ulosottomiehen.Mutta tehkää paperi ajoissa ettei kukaan pääse sanomaan siitä myöhemmin että yrititte kikkailla.

      • sivullinen

        Lapseton pariskunta tekee testamentin sisarilleen. Huomataan, että joudutaan kaksinkertaisen verotuksen ansaan, siis perintövero kaksinkertainen ja vielä luopumisten johdosta sijaantulija maksaa lahjaveron. On myös velkajärjestelyitä osakkailla meneillään.

        Hommataankin leskivainajalle perillinen ja sovitaan, että hän saa perinnöstä yhden osan, kun suostuu perilliseksi. Sitten jaetaan perintö ettei verottaja pääse ottajaksi. Perintöverohan on rintaperillisellä kaiketi vähäisin.

        Mahtaisko onnistua suunnitelma ja entä jos joku ilmoittaakin, mitä on tehty verojen minimoimiseksi ja suuremman perinnön saamiseksi.


    • Hanski

      Ilmeisesti olet sama joka kirjoitteli tuolla toisella palstalla, siellä ihan oikein sinulle jo vastattiinkin.

      Vähän epäselväksi tosin jäikin tuo että millaiset paperit on tehty pesänjakamisen ehdoista. Tilanne nimittäin on se että jos kyseessä on vain "toive" testamentissa ja velallinen miehesi voisi lakiosan saada vaatiessaan niin periaatteessa sinne voisi ulosotto halutessaan mennä.

      Siis jos pesästä kuitenkin olisi mahdollista ottaa toiveenvastaisesti lakiin perustuen osuutensa osakkaiden niin kyllä sinne voisi ulosottokin mennä lakiperusteisesti.

      Nämä kyllä aika harvinaisia tilanteita ja niihin liittyy moni asia. Uskallan väittää että ulosotto ei koske jos siitä koituisi muille osakkaille tai pesälle selvää haittaa. Esim. jos perintöomaisuus olisi sellaisessa muodossa että sitä tarvitsisi realisoida (maata, metsää, kiinteistöjä...) niin tällöin taitaa olla niin että olisi lainkin edessä mahdoton mennä. Olisihan kyseessä kohtuuton tilanne muiden jakajien keskuudessa ja ulosottohan kun on vain yhden kimpussa niin muuthan eivät siitä saa kärsiä.

      Jos kuitenkin tilanne on se että pesässä on selvää rahaa vaikkapa tietty summa ja ei olisi mitään ongelmaa jos siitä yhden osuuden nyppäisi pois ja hän sitten olisi jaon ulkopuolella kun muille jaettaisiin niin näin voitaisiin kyllä periaatteessa tehdä.

      Kyseessähän kun kuitenkin olisi varallisuus joka muutenkin olisi "jäissä". Mikäli kyseessä olisi sellainen omaisuus joka olisi täysin jäljelläolevan lesken hallinnassa ja hän elinaikanaan voisi kaiken kuluttaa niin silloin ei tietenkään voisi mennä. Nythän leski ei luonnollisesti saa "omanaan" kuluttaa varallisuutta joka mainitsemaltasi appiukolta on jäänyt vaan appiukon varat ikäänkuin vain odottavat toisenkin perittävän poislähtöä.

      Mutta tosiaan kaikki vaikuttaa ja voi hyvin olla että muilta pesän osakkailta vaadittaisiin myös lupa mennä tekemään kyseinen ulosotto ym. Aika harvinaisia tällaiset tilanteet eli ihan suoraan en osaa sanoa miten juttu menisi jos todella alettaisiin näin menetellä.

      Varmaa kuitenkin on että jos näin tehtäisiin niin se tehtäisiin niin että mitenkään ei vaikuttaisi muiden osakkaiden asemaan, ja varmasti ei mennä jos jotain tarvisi pesästä alkaa myymään varojen saamiseksi. Mutkattomassa tilanteessa voidaan tosiaan napata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9230
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8074
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5850
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2409
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2127
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1769
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1710
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1486
    9. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1458
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1393
    Aihe