..jalkahoitoja ja kuinka usein? Vai käyttekö ottamassa jalkahoidon ammattilaisella?
Itse teen jalkahoidon kerran kuukaudessa. Muualle hoitoon en tohdi mennä. Pitäisi ottaa omat välineet mukaan..:I
Teettekö itsellenne
6
861
Vastaukset
- Zorro
En ole koskaan käynyt jalkahoidossa enkä kummemmin hoida jalkojani itsekään, vaikka myönnän että ihanaa se olisi saada jalkahoitoa. Kallista lystiä taitaa olla jos hoitolaan menee.
Tähän asti olen antanut esim. jalkapohjahierontaa muille, mutta eipä ole mua viitsitty hieroa. Pyh.
Ehkä joku vielä joskus... :D - Koo
Jalkojani voisin hoitaa paremminkin, ja siinä olisi parantamisen varaa varmasti monella muullakin. Ei minun jalkani nyt mitenkään kauhean huonossa kunnossa ole. Pesen jalat päivittäin, rasvaan joskus, leikkaan kynnet viikottain ja lakkaan, jos tarpeen. En ole käynyt koskaan jalkahoidossa ammattilaisella. Uskon ja luulen, että se kutittaa niin paljon, ettei hoidosta tulisi mitään. En muutenkaan oikein haluaisi teetättää sellaista työtä toisella maksua vastaankaan.
Minä olen kiinnostunut vyöhyketerapiasta. Uskon, että jalkapohjiin kohdistuvalla hieronnalla ja painelulla voidaan vaikuttaa koko kehon hyvinvointiin. Myös kävely paljain jaloin maastossa voi toimia samaan tapaan hoitavasti ja parantavasti. Olen lukenut jostakin, että tottumattomalle äkillinen jalkapohjien hieronta tai kävely paljain jaloin voi saada aikaan päänsäryn tai pahoinvoinnin, joka johtuu siitä, että lymfanesteet lähtevät liikkeelle ja sen seurauksena siirtyy lihaksiin varastoituneita kuona-aineita verenkiertoon. Päänsärkyä voi helpottaa ja ennaltaehkäistä juomalla vettä tai aloittamalla jalkapohjahieronta hyvin varovasti.- Koo
Parasta jalkojen hoitoa on, kun valitsee kunnolliset kengät, joilla voi kävellä. Jalkateriäkin pitäisi muuten voimisteluttaa. Varpailla voi vaikka poimia tavaroita lattialta. Ehkä ihmiset ovat joskus apinavaiheessa käyttäneet taka/alaraajojaan monipuolisemmin. Ehkä niillä on raaputettu korvantakaa, en tiedä. Nykyihminen ei osaa oikein enää kävelläkään, juoksemisesta puhumattakaan. Joka paikkaan pitäisi päästä autolla, ja oven eteen tietysti.
- Eliö
Jalkahoitoja.. mitähän mahdat tarkoittaa.. Manikyyriä, akupunktioo, hierontaa tms..
Menen yleensä hierontaan. Lähinnä kokovartalo hierontaan. - martsa
jalkahoidon myös kerran, pari kuussa. Kylvetän jalkojani ensin lämpimässä vedessä, jossa on tippa shampoota, öljyä ja jotain aromaattista öljyä, esim teepuuöljyä, joka desinfioi ja tappaa bakteereja, tai virkistävää/rauhoittavaa öljyä (laventeli, sitruuna, jne.)
Liottelun jälkeen hankaan jalkani hohkakivellä ja hieron niihin jotain rasvaa, esim Niveaa tai jalkavoidetta. - Kate
käydä kerran kuussa jalkahoitajalla,että tehdä n.kerran viikossa kotona.
Diabetes tekee riittävästi jalkaongelmia,enkä halua olla jalaton vaan jonkun kovettuman alla muhuvan luumädän takia. Kun tuntoa ja näköä ei kamalasti enää ole ( siis ei näköä jaloissa bvaan muuten ) annan jonkun tarkistaa jalat ja hoitaa ne säännöllisesti( maksaa mansikoita mutta kävelen vielä 25 sairastamisvuoden jälkeen omilla jaloilla)..
Mulle tuo on siis enemmän terveyden-kuin kauneudenhoitoa. Kengistä ja sukista pitää tietysti tinkin eikä jalkaan voi enää kiskoa mitään sandaletteja tai vastaavia edes sukkien kanssa mutta menkööt kunhan omilla jaloilla edes pääsee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2475683Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353301Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1342562"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2112057Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542- 641017
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77961Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8821Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123813Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10758