Epäselvä kihlaustilanne

Kosin miesystävääni kuukausi sitten. Ilokseni ja riemukseni hän vastasi myöntävästi ja sanoi ostavansa meille sormukset. Kihlauksesta läheisille kertomisen sovimme sille päivälle, kun sormukset pujotamme toistemme sormiin.
Ikävä kyllä, aina kun yritän puhua miehelleni häistä tai kihlajaisista, hän ei oikein sano asiaan juuta eikä jaata. Ainut kommentti, jonka olen hänestä saanut irti on " eikös sinun pitäisi nauttia tästä ajasta?". En ymmärrä koko kysymystä. Mistä ajasta?
En ole vieläkään saanut sormustani, mies ei tahdo puhua häistä, mihinkään kysymykseen ei vastaa ja jos vastaa, niin vähättelee. Onko mieheni mieli muuttunut? Miten voin ajatella olevani kihloissa, jos minulla ei ole sormusta?
Olen hämmentynyt ja peloissani. Suunnittelenko turhaan päivää, jota ei koskaan tule olemaan? Miksi mies viivyttelee?

5

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkää sanahelinää

      Avaa nyt silmäsi : ei hän halua vakiintua, ei kihloja saati sitten avioliittoa. Hänhän haluaa pitää sinut "varmana nakkina" ja katselee koko ajan ympärilleen, jos löytyisi parempi. On niin kiva kun siellä kotona hääräilee ja passaa joku, mutta portit on oltava auki seuraavaan puutarhaan. Jätä se, näitä on nähty. Rehti mies alkaa suunnitella kanssasi yhteistä tulevaisuutta, kihlajaisia ja häitä ja perhettä, nämä häntäheikit ei sellaisista perusta. Sori vaan, oli pakko sanoa suoraan, kokemusta on.

    • mirvatar

      Epäromanttista

    • Yksi entinen morsian

      Ole nyt ainakin varovainen tuossa suhteessa, ettet polta näppejäsi. En itsekkään usko, että miehesi on kovin vakavissaan tuossa kihloihin menosta saatika sitten häistä. Yritä nyt kuitenkin keskustella miehesi kanssa asiasta ja kerro rohkeasti miltä sinusta tuntuu, jos et senkään jälkeen saa mitään irti miehestäsi lähde menemään kun vielä voit, eikä sydän mene enempää pirstaleiksi. Äläkä vaan tuhlaa aikaasi suunnittelemalla päivää, mitä ei ehkä ikinä tule. Minä olen sen virheen tehnyt ja kuin hankalaa se oli sitten kertoa kaikille sukulaisille ja muille, kutsujen jo mentyä, että btw ei ole mitään häitä tulossa. Mieheni on narstistinen paskiainen. Ei paljoa siinä tilanteessa naurattanut.

    • 12+4

      "Kosin miesystävääni kuukausi sitten. Ilokseni ja riemukseni hän vastasi myöntävästi"

      Mitä ihmeen "kihlajaisia" odotat? Te olette kihloissa, ei siihen mitään sormuksia tarvita. Jos mies ei halua puhua häistä niin ota sitä ohjat omiin käsiin ja ala suunnitella niitä, kerro hänelle milloin ja millaiset haluat.

      Jos hän sanoo, että ei haluakaan vielä naimisiin niin sitten kihlauksenne on purkautunut ja that's it.

    • EI NOIN

      Veit mieheltä kosimisen. EI NAISET KOSI.

      Kärsi seuraukset mokoma epätoivoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      117
      3643
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      39
      3211
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      139
      2774
    4. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      19
      2426
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2323
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      212
      2121
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      2085
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      121
      1896
    9. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1894
    10. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1891
    Aihe