Kesätyö projektini

toimisiko

OK. Taloni valmistui -80 luvulla. Ilman kellaria. Nyt on ilmennyt sokkelissa siellä täällä että maali on lohkeillut irti. Lisäksi löytyy (pullistumia-kuplia) ja kun ne rikkoo siältä löytyy niinkuin jauhoa. Sementti on lohkeillut tai murentunut. Liekö suolan vaikutusta betonissa. On tarkoitus ehkä kesällä rapsuttaa lohkeilleet kohdat pois ja laittaa sokkelin pintaan ....jotain liimaa sellaista pakkasen kestävää. Sitten olisi tarkoitus hiertää sokkelin pintaan pietä ostettavaa ehkä värillistä pientä kiveä. Lisäksi vielä lastalla painella kivet kiinni. Kuivuttuaan olisi tarkoitus venelakalla lakata koko käsitelty sokkeli. Pienet kivet pinnassa voisivat olla sellaisia jotain kylmää eristävää materiaalia joka samalla toimisi pakkasella eristeenä. Jotain tällaista olen ajatellut.
Kyseinen työ ei vaikuttaisi kovin työläältäkään.

7

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+7=15

      Veikkaisin, että sokkeli on märkä ja pakkanen on rapauttanut sitä. Tarkasta salaojien kunto. Jos ei niitä ole, tee. Sitten kannattaa miettiä pinnoitusta, jos vauriot ei vielä ole pahoja, mutta jätä venelakka pois ja käytä sokkelin pinnoitukseen tarkoitettuja tuotteita.

    • Rakennustarkastaja

      Mahtava että kirjoitit palstalle. Täältä saa parhaat some-ohjeet korjausrakentamiseen minulta ja muilta asiantuntijoilta. Kalliit suunnittelijat ovat luonnonvarojen haaskausta.

      Kuplat johtuvat siitä, että betoniin on jäänyt ilmaa. Todennäköisesti se on sekoittunut betoniin kun betonia on tehty betonimyllyssä. Se pitää imeä pois ilmanpoistimella. Ilmanpoistimia saat rautakaupasta tai konevuokraamosta.

      Jauho on suolaa (Natriumploridi) jota tulee aina sekoittaa sementtiin kun tehdään betonia. Siitä ei ole haittaa, voit tehdä vaikka munakkaan siitä.

      Niinkuin nimikin sanoo venelakka on loistava valinta perustuksiin. Jos vene kelluu vedessä, niin miksei sitten pellollakin ?

      Pienet kivet ovat loistava eriste, värilliset vielä parempi. Kannataa samassa yhteydessä puhaltaa parikymmentä senttiä pikkukiviä myös ullakolle, niin talon lämpöarvot paranevat merkittävästi.

      Mikäli epäilet että sokkelissa on ongelmia kosteuden kanssa, kannattaa laittaa salaojien päälle muovikalvo, etteivät ne pääse kastumaan.

    • Kemikalikaupan myyjä

      Olen kanssasi samaa mieltä, että on tällaisia omin aivoin ajattelevia ja toisaalta rakennusperinteeseen turvaavia todella luovia Perssonia.

      Kalliit suunnittelijat ovat kompuksessa rakennustarkastuksen kanssa ja kopioivat vain vanhoja papereita, sekä yrittävät hämätä tavallista tietämätöntä Suomen rakennusmääräyskokoelman pykälillä.

      Mutta ei tosiaankaan näin fiksusti ja luovasti ajattelevaa kysyjää!

      Suunniteltu kesätyö on varmasti viihdyttävää ja taatusti siunauksellista, esitetyillä menetelmillä riittää tekemistä ja työtä vielä (useampina) seuraavina kesinäkin.

      Sokkelin ilmakuplat ovat tosiaan mainitsemallasi nykyaikaisella menetelmällä poistettavissa, mutta kysyjän mainitsema sementin lohkeilut ja mureneminen johtuu tosiaan SUOLASTA. Sokkelia valanut huolimaton rakennusmiesporukka on pudotellut suolaista hikeään sementin sekaan ja nyt epäpätevän henkilöstön työn tulokset on nähtävissä. (laki, MKR 119§)

      Rapautuneen sokkelin voi tosiaan liimata kokoon ainakin meidän liikkeestä saatavalla MÖHKÖLIITTI- nimisellä liima- ja lisä-aineella. Siitä on ensimmäisiä mainintoja jo 70-luvun rakennusalan lehdissä.

      Pikkukivirouheen sijaan kannattaa sokkelin pintaan hiertää STYROX-palleroita. niitä voi tehdä ihan itse huolellisesti murskaamalla esim. vanhassa kahvimyllyssä STYROX-levyn palasia. joita tuuli kuljettelee rakennustyömaiden ympärillä. Ympäristö tulee siivotuksi ja työ on todella kevyttä, ei työlästäkään.
      STYROX- tunnetaan rahvaan keskuudessa erinomaisena eristeenä, ja ALKOn mannekiinit tykkäävät yöpyä näitten eristävien levyjen päällä. (parista vanhasta STYROX-täytteisestä säkkituolista saa erinomaisen peiton)

      STYROX- rakeisiin ei sovi liuotteinen venelakka, mutta jos käyttää vesiliukoista... tai sitten ERI-Keeperiä, mitä saa myös kosteudenkestävänä.

      Avaajan suunnitelmissa oleva työ ei vaadi rakennuslupaakaan, paitsi JOS sokkelin väri muuttuu. Silloin luvattomaan työhön voi kaupunkikuvatoimikunta tai julkisivulautakunta puuttua ankaralla kädellä.

      • Hoh-hoijaa..

        Pahin ongelmahan tuossa on tuo kun talo on valmistunut ilman kellaria. Koska se on unohtunut tehdä, niin nyt se on samassa remontissa helppo kaivaa talon alle.


    • Hiio Hoi!

      Vaikuttaa lasikuiturutolta. Sitä ilmenee kun sokkeli on tervattu huonosti.

      Muista pestä se sokkeli ennen lakkaamista esim Hempelin Hull Cleanerilla. Ja siihen venelakan päälle sitten kunnon kerros Turtlen Marine Waxia.

      Löytyy venetarvikeliikkeistä, ja niistä saat myös asiantuntevia vinkkejä sokkeliremonttiin.

      • Erakko3

        No nyt meni multa kyllä pikkase yli tää juttu..Jos minut pitäis tällä ohjeella tehdä sokkeli remontti,niin muutaman vuoden kuluttua mä olisin NIUVANNIEMESSÄ..


    • paperit?

      Vai rakennustarkastaja olet...Taidatkin olla Vale rakennustarkastaja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      1985
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1697
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1666
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1453
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1228
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1082
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      990
    8. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      879
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      877
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      69
      872
    Aihe