Täällä on niin helevetin köyhää ja kaikki vain kujkee nokka maata kohti. Ei oo biletyspaikkoja eikä oo kunnon työtä. Ihmisetkin surkeesti pukeutuneita. Pitäsköhän muuttaa miljoonäärien kaupunkiin Ouluun? Kaikki sinne muuttaneet kehuu olojaan. Taidanpa lähteä. En itke takaisin tänne hajumaakuntaan.
Pitänee muuttaa Ouluun
tympääntynyt
15239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sama täällä. Muutto kohtsillään. Hyvästi ikiajoiksi Kajaani.
Jep, meikäkin on aina tehny siirron toiseen mestaan, kun oon nähny huonosti pukeutuvii ihmisii... ällööö
:))))
Muuta vaan. Nythän siellä on tilaa kun entiset nokiainsinöörit muuttavat töiden perässä takaisin kajaaniin.
pikku-hintti taas provoilee, eikä eka kertaa
Kysyt " Pitäsköhän muuttaa miljoonäärien kaupunkiin Ouluun? "
Siis ihanko totta kysyt täällä, että pitäisikö sinun muuttaa?
Osaatko päättää, mitä syöt tänään?
Osaatko valita, mitä laitat päällesi tänään?
Entä kuka tulee pyyhkimään?
Mutta ethän sinä vielä tiedä, itketkö takaisin, ennekuin olet seillä.
:)
Oulu on iso kaupunki,Kajaani pieni käpykylä,mestat on sen mukasia. Tuu tänne Ouluun, et kadu.
ei vaineskaa ma oon se pikku-hintti ja provaoilen ku ei oo muuta tekemistä
Terve menoa joko matka laukku on pakattu.
Oulu on myös aika vitun ankea, ihan samaa tasoa Kajaanin kanssa. Muuta mielummin etelämpään.
Jyväskylä opiskelijoita kyllä löytyy.
Kuopio savilaisen paratiisi
Turku värienemistö
Helsinki on mestoja ja myös muutakin
Kyllä Oulu on Tampereen kanssa Suomen paras kaupunki ja aivan eri tasoa kuin joku Hesa tai Jykylä Kajaanin mökkikylästä puhumattakaan. Kaupungin imago on jatkuvasti eri tutkimuksissa ykkönen Suomessa.
Asuin 9 vuotta Oulussa ja muutin tampereelle, ei tämäkään hassu paikka ole vaikka on kyllä vähän isompi.
Oulussa on on parempi palkkataso ja enemmän ostovoimaa ja se näkyy. Myös koulutustaso on Oulussa korkeampi ja sekin näkyy. Tampere on työväenhenkisempi.
ei vaineskaa asun edelleen lohtajalla kaupunkin vuokrayksiössä ja runkkailujen välissä kirjoittelen tänne
Edellä oleva sairaalloinen sepustus joltakin masturboija-teiniltä osoittaa tämän palstan tason konkreettisesti. Asiallista keskustelua on turha täällä edes yrittää aloittaa.
ja silti piti osallistua ja vielä näin typerään ketjuun. Jos joku vetää provon idiootti on se joka siihen vastaa. Koita edes tän verran ymmärtää.