Mitä objektiiveja, valoja, salamia hankkisitte mallikuvauksiin jotka tapahtuvat asiakkaan luona? Mahdollisimman hyvää jälkeä tekevä objektiivi (malli) ja valaistussysteemi jonka saa mahtumaan kannettavaksi.
Mallikuvaus 600D:llä
8
288
Vastaukset
- Noilla pärjäisi
Objektiiviksi croppi Canonille hankkisin f/1.8 85 mm ja f/1.4 50 mm f/2.0 35 mm:sen seuraksi.
Salamasetti jossa vähintään kolme päätä, mielummin neljä. Esimerkiksi 2x joku Elintcromen perus setti laukkuineen.
Entä taustat? - poseeraus
Siis ihan sisäkuvausta normaaleissa huoneseteissä. Niin että kuvista tulee mahdollisimman hyviä ja tarkkoja. Eikö normalissa sisäkuvauksessa käy yksi hyvä objektiivi?
- nella bella
" Eikö normalissa sisäkuvauksessa käy yksi hyvä objektiivi?"
Käy jos kuvaat vakioetäisyydeltä tai muuten samantapaisesti, tai jos on tilaa peruuttaa riittävän kuvausetäisyyden saamiseksi, tai jos perspektiivillä ei ole niin suurta väliä. - yksikö
nella bella kirjoitti:
" Eikö normalissa sisäkuvauksessa käy yksi hyvä objektiivi?"
Käy jos kuvaat vakioetäisyydeltä tai muuten samantapaisesti, tai jos on tilaa peruuttaa riittävän kuvausetäisyyden saamiseksi, tai jos perspektiivillä ei ole niin suurta väliä.Eikö Canon EF 50mm f/1.8 II riitä henkilökuvaukseen huonetilassa?
Vaikka on aika lelu, tekee hyvää jälkeä ja on halpa! - yksikö
yksikö kirjoitti:
Eikö Canon EF 50mm f/1.8 II riitä henkilökuvaukseen huonetilassa?
Vaikka on aika lelu, tekee hyvää jälkeä ja on halpa!Tai sitten rahaa tiskiin ja Canon EF 50mm f/1.4 USM objektiivi 344 €
- Canonisti minäkin
Bella vastasikin jo aika hyvin. Vaihtelevat kuvaustilanteet vaativat vaihtelevia objektiiveja. Jos jäljellä ei ole niin hirveästi väliä, kuvaat esimerkiksi nettisivuille tai printtilehteen, niin valovoivaisella zoomillakin voi kokeilla. Canonille esimerkiksi f/2.8 24-70 L II USM on pressikäytössä varmasti ihan hyvä. Jos taas kuvia pitää pystyä suurentamaan, niin silloin muutama prime.
Valovoima on tärkeä, vaikka kuvaatkn salamalla. Vain valovoimaisella objektiivilla pystyt hallitsemaan terävyysalueen. Osta mielummin f/1.4, f/1.8 on jo ok, mutta älä osta huonompaa kuin f/2.8. Croppikenno vaikeuttaa vielä tilannetta. Sen takia objektiivivalikoima kannattaa hankkia heti sellaiseksi, että se kelpaa myös täyskennoiseen runkoon.
Hyvä yleisesitys henkilökuvaamisesta on Aallon kirja "Kohteena ihminen".
http://www.docendo.fi/tuote/951-0-36082-1- Vielä lisää ajatelta
Henkilökuvauksessa automaattitarkennus ei ole mitenkään välttämätön. Eli esimerkiksi Samyangin vaihtoehdot kannattaa vilkaista ja samoin venäläiset. Samyangia myy ainakin Verkkokauppa.com ja venäläisiä Rugif.com.
- poseeraus2
Mitä jos ei saa mukaansa erillistä valaistusta, millainen olisi paras Canon 600D kameran erillissalama. Jos on kääntyvä salama niin miten sen kanssa kannattaisi ottaa kokovartalokuviin suuntima, eli katon vai seinien kautta? Vai olisiko järkevintä jättää salama pois kokonaan ja käyttää asunnon valaistusta?
Riittääkö Canon EF 50mm f/1.4 USM objektiivi huoneistossa tapahtumaan mallikuvaukseen pelkästään, vai mikä vaatii jotain muuta. Ainakin tekee terävää jälkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va146258Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645693Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko655103Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas904686Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2264647Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1834557Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64539Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa654402Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153999Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423915