Mitä objektiiveja, valoja, salamia hankkisitte mallikuvauksiin jotka tapahtuvat asiakkaan luona? Mahdollisimman hyvää jälkeä tekevä objektiivi (malli) ja valaistussysteemi jonka saa mahtumaan kannettavaksi.
Mallikuvaus 600D:llä
8
300
Vastaukset
- Noilla pärjäisi
Objektiiviksi croppi Canonille hankkisin f/1.8 85 mm ja f/1.4 50 mm f/2.0 35 mm:sen seuraksi.
Salamasetti jossa vähintään kolme päätä, mielummin neljä. Esimerkiksi 2x joku Elintcromen perus setti laukkuineen.
Entä taustat? - poseeraus
Siis ihan sisäkuvausta normaaleissa huoneseteissä. Niin että kuvista tulee mahdollisimman hyviä ja tarkkoja. Eikö normalissa sisäkuvauksessa käy yksi hyvä objektiivi?
- nella bella
" Eikö normalissa sisäkuvauksessa käy yksi hyvä objektiivi?"
Käy jos kuvaat vakioetäisyydeltä tai muuten samantapaisesti, tai jos on tilaa peruuttaa riittävän kuvausetäisyyden saamiseksi, tai jos perspektiivillä ei ole niin suurta väliä. - yksikö
nella bella kirjoitti:
" Eikö normalissa sisäkuvauksessa käy yksi hyvä objektiivi?"
Käy jos kuvaat vakioetäisyydeltä tai muuten samantapaisesti, tai jos on tilaa peruuttaa riittävän kuvausetäisyyden saamiseksi, tai jos perspektiivillä ei ole niin suurta väliä.Eikö Canon EF 50mm f/1.8 II riitä henkilökuvaukseen huonetilassa?
Vaikka on aika lelu, tekee hyvää jälkeä ja on halpa! - yksikö
yksikö kirjoitti:
Eikö Canon EF 50mm f/1.8 II riitä henkilökuvaukseen huonetilassa?
Vaikka on aika lelu, tekee hyvää jälkeä ja on halpa!Tai sitten rahaa tiskiin ja Canon EF 50mm f/1.4 USM objektiivi 344 €
- Canonisti minäkin
Bella vastasikin jo aika hyvin. Vaihtelevat kuvaustilanteet vaativat vaihtelevia objektiiveja. Jos jäljellä ei ole niin hirveästi väliä, kuvaat esimerkiksi nettisivuille tai printtilehteen, niin valovoivaisella zoomillakin voi kokeilla. Canonille esimerkiksi f/2.8 24-70 L II USM on pressikäytössä varmasti ihan hyvä. Jos taas kuvia pitää pystyä suurentamaan, niin silloin muutama prime.
Valovoima on tärkeä, vaikka kuvaatkn salamalla. Vain valovoimaisella objektiivilla pystyt hallitsemaan terävyysalueen. Osta mielummin f/1.4, f/1.8 on jo ok, mutta älä osta huonompaa kuin f/2.8. Croppikenno vaikeuttaa vielä tilannetta. Sen takia objektiivivalikoima kannattaa hankkia heti sellaiseksi, että se kelpaa myös täyskennoiseen runkoon.
Hyvä yleisesitys henkilökuvaamisesta on Aallon kirja "Kohteena ihminen".
http://www.docendo.fi/tuote/951-0-36082-1- Vielä lisää ajatelta
Henkilökuvauksessa automaattitarkennus ei ole mitenkään välttämätön. Eli esimerkiksi Samyangin vaihtoehdot kannattaa vilkaista ja samoin venäläiset. Samyangia myy ainakin Verkkokauppa.com ja venäläisiä Rugif.com.
- poseeraus2
Mitä jos ei saa mukaansa erillistä valaistusta, millainen olisi paras Canon 600D kameran erillissalama. Jos on kääntyvä salama niin miten sen kanssa kannattaisi ottaa kokovartalokuviin suuntima, eli katon vai seinien kautta? Vai olisiko järkevintä jättää salama pois kokonaan ja käyttää asunnon valaistusta?
Riittääkö Canon EF 50mm f/1.4 USM objektiivi huoneistossa tapahtumaan mallikuvaukseen pelkästään, vai mikä vaatii jotain muuta. Ainakin tekee terävää jälkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2824751Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k502959Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961