Millä olette saaneet emättimen kuivuuden kuriin. Menin lääkärille kiusallisen kutinan ja kirvelyn vuoksi ja lääkäri totesi, että limakalvoni oli ihan kuivat ja määräsi ensin Flagyn-kuurin ja sen jälkeen 3 x viikossa Vagifem emätintabletti. Lisäksi lääkäri sanoi, että lääketehdas oli mennyt vähentämään Vagifemin estrogeenipitoisuuden 0,25 -> 0,1 ja että useita muitakin oli tullut vastaanotolle saman vaivan kanssa. Sen jälkeen olen käyttänyt jo usean viikon Pausanol 0,50 puikkoja joka ilta ja välillä paiväksi tuon Vagifemin, mutta ei ole vaiva kokonaan lähtenyt. Aina välillä yltyy kutina ja yhdyntä on silloin joko kivulias tai mahdoton. Kuinka pian pääsitte vaivasta eroon, vai pääsittekö?
Atrofia - emättimen kuivuus
Uusi elämänvaihe
51488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vagifem on minulla auttanut vaikka en muista käyttää sitä kuin ehkä kerran viikossa. Lisäksi yhdynnän aikana riittävä liukuvoiteen käyttö ehkäisee emättimen ärsyyntymistä. Apteekissa sain hyvän neuvon, ettei kannata ostaa noita ikivanhoja merkkejä vaan silikonipohkaisia, esim. AGO.
KY-Jellyä olen käyttänyt. Ei paranna tilannetta, jos kuivuus jo valmiiksi vaivaa. Arvasin kyllä, että tästä tulee pitempiaikainen riesa. Kälyni sanoi, ettei hän käytä nyt mitään, vaikka hänelläkin on mies. Ehkä heillä ei ole seksiä. En kehdannut kysyä. Mutta minua vaivaa kutinat, en pelkän seksin vuoksi näitä kysele. - Mut kiitos kuitenkin vastauksesta.
Suosittelen käyttämään Vagifemin lisäksi Repadina plus- emätinpuikkoja (ennen yhdyntää).
Kylmäpuristettua öljyä laitan. Valkoisia pikkuhousuja kellastuttaa, mutta käytän silloin mustia. KY-Jelly on auttanut, sitä voi sipaista aluksi myös penikseen, mies tykkää. Muutenkin ruokavaliossa kannattaa käyttää hyviä ölyjä, kovin mausteiset ruoat kuivattavat kaikkia paikkoja.
Sain lääkäriltä kyseisiin vaivoihin Vagisan-emätinvoidenäytteen. Kutina ja kirvely hävisivät parissa päivässä. Sitä voi käyttää myös liukasteena ja lakanat ovatkin heiluneet ahkerasti ;-). Näytetuubi loppui juuri, joten huomenna apteekkiin hakemaan lisää. Ihanaa olla taas kokoNainen!