Olen aikeissa rakentaa kesämökin n, 48m2 kevyt savesta ns, liukuvalu tekniikalla. Mökki tulee Pohjois-Karjalaan lähelle itärajaa omalle 5ha tontille. Ei sähköä eikä kunnallistekniikkaa. Miten arvelette rakennuslupa-hakemisen käyvän? Tulisi poikkeuslupa. Seinät paks, 40sm , rossipohja, ja runko ns, tikapuu runko parruista. Entä onko kenellä tietoa ko, tekniikkaan perehtyneestä rakennuspiirtäjästä joka voisi edullisesti piirtää tarvittavat kuvat? En aio käyttää mökkiin rahaa kuin 5000-7000e. Siis kaikkine kuluineen.
Kesämökki savi/oljesta!
Olkipaali
8391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lisäksi aurinkopaneelit.
http://www.ebay.de/itm/100W-SOLARPANEL-SOLARMODUL-PHOTOVOLTAIK-SOLARZELLE-SOLAR-ZELLEN-100-WATT-MODUL-/390492341778?viewitem=
ja säädin akkua varten
http://www.ebay.co.uk/itm/10A-20A-30A-PWM-Solar-Panel-Charge-Controller-Regulator-12V-24V-Auto-Autoswitch-/290787564113?viewitem=
60 amppeerinen akku vapaa-aika 39€
Tuskin saat rakennuslupaa mistään.
Tuollaisia virityksiä on ulkomailla, just joku aika sitten oli juttua, kun britti rakensi talon ranskaan vanhoista autonrenkaista ja petonista. Ihan hyvä pytinki, mutta ei saanut lupaa rakentaa britteihin, piti tehdä muualle. Kotimaan rakennusmääräykset tuntien, rakentaminen voi olla mahdotonta, tai sitten vaatii aivan järjettömästi kalliita testauksia ja laskelmia, että viimein saa miljoonalla luvat kuntoon muutaman tonnin katiskan tekemiseen.
noin vinkkinä, tee vanhaan lavettiin siirrettävä mökki, kun rattailla, menee asuntovaunutekniikalla ja kun muistaa aina joskus siirtää vähän, ei ole pysyvä rakennus. Ulkohuussin saa tehdä ilman lupia, suihkun ja saunan kanssa ongelmaa, mutta tyhjennettävä irtosäiliö voi olla ratkaisu.
Eikun nämät nykyajan määräykset oiekasti on sellanen viidakko, että jos vähääkään erilailla "kuin tapana" aiot tehdä, menee hankalaksi. Petoninen mökki itsessään ei ole kummallisuus, luvan saaminen voi olla. PAREE UDELLA KUNNASTA JA KIRJALLISESTI, ENNENMMIN KUN NETTIPALSTOILTA!
Ennenkuin aloitat lue satu kolmesta possusta jotka teki kesämökit hieman kyseeenalaisia menetelmiä käyttäen. Rakennustarkastaja puhalsi seinät hemmettiin heidän mökeistään ja he joutuivat jättämään uudet rakennusluvat.
Tidat olla se sama heebo joka muutama vuosi sitten kovaan ääneen meuhkasi tekevänsä talon moisesta muutamalla tonnilla. Mitähän senkin urpon projektille kuuluu?
ah mielikuvituksen vilkkautta,,, ja jokuaikatakaperin taisit kysella hintoja styroksitalon rakentamiseksi,, mika olisi seuraava rakennusmateriaali? kamelin pa..a? no tuo voi olla harvinaisempaa materiaalia.. kokeile vaikka kanan p...aa helpommin saatavilla luulisin..
Styroksi on virallinen rakennusmateriaali, justiinsa valmistu Järvenpäähän talo joka on styroxia ja betonia.
Tee olkipaaleista. Kovapaalaimen paalithan on kuin isoja kevytharkkoja. Tulee lämmöneriste samalla. Ulkopintaan kanaverkko ja rappaus savella niin tulee se tuulensuoja, mutta hengittävä. Olkipaalit pitää kuitenkin käsitellä jollain aineella (en muista millä) jotta niihin ei metsähiiret ja myyrät pesiydy. On varmasti ekologinen ja tuollaiset olkipaalit ei maksa paljoa. Pohjanmaalta niitä saa isänniltä ostaa syksyllä edullisesti.
Kyllähän noita savitaloja on tehty, ja kyllä rakennusluvankin saa kun osaat hyvin asian perustella.
http://yhteisokyla.net/kylan-esittely/rakennukset/sannan-ja-simon-olki-savitalo/