Konvehti?

Luin wikipediasta suklaasta ja makeisista. Huomasin, että kaikilla muilla kielillä sitä, mitä suomen kielessä ymmärretään konvehdiksi, kutsutaan pralineksi tai jollain sen muunnelmalla. Mikä mahtaa olla syynä tuohon suomen kielen poikkeavaan termiin?
8375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Syynä on latina joko ruotsin tai venäjän tai molempien kautta: konfekt, конфета. Tosin on englannissakin sana confection yms. (ja vanhentunut sana confect).

Äänestä

Suomen sana ”konvehti” on peräisin ruotsin sanasta ”konfekt”, joka on tullut saksan (Konfekt) kautta italiasta (confetti). Erikoista asiassa on lähinnä se, että suomessa sana on erikoistunut merkitsemään suklaapäällysteistä makeista, kun taas muunkieliset vastineet viittaavat myös (ja useammin) sokeripäällysteisiin.

Vielä Nykysuomen sivistyssanakirja kuvaa sanan laaja-alaisena ”sokeri-, suklaamakeinen”. Samansuuntaista saattaa esiintyä uudemmissakin hakuteoksissa; hakuteokset ovat luonteeltaan vanhoillisia. Ja saattaahan sokerimakeisen merkityskin vielä jossain elää.

Äänestä
  • Muistelen jostain lukeneeni, että sana confectum olisi aluksi tarkoittanut jotakin apteekissa valmistettavaa, mutten viitsi ruveta tarkistelemaan.

    Äänestä

Konvehtionaaliset kamppeet pukeneiston edustajille?

konfektionieren, valmistaa, viimeistellä, jälkikäsitellä
Konfektionsartikel, Konfektionsgegenstände, valmiit vaatteet
Konfektionsfabrik, pukinetehdas
Konfektionsgeschäft, valmisvaatekauppa
Konfektionsindustrie, ompeluteollisuus
Konfektpapier, makeistuotepaperi

(MOT Sateka 2.1a saksa-suomi)

Äänestä
  • Olet ymmärtänyt väärin käsiteltävän sanan. Tässä on puhe makeisesta eikä sanan rinnakkaismerkityksestä.

    Äänestä

  • Suklattu kirjoitti:

    Olet ymmärtänyt väärin käsiteltävän sanan. Tässä on puhe makeisesta eikä sanan rinnakkaismerkityksestä.

    Kiitos kun kerroit!

    Rinnakkaismerkitykset ja sanalliset syrjäpolut kiinnostavat minua monesti puheena olevaa merkitystä enemmän. Ja vain vähän yli viikon kuluttuahan meillä on taas Suomen pukeneiston suurkatselmus, jota miljoonainen rahvas tuijottaa töllöttimistään!

    En ole niin hirveästi konvehtien sun muiden makeisten perään. Niitäkin maanisän kahvipöydistä löytynee, vaikkei mikään namusedän perikuva lienekään.

    Maanisä? Kuvassa

    http://irmako.files.wordpress.com/2009/07/nattaset.jpg

    maankuoresta yli 500 metriin kohoavia nisiä näkyy oikein kaksin kappalein.

    Äänestä

  • Suklattu kirjoitti:

    Olet ymmärtänyt väärin käsiteltävän sanan. Tässä on puhe makeisesta eikä sanan rinnakkaismerkityksestä.

    Joo mutta eikös rinnakkaismerkitykset auta ymmärtämään myös sanan alkuperää? Tässä kovehtitapauksessa saksan käyttö viittaa mielestäni siihen, että sana olisi tarkoittanut valmismakeista siis vastakohtana itse tehdylle.

    Äänestä

Praliini näyttäisi sanakirjan mukaan olevan pähkinä- tai mantelitäytteinen suklaa- tai karamellipäällysteinen makeinen. Pähkinä- tai mantelikonvehti siis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suklaakonflikti kirjoitti:

Luin wikipediasta suklaasta ja makeisista. Huomasin, että kaikilla muilla kielillä sitä, mitä suomen kielessä ymmärretään konvehdiksi, kutsutaan pralineksi tai jollain sen muunnelmalla. Mikä mahtaa olla syynä tuohon suomen kielen poikkeavaan termiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu