Telejatkeet

minä epätietoinen

Voinko käyttä Nikonin telejatketta es. Sigman tai Tamronin kanssa ja toisinpäin. Miten jatkeen käyttö vaikuttaa kuvanlaatuun, väreihin tai terävyyteen? Jostain olen saanut käsityksen että valovoima pienenisi ja automaattitarkennukseenkin jotain vaikutusta?

4

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatkeitta paras

      Telejatke tulee kameran rungon ja objektiivin väliin. Nikonissa käytettävän objektiivin on oltava merkistä riippumatta Nikoniin kiinnitettäväksi tarkoitettu ja väliin voi tunkea minkämerkkisen telejatkeen tahansa, kunhan sekin on Nikon F -kiinnitysstandardin mukainen.

      Telejatkeita on yleisesti tarjolla kahdenlaisia: toinen muuttaa objektiivin polttovälin 1,4-kertaiseksi ja heikentää valovoimaa yhden aukon verran, toisen vaikutus on 2-kertainen ja kaksi aukkoa pimentävä.

      Varsinkin zoomien kanssa käytettynä telejatkeet ovat kyseenalaisia – zoomit kun pakkaavat olemaan jo valmiiksi pimeänpuoleisia. Kuvanlaatua ne eivät ainakaan paranna ja pimentävä vaikutus heikentää luonnollisestikin automaattitarkennuksen kykyä huolehtia tehtävästään. Haitan voi kiertää tarkentamalla käsin.

      Olen omistanut yhden telejatkeen joskus filmikameroiden aikakaudella. Yksi päätös oli helppo: toista en hanki koskaan.

    • Lisää pituutta

      Kaiken muun hyvän lisäksi aito Nikonin telejatke on kumminkin suht.koht "kallis"lisävaruste jos suhteutetaan halvimpien sen jengoihin sopivien Zoomien
      hinnotteluun? Nikoniin on varmaankin saatavilla myös "kolmansienvalmistajien " edullisempia
      Teleconverttereja? Joita voi käyttää myös muitten kun aitojen Nikkoreitten kanssa.
      Parhaiten noi vois toimia tietysti kalliitten mahdollisimman valovoimaisten kiinteitten
      kanssa..
      Nikon itse on omassa sopivuustaulukossaan melko kriittinen muutenkin Nikkoreitten sopivuuksissa omien telejatkeittensa kera.

    • Taneli

      Voitko käyttää, on ihan tapauskohtaista. Yleensä Nikkorit sopivat Nikonin telejatkeiden kanssa käytettäviksi muutamaa poikkeusta lukuunottamatta, mitkä selviävät Nikonin yhteensopivuustaulukoista.
      Se että sopiiko Sigman tai Tamronin tai jonkun muun valmistajan putket Nikonin telejatkeisiin on ihan tapauskohtaista. Monessa tapauksessa liittäminen on mahdotonta sen vuoksi, että objektiivin ja jatkeen linssit törmäävät toisiinsa. Sen vuoksi on parasta varmistaa, ennen hankintaa, että yhdistelmä tosiaan sopii yhteen toistensa kanssa.

      Kuvanlaatu heikkenee aina, 1,4 jatkeella vain vähän, 1,7 jatkeella hieman enemmän. Sitten tämä uusin 2x jatke sopii vain F2.8 tai valovoimaisempiin objektiiveihin kunnolla. Piirto ja tarkennus on kehnohkoa F4 valovoimaisilla jostain ihmeen syystä. Esim. omassani ei runkojen (3 kpl) hienosäätövarat riitä saamaan tarkennusta kohdilleen yhdessäkään F4 valovoimaisessa objektiivissa, mutta 2.8 valovoimaiset ei tarvitse mitään säätöä. JAS ei voinut auttaa, kun jatkeessa ei ole säätöä. Samaa ongelmaa on ollut muillakin tuttavillani.
      Valovoima ja tarkennusnopeus tosiaan heikkenevät suurennuskertoimen suhteessa. Tarkennusnopeuden heikkeneminen riippuu kyllä jonkinverran rungostakin. Ammattirungot toimivat paremmin tässäkin suhteessa.

    • na,nffmn

      Käytettävyyden ratkaisee objektiivin ja telejatkeen rakenne. Jotkut telejatkeet tunkeutuu pitkälle objektiivin sisään ja eivät kiinnity objektiiviin ollenkaan, tai vaurioittavat takalinssiä. Sopivuus on siis laitekohtainen ja aina erikseen tutkittava ennen käyttöä.

      Objektiivin ja telejatkeen yhteien valovoima ei saisi olla huonompi, kuin 5,6. Kaikki rungot ei tarkenna huonommalla valovoimalla ja valonmittauskin voi muuttua.

      Optinen suorituskyky on myös tapauskohtainen. Toiset yhdistelmät antaa hyvän kuvan, mutta toiset tekee ihan "rembranttia".
      Mikään muu kuin mahdollinen yhteensopinattomuus ei estä erimerkkisten laitteiden ristiinkäyttöä, Joskus erimerkkiset osat antaa paremman kuvatuloksen, kuin samanmerkkiset. Toisinaan taas ne ei sovi yhteen ollenkaan, ei optisesti, eikä mekaanisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5196
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      85
      2845
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2742
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2120
    5. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      25
      2011
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      48
      1919
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1853
    8. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1835
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1771
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1761
    Aihe