Koira kuukauden reissulle mukaan

koiraaa1

Olen lähdössä lomailemaan kuukaudeksi Turkkiin ja suunnitelmissa olisi ottaa koirani mukaan.

Onko joku muu ottanut koiransa mukaan ja osaisi kertoa käytännössä miten kaikki toimii ja mitä täytyy ennen reissua tehdä ja muuta neuvoa lentokentällä turkin päässä ja Suomeen takaisin tultaessa :)?

7

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koira on saastanen sanoo koraani. Jos olet mies, voit puolustaa sitä sylkijöiltä ja potkijoilta.
      Jos nainen turhaan kyselet.
      Lue Koraania, niin ei tartte täällä kysellä tyhmiä.

      Jos et arvosta koiraasi, niin passi ja rokotukset eläinlääkäriltä ja menoksi.

      • Käy Turkissa!

        Elääköhän Arto kirjaimellisesti niin kuin raamattu sanoo vai onko hän kenties muslimi, kun 'tietää'? Turkissa ainakaan kaikkki eivät tulkitse koraania tiukimman mukaan.


    • doggiestyle

      varo, koirasi voidaan joukkoraiskata siellä

    • Köpek

      Lue Eviran sivut ja tuonti Turkista. Sinulla pitää olla koiralla rabies rokotus ja testitulos että rabiestesti on voimassa. Lisäksi kolmen kuukauden varoaika ennen koiran tuontia takaisin Suomeen. Lisäksi pitää antaa muutama pilleri parasiiteista.
      Lisäksi eläinlääkäri tarkastaa koiran tullin tiloissa ja jos koiran paperit eivät ole maahan tuotaessa kunnossa koira joudutaan lopettamaan tai palauttamaan takaisin Turkkiin.
      Kannattaa lähettää sähköpostia eviralle.
      Muuten mukavaa matkaa koiran kanssa.

    • koiraihminen66

      minulla on koira ollut vuoden turkissa. Tuominen ei sinänsä ole iso ongelma. Kunnaneläinlääkärin kirjoittama EU:passi jossa rabies ja vasta-aine testi, Mutta kuukaudeksi en koiraani toisi..
      Mutta jos kuitenkin haluat tuoda koirasi turkkiin suosittelen ottamaan yhteyttä www.alanyahouse.com
      He hoitivat minun koiranu paperiasiat turkissa..

    • kiluleka11

      Tulin koirani kanssa Antalyaan viime elokuussa ja kaikki sujui erinomaisesti. Finnairin lomalento eli hki-antalya suora lento. Koira ruumassa omassa boxissa. Matkatavara-aulassa odotin n. 20-30 min. ja koira tuotiin eräästä ovesta minulle ja sitten ulos eikä kukaan kysellyt mitään papereita tai muutakaan. Jos sulla on kaikki rokotukset ja rabies vasta-ainetesti tehtynä ei pitäisi olla mitään onglemaa palata suomeen. Täällä monet paikalliset pelkäävät koiria, mutta meillä ei ole ollut mitään ongelmaa turkkilaisten tai muidenkaan kanssa. Päinvastoin. Katukoiria pitää hieman aina pitää silmällä, mutta muuten kaikki ok. Mukavaa matkaa sinulle ja koirallesi!

      • testi/rokotus/tablet

        Kannattaa lukea eviran sivut huolellisesti! Turkkiin päin ei olekaan vaikeuksia mutta Suomeen päin voi olla jos rokotukset ja muut asiat eivät ole kunnossa! Ystäväni koira olisi lopetettu tullin tiloissa, jos he eivät olisi palanneet takaisin Turkkiin saman tien. Tarvittavat asiapaperit eivät olleet kunnossa Suomeen päin mennessä ja vaihtoehdot olivat koiran väiltön lopetus tai tuoti lähtömaahan ja Turkissa olo niin kauan kunnes asiat kunnossa. Se tiesi heille 5 kk lisäaikaa koiran kanssa Turkissa.
        Kaikilla ei ole mahdollista palata takaisin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2682
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      338
      2397
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2094
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1766
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1559
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1429
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1409
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1146
    Aihe