Olen lähdössä lomailemaan kuukaudeksi Turkkiin ja suunnitelmissa olisi ottaa koirani mukaan.
Onko joku muu ottanut koiransa mukaan ja osaisi kertoa käytännössä miten kaikki toimii ja mitä täytyy ennen reissua tehdä ja muuta neuvoa lentokentällä turkin päässä ja Suomeen takaisin tultaessa :)?
Koira kuukauden reissulle mukaan
7
407
Vastaukset
Koira on saastanen sanoo koraani. Jos olet mies, voit puolustaa sitä sylkijöiltä ja potkijoilta.
Jos nainen turhaan kyselet.
Lue Koraania, niin ei tartte täällä kysellä tyhmiä.
Jos et arvosta koiraasi, niin passi ja rokotukset eläinlääkäriltä ja menoksi.- Käy Turkissa!
Elääköhän Arto kirjaimellisesti niin kuin raamattu sanoo vai onko hän kenties muslimi, kun 'tietää'? Turkissa ainakaan kaikkki eivät tulkitse koraania tiukimman mukaan.
- doggiestyle
varo, koirasi voidaan joukkoraiskata siellä
- Köpek
Lue Eviran sivut ja tuonti Turkista. Sinulla pitää olla koiralla rabies rokotus ja testitulos että rabiestesti on voimassa. Lisäksi kolmen kuukauden varoaika ennen koiran tuontia takaisin Suomeen. Lisäksi pitää antaa muutama pilleri parasiiteista.
Lisäksi eläinlääkäri tarkastaa koiran tullin tiloissa ja jos koiran paperit eivät ole maahan tuotaessa kunnossa koira joudutaan lopettamaan tai palauttamaan takaisin Turkkiin.
Kannattaa lähettää sähköpostia eviralle.
Muuten mukavaa matkaa koiran kanssa. - koiraihminen66
minulla on koira ollut vuoden turkissa. Tuominen ei sinänsä ole iso ongelma. Kunnaneläinlääkärin kirjoittama EU:passi jossa rabies ja vasta-aine testi, Mutta kuukaudeksi en koiraani toisi..
Mutta jos kuitenkin haluat tuoda koirasi turkkiin suosittelen ottamaan yhteyttä www.alanyahouse.com
He hoitivat minun koiranu paperiasiat turkissa.. - kiluleka11
Tulin koirani kanssa Antalyaan viime elokuussa ja kaikki sujui erinomaisesti. Finnairin lomalento eli hki-antalya suora lento. Koira ruumassa omassa boxissa. Matkatavara-aulassa odotin n. 20-30 min. ja koira tuotiin eräästä ovesta minulle ja sitten ulos eikä kukaan kysellyt mitään papereita tai muutakaan. Jos sulla on kaikki rokotukset ja rabies vasta-ainetesti tehtynä ei pitäisi olla mitään onglemaa palata suomeen. Täällä monet paikalliset pelkäävät koiria, mutta meillä ei ole ollut mitään ongelmaa turkkilaisten tai muidenkaan kanssa. Päinvastoin. Katukoiria pitää hieman aina pitää silmällä, mutta muuten kaikki ok. Mukavaa matkaa sinulle ja koirallesi!
- testi/rokotus/tablet
Kannattaa lukea eviran sivut huolellisesti! Turkkiin päin ei olekaan vaikeuksia mutta Suomeen päin voi olla jos rokotukset ja muut asiat eivät ole kunnossa! Ystäväni koira olisi lopetettu tullin tiloissa, jos he eivät olisi palanneet takaisin Turkkiin saman tien. Tarvittavat asiapaperit eivät olleet kunnossa Suomeen päin mennessä ja vaihtoehdot olivat koiran väiltön lopetus tai tuoti lähtömaahan ja Turkissa olo niin kauan kunnes asiat kunnossa. Se tiesi heille 5 kk lisäaikaa koiran kanssa Turkissa.
Kaikilla ei ole mahdollista palata takaisin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184351Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032380Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421931- 771525
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.161490- 1591483
- 10881
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106767
- 64753