Vectra-B röpsötys

reper1

Jooeli 1.6 16V rämiskässä ollu jo jonkin aikaa ihme "ominaisuus" että jos lohkolämppärillä ei lämmitä konetta ihan punahehkuiseksi vaan jotenkin "puolilämpimäksi" esim. puolisen tuntia nollakelillä tai muutaman asteen miinuksilla niin pukkaa joutokäynnin koholle pienen röpsötyksen kanssa pariksi minuutiksi startista ja jos lähtee ajaan nii sehän vaan nyökkii meneen ja nykii kun kiihdyttää. Lämpötila-anturit kokeilin vaihtaa n. vuosi sitten kun niin selkeältä lämpötila-anturiin viittaavalta vialta vaikutti muttei vaikuttanut mitään. No nyt jokin aika sitten tuo vaihtamani nesteen lämpötila-anturi hajosi ja rupesi röpeltämään ja rykimään kylmästarteissa oikeen kunnolla, laitoin alkuperäisen anturin takaisin paikalleen. Voisko se sittenkin olla että tuo tarvikeanturi oli jotenkin susi jo alkujaan ja sen takia ei vaihto auttanut? Pitääkö nämä kaikki anturit yleensä hakea merkkiliikkeen tiskiltä tuplahinnalla jos haluaa toimivaa?

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reper1

      Niin ja kiinnostas tietää että hajoaako nää lämpöanturit yleensä miten? Tuo tarvikeanturi näymmä meni niin että jämähti näyttään samaa arvoa riippumatta lämpötilasta ja heitti liian rikkaalle niin että bensa haisi. Voiko ne hajota muillakin tavoilla esim. että vaan tietyllä lämpötila-alueella näyttää häränpyllyä kuten tässä tapauksessa jos lohkolämppärillä lämmittää vain jonkin aikaa niin menee käynnit ihan sevoin? Mutta jos lämmittää esim. 2-3 tuntia niin että varmasti melkeen käyntilämpöinen valmiiks niin ei mitään häikkää.

    • gfdffdfdds

      katoppa pakosarjan vasemman puoleinen ylin pultti.. varmaan vuotaa sieltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe