Jooeli 1.6 16V rämiskässä ollu jo jonkin aikaa ihme "ominaisuus" että jos lohkolämppärillä ei lämmitä konetta ihan punahehkuiseksi vaan jotenkin "puolilämpimäksi" esim. puolisen tuntia nollakelillä tai muutaman asteen miinuksilla niin pukkaa joutokäynnin koholle pienen röpsötyksen kanssa pariksi minuutiksi startista ja jos lähtee ajaan nii sehän vaan nyökkii meneen ja nykii kun kiihdyttää. Lämpötila-anturit kokeilin vaihtaa n. vuosi sitten kun niin selkeältä lämpötila-anturiin viittaavalta vialta vaikutti muttei vaikuttanut mitään. No nyt jokin aika sitten tuo vaihtamani nesteen lämpötila-anturi hajosi ja rupesi röpeltämään ja rykimään kylmästarteissa oikeen kunnolla, laitoin alkuperäisen anturin takaisin paikalleen. Voisko se sittenkin olla että tuo tarvikeanturi oli jotenkin susi jo alkujaan ja sen takia ei vaihto auttanut? Pitääkö nämä kaikki anturit yleensä hakea merkkiliikkeen tiskiltä tuplahinnalla jos haluaa toimivaa?
Vectra-B röpsötys
2
215
Vastaukset
- reper1
Niin ja kiinnostas tietää että hajoaako nää lämpöanturit yleensä miten? Tuo tarvikeanturi näymmä meni niin että jämähti näyttään samaa arvoa riippumatta lämpötilasta ja heitti liian rikkaalle niin että bensa haisi. Voiko ne hajota muillakin tavoilla esim. että vaan tietyllä lämpötila-alueella näyttää häränpyllyä kuten tässä tapauksessa jos lohkolämppärillä lämmittää vain jonkin aikaa niin menee käynnit ihan sevoin? Mutta jos lämmittää esim. 2-3 tuntia niin että varmasti melkeen käyntilämpöinen valmiiks niin ei mitään häikkää.
- gfdffdfdds
katoppa pakosarjan vasemman puoleinen ylin pultti.. varmaan vuotaa sieltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825117Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73275SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun303086SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612797SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042266Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752105Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059