Kunto on aika hyvä lattialla, mutta toisaalta haluaisi jonkin mukavamman pinnan siihen, mutta kuinka tehdä se pilaamatta sitä?
Sauna/pesutilat ovat kellarissa, joka on osittain rinteessä. Sisäpuolinen kosteus ei varmaan tule ongelmaksi, koska kellarissa on myös iso puuhella ja öljykattila, joiden avulla saa varmasti pyykitkin kuiviksi ilman pelkoa liiasta kosteudesta.
Mietityttää lähinnä ulkoapäin tuleva kosteus...sehän ei pääse mihinkään, jos vedän betonin päälle vesieristeet, muovimaton tai kaakelit jne.
Onko jotain hengittävää ainetta (esim. jokin tietty maaliatyyppi?), jota uskaltaisi laittaa pintaan?
betoninen sauna/ph lattia
5
974
Vastaukset
- kkk
Laatoita se remonttilaastilla, tilanne ei juuri huonone entisestään, mutta lattia tulee siitimmäksi.
- tilanne...
Rintamiestalon -57 alustassa saunan ja suihkun uusissa betonilattioissa mittausten mukaan kosteutta, laatoittaja sanoi että vesieriste ei tule pysymään lattiassa ja näin ei laatatkaan. Mutta mietittiin, onko luvallista nykyään laittaa laatat suoraan betonipinnan päälle kun seinät ja seinän/lattianrajat on suojattu vesieristysnauhalla?
Onhan talossa 50 vuotta tosin ollut maalattu betonilattia saunassa ja hyvin kestänyt. Meinattiin, että lattialämmitys ollessaan päällä kuivattaa alhaalta tulevaa kosteutta edes jonkin verran? Onko jollain kokemuksia/ tietoa?- joku
Kyllähän pikimattoeristys pysyy laattojen alla ja se kosteuskin pysyy siellä vuosikymmeniä, on tapauskohtaista miten kannattaa tehdä, lieko oikeaa tapaa kostean lattian eritämiseen olemassakaan.
- Tietävä
Oikea tapa on purkaa koko paska ja tarkastaa lattian alapuolinen rakenne. Kosteusvirrat rakenteessa riippuu sisälämpötilasta, lattian alla olevan maan lämpötilasta ja kosteudesta sekä sisäpuolen kosteudesta.
Oikea rakenne alhaalta ylöspäin on salaojitus, kapillaarikatko sepeli (300mm), solumuovieriste (100mm), KUIVA betonilaatta, vesieriste, pintamateriaali. Mutta:
Todennäköisesti laatan ja laatan alla olevan maan suhteellinen kosteus on lähes 100%. Betonia et saa pinnoituskuivaksi millään, jos eriste puuttuu ja maa lattian alla on kosteaa. Oletan että lattialämmitystä ei ole...
Kosteus laatassa/laatan alla ei sinänsä haittaa, mutta jos laitat kostean laatan päälle jotain joka ei kosteutta kestä (esim. muovimaton liimaamalla) niin se tekee siitä ongelman.
Saneerauslaasti ja keraaminen laatta ei pelkää kosteutta. Vesieriste estää kosteusvirrat ja tekee ko. tapauksessa ongelman.
-> Summa summarum:
Saneerauslaastilla PUHTAAN betonilaatan päälle kaakelit. Saumoista pääsee rakenne siirtämään kosteutta lähes samalla tavalla kuten ennenkin. Huolehdi vain että tiloissa on riittävä ilmanvaihto ja saunomisen jälkeen kuivaus, ettei puurakenteet pääse pilaantumaan...
Oliko liian vaikeasti selitetty ?- ppp
Ääni ed. kirjoitukselle. Juuri näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4203134SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis842436Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj792046Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1251768- 1431657
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi71321- 731289
Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2951108Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li161097Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021049