Katselin aamuista TV-lähetystä jossa aiheena, ”Parraton pusu, on kuin suolaton muna”. Siitä kait on monta mieltä. Tähän ikään mennessä jokainen on kokenut ja maistanut useammanlaista naamaa suudellessa. Kysymys onkin mitä pidätte viiksekkäästä suukosta?
Kauhistutti, TV-kuvat tosi turpakarvaisista naamoista. Mahtavien, hyvin hoidettujen pitkien kiekuraviiksien takaa häämötti suun ruskeat sikaarien värjäämät hampaat, onpa siinä maustetta pusulle.
Herra kertoi, ettei koskaan luovu viiksistä,hänen ikä kertoi parhaimpien vuosien olevan jo taakse jäänyttä elämää – huh-huh. Meitä on joka lähtöön, varttuneempi rouva ohjelmassa totesi, on niin kiva kun viikset tai parta somasti kutittaa poskia. On siinä varmaankin tunnelmaa.
Muistan lapsuudestani miehillä olleen kiekuraviikset ylähuulen päällä, viiksivahalla sitten näppärästi veivasivat viiksien päät ylöspäin. Vanhat valokuvat kertovat miten viikset ovat olleet muodissa ennen sotia.
Todettiin viiksien ja partojen suosio on maailmalla nouseva trendi.
Kauhistutti, TV-kuvat tosi turpakarvaisista naamoista. Mahtavien, hyvin hoidettujen pitkien kiekuraviiksien takaa häämötti suun ruskeat sikaarien värjäämät hampaat, onpa siinä maustetta pusulle.
Herra kertoi, ettei koskaan luovu viiksistä,hänen ikä kertoi parhaimpien vuosien olevan jo taakse jäänyttä elämää – huh-huh. Meitä on joka lähtöön, varttuneempi rouva ohjelmassa totesi, on niin kiva kun viikset tai parta somasti kutittaa poskia. On siinä varmaankin tunnelmaa.
Muistan lapsuudestani miehillä olleen kiekuraviikset ylähuulen päällä, viiksivahalla sitten näppärästi veivasivat viiksien päät ylöspäin. Vanhat valokuvat kertovat miten viikset ovat olleet muodissa ennen sotia.
Todettiin viiksien ja partojen suosio on maailmalla nouseva trendi.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Hyvin houdettu parta tai viikset ovat mun makuun.
Eilen juuri näin oikein komean täysparra, oli komea mieskin...
Olen samaa mieltä maarinan kanssa, mutta en ymmärrä tätä nykymiesten muotia olla "muna päitä. Ennen miehet häpesivät kaljua ja yrittivät peittää vaikka millälailla joka oli joskus aika huvittavan näköistä. Kyllä hyvinhoidettu parta ja viikset ja vielä hyvinhoidetut hiukset ovat ovat miehen komistus.
Kaikki karvat pois kaikilta, niin miehiltä kuin naisilta.
Jos joku haiven yrittää nostaa päätään, niin ei kun pinseteillä taikka epilaattorilla irti juurineen.
voi pyhä yksinkertaisuus :DDDD
ja tämän palstan tosikot :DDD
jo oli yksi miinus tullut tähän kommenttiini :DDD
oliko äklöä? puistattiko?
Ukillani oli huuliparta. Siihen aikaan ei kovinkaan monella ollut partaa ollenkaan, kaikki siististi ajeltu pois.
Pieni poika katseli isänsä sivulla ukkiani ja kysäisi isältään: "Mikti tuolla tetällä on nenään palta katvanut?"
Viikset kaikilla, kyseessä joku keräys.
Parin millin parta jotenkin menettelee, mutta viikset on ihan järkkyttäviä.
Pidän huolitellusta partanaamasta, kunhan ei oo punertava.
Aikuisikäni olen punertavaa tukkaani värjännyt pois, siitä lie ettei punertavatukkaiset / partaiset miehet silmiäni hivele.
Miksi punertavaa tukkaasi pois värjäät? Sehän on NÄTTI!
En tykkää partaisista pusuista, onneksi harva nainen niitä tarjoaakaan, parrattomista puhumattakaan. Lieneekö syy siinä että miulla on parta...
Miehillä ikääntyessä kasvavat myös kulmakarvat ja nenän sisäpuolelle pitkät jouhet. Onneksi parturikäynneillä kuulema haluavat siistityttää häiritsevät karvat.
Joidenkin miesten habitukseen ikäänkuin kuuluvat eri muotoiset ja malliset partamuotoilut, ihan tyylikkältä näyttävät.
Viktor Klimenkon habitukseen kuuluvat viikset ja parta kuten tässä esityksessä voi havaita, en voi kuvitella häntä ilman viiksiä tai partaa.
Olin hänen 70v konsertissa näillä kulmilla, Konsertti tosi laadukas, ei kyllä rytmiä puuttunut yhdestäkään esityksestä, tosi reipasta menoa.
Pitkä sutjakka sulavasti liikkuva artisti, joka esiintymisellä ilahdutti konserttiyleisöä Kuunkuiskaajat lisäsivät tunnelmaa, malliin työlkii ellää, mut kaupall rikastuu.
http://www.youtube.com/watch?v=R0T-8qXZY-Y&feature=related
viktor klimenkon 70v konsertti oli kyllä todella upea ja vikihän onkin laulajana ja taiteilijana aivan uskomaton lahjakkuus mutta partaa vikillä ei kyllä ole ja viiksetkin jäivät nuoruuteen ja pituudesta vielä...vikihän on lyhyt mies eikä todellakaan pitkä jollei noin170cm ole kirjoittajasta sitten pitkä mies!no viki jokatapauksessa ääneltään aivan mahtava ja ihmisenä samoin!olen vikin tuntenut noin 10v ja aina ottaa huomioon toisen ihmisen eikä ole kuuluisuus noussut päähän mutta luonnetta löytyy tulista ja venäläistä!upea viki!
Siiti karvanaama on ihan ok., mutta ruokoton liian pitkä ei, ja ns. pukinparta on mielestäni ihan kamala..siis sellainen pujo leuan alla :(
Välillä pakko pitää.
Iho oireilee aina joskus, parta suojaa, eikä sitä oikein voi ajellakaan. Joskus koittanut pitääkin jotain parran tapaista, sen kanssa puulaaminen paljon työläämpää, kuin pois höyläily. Viikset ei ole laiskan miehen harrastus.
Radio 957:ssä oli aikanaan äänestys, mikä parta paras. Ylivoimaisen voiton vei pulisongit, yleisin perustelu, ne tuntuvat hyviltä reisien sisäpinnoilla.
=DW=
Mitä ne pulisongit kutittavat missään päin, nehän ovat ohuita hiuksia ja sitäpaitsi lyhyitä alkioita.
Muna kyllä maistuu suolattakin, sehän vain nostattaa verenpainetta.
Karvaa tai ei, hoitamaton pöheikkö ei ole esteettinen, päässä eikä maassa.
Aikoinaan ekoja pusuja tulevan mieheni kanssa harjoitellessa, karkeat viiksikarvat kutittivat nokkaa. Pussaillaankohan nykyisin harvemmin, vai ovatko hapset höllentyneet, ei kutita enää.
Papalla oli hoidettu yläparta, mustan puhuva. Kuin upeat hiuksetkin.
Nykymiehethän ovat usein aivan klaneja, joten kai johonkin paikkaan karvoitusta haluavat jättää hoidettavaksi, komeudeksi.
Kiva lie letittää leukaparta, kun kiire on ihan karvaton.
.
Jos mun rakas mieheni kasvattaa itselleen parran, niin siinä vaiheessa mä annan sitten lähtökäskyn:) -- viikset nyt joten kuten nippanappa sietäisin, mut parempi ilman niitäkin;heh
Älä ees leikilläsi puhu noin lapsellisia. Ihanko rakas miehesi...voi j-kauta en tuu ja paremmin sa.
Mies tekee naamansa kanssa mistä itse pitää, nainen myös...eikä siinä ole aikuisilla ihmisillä heikkoakaan näin eläen.
Pidä sinä oma mielipiteesi, ja minä omani, en tykkäisi parrakkaasta miehestäni, ja piste!
Josko lopettaisit komentelut ja antaisit kaikkien kirjoittaa mitä haluavat.
On ollut 40 vuotta.
Viiksi Movenber alkaa olla lopuillaan. Ehkä useimmat tiedostivat, marraskuussa miehet kasvattivat viikset, hyvään tarkoitukseen kerätäkseen varoja miesten terveyden edistämiseen, pointtina on eturauhassyöpä
Tässä löysin hieman kättä pidempää tietoa viiksistä:
http://www.marmai.fi/blogit/mommoblogi/viiksiviikot saapuivat suomeen/a2106671
Mutta nyt asia muistiin, sillä ensi vuonna taas, marraskuussa kaikki huomioimaan marraskuun viikset. Hiukan liianniukasti media huomioi tämän tärkeän asian jossa miehet ovat asialla. Onnea miehille, pysykää terveinä kauan vielä!
Jeps hyvä vastaus. Ilmankos ne naiset on niin tykänneet mun pulisongeistani.
Nouseva suuntaus aikaansa seuraavilla ja hygieniaa noudattavilla miehillä on kaikkinaisten ihokarvojen ajaminen pois, olivatpa ne ylhäällä tai alhaalla. Partaakaan ei luonnollisesti suvaita.
Kumma vain että joku nainen pitää ruuantähteitlä haisevien partakarvojen imemisestä, mutta makuja on moneksi
Nyt nopeasti turpajouhet verolle!