Järjestelmän palauttaminen

Jos tekee järjestelmän palauttamisen XP ssä niin meneekö valokuvat saman tien?
8118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Riippuu siitä, oletko tallentanut kuvat ennen vai jälkeen sen palautuspisteen, johon palautat. Pisteen päiväyksen jälkeen tallennetut kuvat voivat kadota.

Äänestä

Mitä tarkoittaa sen palautuspisteen, Jos kuvat on talletettu useita päiviä sitten, voiko ne kadota?

Äänestä

Järjestelmän palautuksilla on tietyt palautuspisteet. Näitä palautuspisteitä tulee esim. päivitysten jälkeen.

Tarkastelemalla ensin, mille palautuspisteelle teet järjestelmänpalautuksen, voit päätellä, onko sinun valokuvasi tallennettu tietokoneellesi ennen vai jälkeen sen päivämäärän.

Esim: Jos tallensit kuvasi 1.11 tänä vuonna ja teet järjestelmänpalautuksen ajan kohtaan 30.10, jolloin kuvasi eivät silloin olleet koneella, et saa niitä silloin myöskään näkyville.

Pitää muistaa, että järjestelmän palautukset ovat vain tiettyinä päivinä - niitä päiviä et voi itse päättää. Ne päivämäärät näet sieltä, mistä teet sen palautuksen.

Äänestä
  • Joo, niin se taisi ollakin. Tuli vähän hätäinen vastaus. Omia tallennuksia ei järjestelmänpalautus koskenutkaan, mutta muilta osin tuo pitää paikkaansa (asennettuja ohjelmia tms.)

    Äänestä

  • Järjestelmänpalautus ei koske omia tiedostoja (säilyvät).
    Järjestelmänpalautuksen voi myös perua.
    Palautuspisteen voi tehdä myös itse, koska hyvänsä.

    Äänestä

Osittain aika outoja vastauksia, miksi sitä en tiedä.

Palautuksessa, teitpä sen mihin päivämäärään saakka tahansa ei katoa yksikään kuva eikä mitään muutakaan tiedostoista.

Palautuspisteen voi tehdä itse aivan vapaasti milloin tahansa, samoin voi lisätä tai pienentää pisteille varattua tilaa.

Äänestä

Kuvat kannattaa joka tapauksessa tallentaa esim. muistitikulle. Mitä tahansa voi sattua koneelle ja sinne hävisivät kuvat. Varmuuskopioi siis kaikki sinulle tärkeät tiedot ennen kuin on liian myöhäistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valokuvatko kirjoitti:

Jos tekee järjestelmän palauttamisen XP ssä niin meneekö valokuvat saman tien?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu