Tämä saattaa kuulostaa hassulta, mutta minä todella USKON vamppeihin. Mutta ihmissudet..Pöh... MItä jos vamppeja on oikeasti olemassa? Mitä jos..? Mutta kukaan ei voi sitä todistaa.. Vai voiko..?
Vampyyrit
2
365
Vastaukset
- PÖÖKKÄ
No vampyyrit on vaan taruhahmoja...Sori vaan pikku kakarat ;D
- belamis
Kyllä näitä arkielämän "vampyyreitakin" löytyy. Modernit vampyyritarinat juontuvat 1700-luvulta, mutta myytti on toki perua ajalta ennen ajanlaskun alkua. Jeesuskaan ei ole välttynyt spekulaatioilta sen jälkeen, kun hän tarjosi muiden juotavaksi viiniä omana verenään. Varsinainen buumi alkoi 1897, kun Bram Stokerin kirja Dracula julkaistiin.
Vampyyrimyyttiä ovat vahvistaneet ns. todelliset vampyyrit eli Gilles de Raisin kaltaiset murhaajat. Kenties kuuluisin näistä on kreivitär Elisabeth Bathory, joka teurasti ja lypsi verta nuorista neitsyistä käyttäen sitä kauneudenhoitoon sisäisesti ja ulkoisesti. Nykyajan vampyyreita ovat mm. sarjamurhaaja Peter Kürten, Hannoverin vampyyri Fritz Haarman (joka mielenkiintoista kyllä, joi uhriensa veren ja sekoitti lihat ruokalansa makkaroihin) sekä John Haigh, uskonnollinen fanaatikko, joka uskoi olevansa Kristus. Tapauksia on lisääntyvässä määrin nykyisinkin. Yksi viimeisimpiä uskottuja vampyyritapauksia sattui Lontoossa 1970-luvulla, kun Highgaten hautausmaalla uskottiin kummittelevan. Uskomus toi paikalle runsaan määrän amatöörivampyyrinmetsästäjiä.
Eräänä lääketieteellisenä selityksenä on pidetty porfyriaa, joka 1800-luvulla tunnettiin myös nimillä Dracula-tauti tai vampyyri-tauti, koska sen uskottiin olevan vampyyrimyyttien takana. Porfyriat aiheuttavat pääasiassa kahdenlaisia oireita: auringonvalosta johtuvaa ihon rakkulointia ja kohtauksittain tulevia oireita, joita voivat muun muassa olla vatsakivut, punainen virtsa, sydämentykytys ja ummetus. Aihetta on tutkittu lääketieteellisesti, ja porfyrian yhteyttä vampyyrimyytteihin ei enää pidetä kovin uskottavana, vaan näiden teorioiden katsotaan pikemminkin johtuvan sairauden luonteen väärinymmärtämisestä ja modernin vampyyrin piirteiden sotkemisesta traditionaalisiin vampyyreihin (esim. valoherkkyys on modernin vampyyrin piirre). Porfyriapotilaita on itse asiassa Suomessakin noin 400 ja suurin osa porfyrioista periytyy vallitsevan periytymistavan mukaan. Porfyrioiden hoito on pääasiassa oireita aiheuttavien tekijöiden välttämistä, mutta vaikeisiin oireisiin on olemassa tehokkaita lääkehoitoja. Kliininen vampirismi, tai Renfieldin syndrooma, on tunnustutettu vaan ei täysin virallistettu tauti, jossa potilas kokee pakonomaista tarvetta juoda verta. Sen uskotaan liittyvän lapsuuden traumaan. Syndrooman nimi tulee Stokerin Draculasta.
Vampirismi aiheena on itsessään sangen laaja. Vampirismi voidaan jakaa eri luokkiin, joista tunnetuimmat lienevät psyykkinen- ja energiavampirismi.
Vampyyrinen elämäntapa on yksi uusia villityksiä, joka on saanut vaikutteita populaareista vampyyri-ilmiöistä. Nämä harrastelijat juovat toistensa verta ja ilmiöön kuuluu joskus myös roolileikkejä. Järjestäytyneemmät vampyyrit mm. vastustavat puremista (terveysriski). Koska verenvaihtoon saattaa liittyä riski pahoinpitelysyytteestä, saattavat verenjuoja ja -luovuttaja tehdä kirjallisen sopimuksen.
Eli, mielenkiintoisia faktoja satuolennoista ja "satuolennoista". :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,884525Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263314- 203065
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt412936Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492777Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172767Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71841