Vampyyrit

VamPPire

Tämä saattaa kuulostaa hassulta, mutta minä todella USKON vamppeihin. Mutta ihmissudet..Pöh... MItä jos vamppeja on oikeasti olemassa? Mitä jos..? Mutta kukaan ei voi sitä todistaa.. Vai voiko..?

2

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PÖÖKKÄ

      No vampyyrit on vaan taruhahmoja...Sori vaan pikku kakarat ;D

    • belamis

      Kyllä näitä arkielämän "vampyyreitakin" löytyy. Modernit vampyyritarinat juontuvat 1700-luvulta, mutta myytti on toki perua ajalta ennen ajanlaskun alkua. Jeesuskaan ei ole välttynyt spekulaatioilta sen jälkeen, kun hän tarjosi muiden juotavaksi viiniä omana verenään. Varsinainen buumi alkoi 1897, kun Bram Stokerin kirja Dracula julkaistiin.

      Vampyyrimyyttiä ovat vahvistaneet ns. todelliset vampyyrit eli Gilles de Raisin kaltaiset murhaajat. Kenties kuuluisin näistä on kreivitär Elisabeth Bathory, joka teurasti ja lypsi verta nuorista neitsyistä käyttäen sitä kauneudenhoitoon sisäisesti ja ulkoisesti. Nykyajan vampyyreita ovat mm. sarjamurhaaja Peter Kürten, Hannoverin vampyyri Fritz Haarman (joka mielenkiintoista kyllä, joi uhriensa veren ja sekoitti lihat ruokalansa makkaroihin) sekä John Haigh, uskonnollinen fanaatikko, joka uskoi olevansa Kristus. Tapauksia on lisääntyvässä määrin nykyisinkin. Yksi viimeisimpiä uskottuja vampyyritapauksia sattui Lontoossa 1970-luvulla, kun Highgaten hautausmaalla uskottiin kummittelevan. Uskomus toi paikalle runsaan määrän amatöörivampyyrinmetsästäjiä.

      Eräänä lääketieteellisenä selityksenä on pidetty porfyriaa, joka 1800-luvulla tunnettiin myös nimillä Dracula-tauti tai vampyyri-tauti, koska sen uskottiin olevan vampyyrimyyttien takana. Porfyriat aiheuttavat pääasiassa kahdenlaisia oireita: auringonvalosta johtuvaa ihon rakkulointia ja kohtauksittain tulevia oireita, joita voivat muun muassa olla vatsakivut, punainen virtsa, sydämentykytys ja ummetus. Aihetta on tutkittu lääketieteellisesti, ja porfyrian yhteyttä vampyyrimyytteihin ei enää pidetä kovin uskottavana, vaan näiden teorioiden katsotaan pikemminkin johtuvan sairauden luonteen väärinymmärtämisestä ja modernin vampyyrin piirteiden sotkemisesta traditionaalisiin vampyyreihin (esim. valoherkkyys on modernin vampyyrin piirre). Porfyriapotilaita on itse asiassa Suomessakin noin 400 ja suurin osa porfyrioista periytyy vallitsevan periytymistavan mukaan. Porfyrioiden hoito on pääasiassa oireita aiheuttavien tekijöiden välttämistä, mutta vaikeisiin oireisiin on olemassa tehokkaita lääkehoitoja. Kliininen vampirismi, tai Renfieldin syndrooma, on tunnustutettu vaan ei täysin virallistettu tauti, jossa potilas kokee pakonomaista tarvetta juoda verta. Sen uskotaan liittyvän lapsuuden traumaan. Syndrooman nimi tulee Stokerin Draculasta.

      Vampirismi aiheena on itsessään sangen laaja. Vampirismi voidaan jakaa eri luokkiin, joista tunnetuimmat lienevät psyykkinen- ja energiavampirismi.

      Vampyyrinen elämäntapa on yksi uusia villityksiä, joka on saanut vaikutteita populaareista vampyyri-ilmiöistä. Nämä harrastelijat juovat toistensa verta ja ilmiöön kuuluu joskus myös roolileikkejä. Järjestäytyneemmät vampyyrit mm. vastustavat puremista (terveysriski). Koska verenvaihtoon saattaa liittyä riski pahoinpitelysyytteestä, saattavat verenjuoja ja -luovuttaja tehdä kirjallisen sopimuksen.

      Eli, mielenkiintoisia faktoja satuolennoista ja "satuolennoista". :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      139
      1697
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      289
      1286
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      905
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe