olutpullo ja imetys

puli-mama

kertokaas..minulla on 4kk lapsi. aloitin n.kk sitten iltaisin antamaan velliä. saa soseitakin,ihan muutamia lusikallisia,nyt aloitettiin bataatti-kana, ja hedelmäsoseita on saanut kuukauden ajan. tissiä syö jatkuvasti ja iltaisin nukahtaa klo 21 kuin nakutettu,herää yleensä n. 05 ekan kerran yöllä.joskus 04.. onko vaarallista jos illalla hänen käytyä nukkumaan otan oluen tai kaksi? joskus vaan on niin taivaallisen ihana avata kylmä huurteinen ja kattoa telsua. sanokaa nyt sitten vaikka juopoksi,mutta sellaiset tervepäiset jos vastaisi,onko se vaaraksi vauvalle?

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muista pitsa kans

      No ei ole vaarallista jos sen max 2 otat. (Että pystyt turvallisesti hoitamaan tarvittaessa vauvaa). Ja halutessasi voit vaikka imettääkin samantien jos herää kesken kaiken "ryyppäämisen".

      • ljyfvk

        Kyllähän sen alkoholin on pitänyt palaa elimistöstä ennen imettämistä, eli ei ihan saman tien voi imettää.


      • fjdjdkh
        ljyfvk kirjoitti:

        Kyllähän sen alkoholin on pitänyt palaa elimistöstä ennen imettämistä, eli ei ihan saman tien voi imettää.

        No ei kylläkään nykykatsomuksen mukaan. Toki voi ottaa varman päälle, mutta jos äidin veressä on esim. 0,2 promillea alkoholia, on silloin desilitrassa maitoa 0,02 ml alkoholia. Tämä on niin pieni määrä, ettei se ole edes mitattavissa vauvan elimistöstä. Täytyy muistaa, että pieniä määriä alkoholia vauva voi saada esim. hyvin kypsästä hedelmästä.


    • Onneksi on muillakin samat murheet kuin itsellä :) Tätä samaa pohdin jonkin aika ennen kuin uskalsin...

      Nyt 2kk typy joka nukahtaa 22-23 joka ilta ja veetäisee ekan unen neljän viiden välille ja kyllä olen silloin tällöin yhden uskaltanut ottaa vielä ennen omia unia! :)
      Hulina päivän päätteeksi rentouttaa mukavasti lämpöisen jalkakylvyn kaverina :) ja unikin tulee paremmin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe