jos puuttuu auton romutustodistus?
Pitääkö maksaa autosta vakuutuksia ja veroja kuolemaan saakka vai miten, koska jälkikäteen romutustodistusta ei saa?
Entä omistajan kuoleman jälkeen; joutuvatko perilliset edelleen huolehtimaan olemattomasta autosta ja sen maksuista?
Pitääkö maksaa autosta vakuutuksia ja veroja kuolemaan saakka vai miten, koska jälkikäteen romutustodistusta ei saa?
Entä omistajan kuoleman jälkeen; joutuvatko perilliset edelleen huolehtimaan olemattomasta autosta ja sen maksuista?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Otapa yhteyttä Trafiin, sieltä kertovat.
Eli muka viranomainen on luotettava tietolähde....no huh, huh...
Älä koskaan luota yhteenkään viranomaiseen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Se on suora tie HELVETTIIN ainakin suomessa, kokemusta on!
Turhaa kiukuttelua helvetin tieltä. Sektoriviranomaisten lakiin perustuvien kannanottojen mukaan asiat kuitenkin ensi vaiheessa ratkaistaan ja pääsääntöisesti jutut siihen jäävätkin.Ja ihan syystä. Sitten valitusprosesseissa oikeusviranomaiset tekevät omat päätöksensä ja niin ikään lakiin perustuen. Luotat niihin tai et, näin se vain on. Onko ihan mahdotonta käsittää, että viranomaiset ihan oikeasti soveltavat lakia parhaan ymmärryksensä mukaan?Ja miten muuten voisi ollakaan. Esitähän vaihtoehto. Sekö, että kiukutteleva, valituksia solkenaan tehtaileva kansalainen olisi aina oikeassa, vai? Näitä "oikeustaistelijoita" riittää valitettavasti moneen junaan ja niin tolkuttoman huterin perustein. Heidän mukanaan tie olisi todella suoraan helvettiin. Ainakin Suomessa, kokemusta on!
Jos auton omistajalla on pankkitunnukset, auton käytöstäpoisto onnistuu www.trafi.fi-sivuilla. Maksaa neljä euroa. Veron ja liikennevakuutuksen maksu loppuu siihen (kannattaa tehdä pian, jokaisesta päivästä joutuu veroa ja vakuutusta maksamaan. Palvelu on kuitenkin suljettu yöaikaan.) Sitä en tiedä, saako kaskoakin niin pois, mutta trafin sivuiltahan se selviää.
Ellei pankkitunnuksia ole tai haluaa asioida oikean ihmisen kanssa, niin sitten ensitilassa auton papereiden kanssa vakuutusyhtiöön tai katsastuskonttoriin, maksaa kai kympin verran. Huom.: jos auto on kuolinpesän, niin asian hoitajalla täytyy olla valtuutus tekemisiinsä.
Kenties nuo on jo ao. auton kohdalta hoidettu, mutta se romutustodistustuksen puuttuminen, muista kysyä siitä. (Tietääkö kukaan, missä auto/osat nyt ovat?)
"Sitä en tiedä, saako kaskoakin niin pois, mutta trafin sivuiltahan se selviää."
Jos ei selviä, niin tässä faktaa. Kasko on vapaaehtoinen vakuutus, ja siihen sovelletaan vakuutussopimuslakia. Sen mukaan vakuutuksenottaja saa irtisanoa vakuutuksensa milloin tahansa ja päättymään vaikka heti. Irtisanominen on tehtävä kirjallisesti. Sähköpostiviestikin on "kirjallinen". Ei siis ongelmaa ainakaan kaskon osalta.