Oli vaikea päättää mihin aihealueeseen tämän olisi laittanut.
Maailman menoa vaikutti ämmäjuorulta, laki ja rikos liian pieneltä, politiikka p-askanjauhamiselta, sodat ja konfliktit tai terrorismi vaikeasti sopivilta myös.
Joten päätin sijoittaa sen tänne aseet->lait ja luvat.
Aseellinen itsepuolustus - aihealuetta ei ainakaan vielä ole, joten on tyytyminen tähän.
Löytyykö Suomesta edes yhtä ainutta näin rohkeaa ja kansan puolella olevaa pormestaria tai kaupunginjohtajaa Suomesta? Rohkenen epäillä että ei löydy.
On vaikea sanoa jos edes henkilökohtainen turvavartijakaarti olisi kyennyt estämään tätä julmaa, erityisen raakaa - poliittista murhaa.
Tämä tapahtui Meksikossa. Kaukana Suomesta, missä irvaillaan amerikkalaisille heidän - suomalaisittain ilmaistuna - asehullusta yhteiskunnasta.
Amerikkalaiset kuitenkin tietävät että näitä huumekartellien tappajia ei pysäytä mikään muu kuin oma rynnäkkökivääri tai osavaltion langettama kuolemantuomio.
He eivät halua että heidän maanmiehiä murhataan kasapäin keskellä päivää, poliisin levittäessä käsiään.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2238577/Maria-Santos-Gorrostieta-executed-surviving-assassination-attempts.html
Tämän takia ja myös sen takia että yleisesti arvellaan että Obama aikoo tiukentaa aseiden saatavuutta, on aseiden myynti kääntynyt jyrkkään nousuun USAssa ja pelkästään viime perjantaina FBI vastaanotti yli 150 000 background check soittoa. Kahteen kertaan saman päivän aikana liittovaltion poliisin linjat menivät tukkoon kuormituksen vuoksi.
USAn ja Meksikon välinen raja on yksi maailman pisimmistä valtioiden välisistä rajoista. Ja elintaso ero näiden kahden valtion välillä on suuri. Suurin ero on kuitenkin siinä, että USAssa on voimassa kirjoitettu laki kun Meksikossa on voimassa kirjoittamaton laki.
Kirjoittamaton laki voimassa Meksikossa - pormestari teloitettu
Kirjoitettu laki...
0
132
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2523824- 603701
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1113023Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572738Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1262564Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352132Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012051Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441911Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1241896Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711249