En oikein tiennyt mihin osioon tämän tunkisin mutta tungen tänne.
Onko teillä ikinä kadonnut todella mystisesti jokin esine aivan olemattomiin? En nyt tarkoita sitä että kebabrulla katoaa olemattomiin vartissa vaan että jokin esine olisi oikeasti kadonnut ihan yhtäkkiä taivaan tuuliin?
Tästä on muutama vuosi kun meidän koulussa oli tekeillä semmonen kulttuuripäivä johon sai tuoda matkamuistoja eri maista. Olin illalla kirjoittamassa "esitelappuja" omiin matkamuistoihini ja mulla oli siinä keittiön sivupöydällä unisieppari ja viuhka. Äiti lähti käymään autotallissa hakemassa teippiä ja kun hän tul itakaisin, kysyi että mihin laitoin sen viuhkan. En ollut siihen koskenutkaan eikä keittiössä ollut käynyt ketään sillä välin. Me tutkittiin ihan joka paikka mikrouuneja myöten mutta viuhkaa ei löytynyt. Käytiin vielä autotallikin moneen kertaan läpi jos vaikka äiti olisi epähuomiossa ottanut sen mukaan (se ei edes ollut mahdollista kun äiti muisti takuuvarmasti jättäneensä sen pöydälle unisieppain kanssa ja miekin näin sen siinä)
Ei ole viuhkaa löytynyt vieläkään. Voisiko kyseessä olla jokin kulttuurien maaginen taisto sen unisiepparin kanssa?
Kadonneet esineet
5
1351
Vastaukset
- Metön.
Näin on käynyt. Tuiki tärkeä esineeni katosi ja ilmestyi melkein vuoden päästä keskelle lattiaa. Heräsin ja oli pakottava tarve katsoa juuri siihen kohtaan, johon tuo esine oli ilmestynyt.
- on kadonnut
On kyllä. Olin laittanut mm. vakuutusyhtiölle meneviä papareita odottamaan täydennystä pöydälleni. Paperit olivat minulle tärkeitä, joten laitoin ne huolellisesti odottamaan sitä, että vien ne postiin. Kaikki paperit katosivat eivätkä ole koskaan löytyneet.
- taikausko1
Liittyneekö tähän tälläiseen ne kansan tarut kun kokonainen karja on joutunut ns "Metsän peittoon" Ihmiset on etsinyt karjaansa metsästä, kun ennen oli vanhaan aikaan tapa, että laidunnettiin karjaa metsässä. Se karja oli kuitenkin ilmestynyt siihen kotiveräjälle, vaikka koko paikka oli ollut ihan muutama minuutti sitten ollut tyhjä Näin uskottiin, että karja oli taijottu näkymättömäksi ihmiselle, ja ne ilmestyivät sitten näkyväksi, kun metsän peitto oli otettu pois. Tämän metsänpeiton uskomus on hyvin vanha suomessa. Useta satoja vuosia vanha.
- jhjhhjjhjkj
On kadonnut vaikka kuinka paljon tavaroita, nimenomaan itselle tärkeitä ja arvokkaita. Ja ei ole normaalista hukkaamisesta kyse, vaan ovat "itsekseen" kadonneet laatikoista ja kansioista, missä varmasti ovat olleet, eikä kukaan fyysinen ihminen niitä varmasti ole voinut viedä.
Uskon, että asialla ovat kiusanhenget, poltergeistit ja pahantahtoiset noidat, ainakin omassa tapauksessani tämä on varma tieto. - Anonyymi
Rovaniemen keskustasta katosi 1-2 v sitte taideteos joka tuttu kaikille paikallisille,ja tuhansia kiloja painava,kiinni koski-rovakadun risteyksessä.TODELLA OUTO JUTTU.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914125Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555477Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674812Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2603846PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1143596Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1333576Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852120Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171467Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581241Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001175