äiti ei anna ottaa kissaa koska..

1. se on sen mielestä allergisoiva
2. sen karvat lentelee sen mielestä ympäri taloa
3. kissa ei sen mielestä saa hoitopaikkaa lomien ajaksi
4. kissaa ei saa viedä opiskelija-asuntoihin

olen siis 15-vuotias ja äiti kertoi nuo perusteiksi miksi en saa kissaa. ei kai kissasta sentään niin hirveästi lähde karvoja? onko sitten joku rotu ettei siitä lähtisi niin paljon? ja kyllähän kissoille rahaa vastaan saa ainakin hoitopaikkoja, ja eikö melkein kuka vaan tuttava voi huolehtia kissasta pari päivää?

olen kuullut että kissoihin menisi suunnilleen 50e/kk, onko se sitä luokkaa?
4125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

1. kissa aiheuttaa herkästi alleriaa sellaiselle, jolla siihen on taipumus. Kaikilla tuota taipumusta ei välttämättä ole.
2. kyllähän kissasta jonkin verran karvaa lähtee, toisista enemmän, toisista vähemmän. Lisäksi kissa saattaa aiheuttaa muita siivoushommia; pissa/oksennusvahinkoja, raapimisia, esineiden (esim. maljakko) rikkoutumisia. Näidenkin vahinkojen määrä riippuu tapauksesta. Siivottavaa tulee myös hiekkalaatikosta. Tietysti kissasta on sitten myös iloa.
3. kissan lomahoito voi olla välillä konstikasta. On hyvä jos löytyy joku tuttu, joka voi huolehtia kisusta muutaman päivän. Tietysti tämän jonkun täytyy olla luotettava ja kykenevä tehtävään. ongelmana voi olla se, että usein loma-ajat ovat yhtä aikaa, jolloin näillä tutuillakin voi olla lomasuunnitelmia, eivätkä he pääse kissaa hoitamaan. Muutokset rutiineihin saattavat olla joillekin kissoille stressaavia.
kissahoitolaan kissan voi myös viedä, mutta on syytä miettiä onko tämä kissan kannalta hyvä ratkaisu. Varsinkin arempi kissa ei välttämättä viihdy hoitolassa, vaan pelkää ja stressaantuu.
tietysti joillekin lomareissuille kisun saattaa voida ottaa mukaan, jos kissa tottuu matkustamaan
4. äitisi taitaa pelätä, että joutuu hoitamaan kissan kun muutat opiskelupaikkakunnalle (hyvin aiheellinen pelko-näin käy usein). useimpiin opiskelija-asuntoloihin kissaa ei saa viedä, vaikka poikkeuksiakin tähän jokus on. toinen vaihtoehto on vuokrata oma asunto (kallista, mutta yksi vaihtoehto).

Tuohon hinta-asiaan en osaa oikein tarkkaan sanoa. Riippuu niin kissan hoittavasta. Normaali hoidon (ruuan, kissanhiekan ym) lisäksi maksavat eläinlääkärikäynnit esimerkiksi rokotukset, leikkauttaminen ja hammashoito. AIna täytyy muistaa myös erikoistilanteet esim. kissan sairastuminen. Eläinlääkärikäynnit saattavat käydä kalliiksi ja maksaa useamman sata euroa (ihan tilanteesta riippuen).

Kissa on pitkäikäinen lemmikki (jopa20v, eli enemmän kuin mitä sinulla on elinvuosia), joten sen hankkimista on syytä harkita erittäin huolella. Toisaalta, olet jo 15 v, joten ehkäpä pystyt jo muutamien vuosien päästä toteuttamaan unelmasi ja hankkimaan kisun omaan kotiin.

Äänestä

Kissan ensimmäinen vuosi voi maksaa aivan levottomia -meilläkin perustaltaan umpiterve, erittäin huolellisesti kasvatettu tipahti kirjahyllystä jonne (jotenkin) pääsi, taittoi nilkkansa, ei tykännyt kipsistä ja siinähän sataset paloivat. On mielestäni todella myönteistä kasvaa kissan, koiran ynnäsunmuun kanssa -mutta karu totuus on ettei muusta kuin aikuisesta jolla on pysyvä koti ja säännölliset tulot, ole kissan tai koiran pitkäaikaiseksi omistajaksi. Kissa vain ei ole eläin jonka voi ottaa ellei pysty suunnittelemaan seuraavat 20 vuotta eteenpäin ja pysty ottamaan hoitolainaa omalla nimellään jos pakko on - Sorry =(

Äänestä

1. Jos sinulla on allergioita nyt, nuorena ruoka-aineita ja nyt siitepölyjä, olet riskissä.
2. Karvoja tulee tosi paljon pitkäkarvaroduista ja paljon myös tavallisista. Karvaton kissa ei taida levittää karvaa, mutta ei ole allergialta suojattu omistaja silti. Kissasta on muuta vaivaa myös. Raapii, ryntäilee, että tavarat putoo, järsii pieniä johtoja, raapii tapetteja.
3. Vaikeaa on
4. Yleensä ensivuoden opiskelija ei saa yksiötä. Ei saa viedä eläintä. Pitää vuokrata vapailta markkinoilta asunto ja niissäkin on jotain 90% ettei saa viedä eläintä. Vaikka maksaisit jotain 500 vuokraa siis.Nimimerkki etsinyt asuntoa
kissan omistavalle opiskelijalapselle.

Eli et hanki eläintä nyt. Jos sinun lähelläsi olisi sellainen "kissayhdistys" tai eläinkoti, voisit käydä hoitamassa siellä. Siivota häkit ja laatikot ja saada konkreettisen tuntuman asiaan. Myös ne oksennuspallot ja
ripulikakat väärässä paikassa.

Äänestä

1. Kissa todellakin on yksi kaikkein allergisoivimmista eläimistä, mutta ainahan asian voi tsekata menemällä allergiatestiin.

2. Totta! Jos sulla on kissa, sulla on kissankarvoja kaikkialla vaikka olisit ahkera kissasi harjaaja. Kissoista lähtee karvaa ja hilsettä, mutta niidenkin kanssa oppii elämään ellei ole siivous- ja siisteyshullu.

3. Kissa saa hoitopaikan kunhan löytää hyvän ja vastuullisen lemmikkieläinhoitolan ja totuttaa kissansa siellä olemaan jo pennusta lähtien. Toki tuttu ja turvallinen hoitaja kotona olisi paras ratkaisu, mutta harvalla meillä sellainen aarre on.

4. Joihinkin saa ja joihinkin ei. Jos aiot opiskelemaan pois kotipaikkakunnaltasi ja otat kissan mukaasi, on paras varustautua etsimään vuokrakämppää vapailta markkinoilta. Tosin sielläkin on vuokranantajia jotka eivät lemmikkieläimiä hyväksy (terveisin nimimerkki kokemusta on).

Olet 15 vuotias, asut kotonasi ja epäilemättä äitisi kustantaa elantosi. Siispä sinun on äitiäsi toteltava vaikka hampaat irvessä kunnes olet tarpeeksi vanha muuttamaan pois kotoa ja hankkimaan itse toimeentulosi. Sitten voit hankkia itsellesi lemmikkieläimen kun sulla on täydet mahkut huolehtia myös sen kaikenpuolisesta hoidosta maksoi mitä maksoi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahdon kissan kirjoitti:

1. se on sen mielestä allergisoiva
2. sen karvat lentelee sen mielestä ympäri taloa
3. kissa ei sen mielestä saa hoitopaikkaa lomien ajaksi
4. kissaa ei saa viedä opiskelija-asuntoihin

olen siis 15-vuotias ja äiti kertoi nuo perusteiksi miksi en saa kissaa. ei kai kissasta sentään niin hirveästi lähde karvoja? onko sitten joku rotu ettei siitä lähtisi niin paljon? ja kyllähän kissoille rahaa vastaan saa ainakin hoitopaikkoja, ja eikö melkein kuka vaan tuttava voi huolehtia kissasta pari päivää?

olen kuullut että kissoihin menisi suunnilleen 50e/kk, onko se sitä luokkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu