Mistäkohän sais kohtuuedullisesti epoksi- ja uretaanimaalit Oulun seudulla?
Venemaalia
18
418
Vastaukset
- Pohjoisenpoika
Liään vielä että Voi se olla teollisuus ja laivamaaliakin. Ei kuitenkaan Biltemaa ja näitä veneliikkeiden pikkupikkupurkkeja vaan 10-20 litran astioissa kun on neliöitä paljon.
- SIELTÄ-MINÄ
Värisilmä, Taka-Lyötynkatu.
- Taivaanrannan maalar
Onko siinä kylässä RTV..
Eivät ole hyllyssä näkösällä, mutta kun kysyy teollisuusmaaleja, niin johan takahuoneesta löytyy.
Tikkurila Temacoat RM 40 (epoksi) Temadur (urtsi)
- hiiii hiii
Muista nyt kuitenkin tämä DdK:in googleneuvo!
"E.d.K.
26.11.2012 19:14
Jos siinä maalin ja sauman välissä on kosteutta, se ruostuttaa metallia vain sen verran, mitä happea riittää, sitten kun joku kolvin kanssa heiluja possauttaa maalipintaan reiän, niin happea ja kosteutta alkaa riittää."
Tämä tosi on ja sitä noudattakaa!- Ja vielä tärkein
Muista kysyä kauppiaalta, kestääkö maalikalvo varmasti veden tirskauttelun kosanilla, muutenhan revenneitä hitsisaumoja ei voi havaita.
- hiii hiii
Ja vielä tärkein kirjoitti:
Muista kysyä kauppiaalta, kestääkö maalikalvo varmasti veden tirskauttelun kosanilla, muutenhan revenneitä hitsisaumoja ei voi havaita.
Tiedätkö, että äitisi yritti poistaa sinut tavarastaan viidesti?
" Muista nyt kuitenkin tämä DdK:in googleneuvo! "
Kiitos vaan kunniasta.
Asiallisen tiedon jakaminen on hyvinkin ansiokasta ja ottaisin tästäkin sulan mielelläni hattuuni, ikävä vain, asia on minulle aivan vieras, mutta toivottavasti asian esittäjäkin osaa ottaa osansa ansiosta.- onko näin DI?
e.d.k kirjoitti:
" Muista nyt kuitenkin tämä DdK:in googleneuvo! "
Kiitos vaan kunniasta.
Asiallisen tiedon jakaminen on hyvinkin ansiokasta ja ottaisin tästäkin sulan mielelläni hattuuni, ikävä vain, asia on minulle aivan vieras, mutta toivottavasti asian esittäjäkin osaa ottaa osansa ansiosta.niin, sinä "korkeakoulutiedoillasi" edelleenkin väität, että maalin alla oleva ruostuminen käyttää vain sen hapen, jota on maalatessa sinne jäänyt?
- Google osaa, entä si
onko näin DI? kirjoitti:
niin, sinä "korkeakoulutiedoillasi" edelleenkin väität, että maalin alla oleva ruostuminen käyttää vain sen hapen, jota on maalatessa sinne jäänyt?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruostuminen
Eipä synny oksideja eikä hydroksideja enenpää kun mihin happi riittää. - Pelkkä amis vaan
onko näin DI? kirjoitti:
niin, sinä "korkeakoulutiedoillasi" edelleenkin väität, että maalin alla oleva ruostuminen käyttää vain sen hapen, jota on maalatessa sinne jäänyt?
Niin se poijat vaan on, että hiekkapuhallettu pinta alkaa ruostua välittömästi puhalluksen jälkeen, sisätiloissakin se punertaa jo parin tunnin kuluttua ja kun pinnoitteella estetään hapen saanti, ruostuminen lakkaa.
Se veden/kosteuden sisältämä happi tarkoittaa sitten siihen liuennutta happea ei molekyylisidoksessa olevaa. onko näin DI? kirjoitti:
niin, sinä "korkeakoulutiedoillasi" edelleenkin väität, että maalin alla oleva ruostuminen käyttää vain sen hapen, jota on maalatessa sinne jäänyt?
Kuten totesin, asia on minulle vieras, mutta ehkä joku muu auttaa.
- taas googlea?
Pelkkä amis vaan kirjoitti:
Niin se poijat vaan on, että hiekkapuhallettu pinta alkaa ruostua välittömästi puhalluksen jälkeen, sisätiloissakin se punertaa jo parin tunnin kuluttua ja kun pinnoitteella estetään hapen saanti, ruostuminen lakkaa.
Se veden/kosteuden sisältämä happi tarkoittaa sitten siihen liuennutta happea ei molekyylisidoksessa olevaa.kuinka tiedät, ettei se punerra siellä maalin alla?
- onhan kummaa?
Google osaa, entä si kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruostuminen
Eipä synny oksideja eikä hydroksideja enenpää kun mihin happi riittää.onko happi ilmasta loppunut? juuri eilen katsoin työpaikan ilman koostumusmittaria ja siellä oli 20,985 % yksikköä mittausmäärässä.
- merkonoooomi
e.d.k kirjoitti:
Kuten totesin, asia on minulle vieras, mutta ehkä joku muu auttaa.
no sitten googlaamaan ja "tiedot" tänne taas suurena uutuutena!
- iukyjtrgefwd
onhan kummaa? kirjoitti:
onko happi ilmasta loppunut? juuri eilen katsoin työpaikan ilman koostumusmittaria ja siellä oli 20,985 % yksikköä mittausmäärässä.
ei osaa kooklata ny myyäääääh oon polin inssi myyääääh en osaa
- Pelkkä amis vaan
taas googlea? kirjoitti:
kuinka tiedät, ettei se punerra siellä maalin alla?
Ei sitä tarvi tietää kun googlaa sen tiedon niin se on niin!
- maalimies1
Poradur maalit ovat todettu erittäin hyviksi. Katso netistä lähin jälleenmyyjä.
- tep2
Starkki tai hartman kysy tarjous kummasta halvempi näin ainakin Tampereella saa parhaan hinnan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on556613- 575803
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1105139En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛163883Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443783Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323480Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53350Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1702940- 252749
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris522608