400 000€

Oikeus voittaa

Aivan oikein! Mitäs varastatte toisten leipää!

7

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 400 000€ 400 000€ 40

      Tiedätkö mitä kopio tarkoittaa???? MInäpä näytän. Tässä kopioo sinun lätinästä

      Aivan oikein! Mitäs varastatte toisten leipää! Aivan oikein! Mitäs varastatte toisten leipää! Aivan oikein! Mitäs varastatte toisten leipää! Aivan oikein! Mitäs varastatte toisten leipää! Aivan oikein! Mitäs varastatte toisten leipää!

      Hmm toi alkuperänen ei hävinnyt. Eli siis mikä ihmeen varkaus????

      • 70 vuoden vero

        > Hmm toi alkuperänen ei hävinnyt.

        Ei hävinnyt, valitettavasti.


    • Suojeltua ahneutta

      Niinpä. Chisun tulot olivat viime vuonna lähellä 200000 euroa. Siihen on pitänyt viedä monen lapsen viikkorahat. Nälkähän siinä tulee, jos joku skidi kopioi levyn ilmaiseksi. Mutta tästä jättipotista riittää vielä Vilkkumaan Maijallekin hyvät rahat.

    • copypaste9

      Huh-huh mitä porukkaa! Kisun tulot... juu! Varmaan pitäis jakaa kaikille teille persaukisille kun tienaa niin paljon. Kyse on hänen erityisestä ammattitaidosta, joka nyt vaan sattuu olemaan hinnoiteltu arvokkaammaksi kuin sinun, surullinen bussikuski tai kaupan kassa. Siis onko porukka oikeasti sitä mieltä, että piratismi on oikein!? Että se ei ole artistilta tai vaikkapa elokuvantekijöiltä pois? Ansainta perustuu tehdyn tuotteen myymiseen. Joku jakaa sitä ilmaiseksi netissä. Onhan se varastamista. Edesvastuuseen kaikki 17 vuotiaat IT opiskelijat ja nuorisorikolliset Nalle Puh -tietokoneineen. Unohtakaa se rikollisten sääliminen...

      • tana ku harmittaa

        Miksi tuotte tekeleenne tänne nettiin jos niitä ei saa kuunnella katsella ja kopioida? Toisten kiusaksiko? Pitäkää jorinanne ruppunarurepussanne ja esittäkää niitä ainoastaan raittiusseuran tai työväentalon hirvipeijaisissa niin eipä piratistit juhli.


      • Suojeltua ahneutta

        Semmoinen ammattitaito, joka vaatii ansaintansa tueksi poliisivaltion, ei ole hintansa arvoista. Maailma on muuttunut eikä musiikki tai elokuvakaan enää ole mikään harvinaisuustuote, josta voi rahastaa loputtomasti. Kieltolaki kaatui aikanaan ja näiden kyykytyslakien vuoro tulee vielä.


    • 15-15

      Joo. ei sitä toisten elinkeinoa saa tuhota.

      Yhtään riippumatonta tutkimusta ei ole olemassa siitä, että musiikin jako vähentäisi levymyyntiä tai konserteissa käyntiä.

      Päinvastasia tutkimuksia on kyllä olemassa.

      Tähän joku voi sanoa, että miksi ostaisi levyn jos se on jo imuroituna koneella; ehkä kaikki eivät ostasikaan mutta eivät olisi ostaneet muutenkaan. Tunnettuus on kuitenkin edellytys artisteille ja nämä jaot ovat artistille ilmaista mainosta.

      Kaiken kopioiminen / jakaminen ilman ansainta tarkoitusta tulisi olla laillista.
      (tietokone ohjelmistoissa on sitten omat lisenssinsä jne...)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3083
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      65
      646
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      593
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      551
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      34
      519
    6. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      479
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      475
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      471
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      465
    10. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      460
    Aihe