Ajatuksia aamu TV:stä

Jäin katselemaan aamu TV:ssä uuden dekkarin esittelyä, joka herätti mielenkiintoni. Humanistikirjailija *nössö* kuten hän itseään nimitti, käsitteli kirjassaan teemoja hyvyydestä ja pahuudesta.
Keskustelussa todettiin nettimaailman olevan ihan nykypäivää meille kaikille. Vietämme yhä enemmän ja enemmän aikaa tässä sosiaalisessa kontaktimuodossa!
Palstallammekin on usein kuultu moitteita* kyylätä netissä* koko ajan.
pitää ihan nauraa tuolle sanalle :D, mutta se on aivan yleistä nykyään nuorempienkin keskuudessa.

Antaako netti mielenkiintoa ja sisältöä elämäänne, ja löydättekö myös hyvyyden kaiken muun seasta, vai koetteko peloittavina ns. lieveilmiöt ?

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiirulainen

      Aremmaksi olen tullut en uskalla rekisteriin mennä.Poika hoitaa pankkiasiani.Lujen kyllä vaikka kauhistunkin joskus en osallistu paljon kun muutenkin olen arka,en minä avaa oveakaan jos ei ole sovittu tapaaminen.

    • nikittä

      Ei se saranoita rasvaa se rekkautuminen, mitä hohtoa siin on pääsee vaan nimeltä haukkumaan rakkikoirat? Onhan se täällä nähty.

    • Hirmuinen tuuli ulvoo par'aikaa ja lumi tuiskuaa, kun luen tässä.
      Tarkoitus ei ollut kannanottoa rekisteröitymisestä, vaan tuon kirjailijan ajatus nettimaailman pimeistä puolista, joita hän toi jännitysnäytelmän muodossa esiin.
      Kuitenkin hän tähdensi hyvyyden olemassaoloa myös voittavana puolena, ja se sai ottamaan kantaa.
      Myönnettävä on määräntynlaisen karaistumisen tapahtuneen omalta osaltani, niin paljon on hyviä kokemuksia, ja iloa muista kirjoittajista jo kertynyt.

      Ei hassumpi tapa ole osata ottaa viihteenä, kuten eräät täällä ovat todenneet, monesti ihan diplomaattisesti suhtautuen.
      Sillä kokemuksella joka itselleni on kertynyt, sanoisin nettikeskusteluista löytyvän kaikkea elämään liittyvää, niin lempeä, lämpöä kuin kiukuttelua ja siltä väliltäkin!

      Hyvää jatkoa vaan ja iloakin rintaan!

      • Ei aikuinen ihminen

        kiukuttele. Jokin kehityksessä on jäänyt pikkulapsen itkupotkuraivarin tasolle silloin, jos kovin pitää hyökkäillä,
        vaikka toinen ei ole millään tavalla loukannut!


    • Ohimennen seurasin joltain aamun kanavalta, kun Ilkka (Ile) Vainio oli keskustelemassa.
      Yleensähän me olemme tottuneet näkemään hänet kuluneessa farkkupaidassa ja ryppyisissä, polvipussissa farkuissa, mutta hänelläpä olikin nyt siisti pikkutakki ja solmiopaita ja vielä söpö liinakin takin taskussa ja housutkin näyttivät ihan jees.

      Sitten näytettiin kokokuvaa ja jo vain. Miehen jaloissa oli tosi kirjavat korkeakorkoiset saappaat, vain kannukset puuttuivat, niin että sillä lailla.
      Tuota noin, kait tuolla show-alalla täytyy jollain tavalla erottua massasta, ei sitä voi muuten selittää.

      Olenkohan minä tulossa vanhaksi?

    • Huomenaamuna Siis lauantaina ensimmäinen päivä Joulukuuta.
      Olen utelias ,tai sanoisinko tiedonhaluinen koska Kataisen kanssa oli kova ottelu jostain Euro tai eurooppaakoskevasta verotus- asiasta - . Onpa käytävä vielä lukasemassa päivän lehtiä mitä ne kirjoittaa asiasta.
      Mutta huomena on Jutta Urpilaisen haastettelu ja hän oli erimieltä Kataisen kanssa , Ja katainen sai voiton , uhkaamalla uudia vaalia , tai ainakin sinnepäi.
      Taas se ullamirjami sekos tähän politiikkaan , no jatkakaa vaan niistä kulttuuri uutisista .:=)

    • Kirjoittelehan Ullamirjami politiikasta vaan, jokaisella on omat mieltymyksensä, hyvä vaan kun pysyt virkeänä ja seuraat lehtiä!
      Huomenna sytytän ikkunavalot täälläkin kaunistamaan joulukuuta. Nyt onkin niin jouluista ja puhtaan kaunista ulkona vähän liikaakin tuli lunta, mutta pysyy toivottavasti aattoonkin.

      Pakkasöitä on luvassa nyt,.. hieman sähkönkulutus harmittaa, mutta ei palellakaan viitsi.

      Hyviä vointeja teille Jerry Cottonin kanssa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7582
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5199
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2690
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2318
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      91
      2240
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      70
      2092
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2075
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      68
      1088
    Aihe