Hiilidioksidipönttö kokemuksia?

rottahiili

Oletteko lopettaneet rottianne tällä tavalla?
Onko mielestänne hyvä vai huono tapa?
Hiilidioksidipönttö vai piikille ?

Kokemuksia?? Kertokaa kaikki!

5

5367

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • geh

      Meillä on oma pönttö. Ikinä en ole eläinlääkäriin vienyt rottiani lopetettavaksi, kaikki kuolevat kotona.
      Oikein käytettynä pönttö on ihan yhtä hyvä lopetustapa kuin eläinlääkärin piikki. Halvempi vain. Väärin käytettynä ei ole yhtään niin hyvä juttu, vaan aiheuttaa tarpeetonta kipua ja huonossa tapauksessa pelkän pökertymisen, josta rotta herää.
      Käyttö ei kuitenkaan ole vaikeaa, eikä meillä ainakaan vielä ole mitään ikinä mennyt pieleen, vaikka varmaan satakunta rottaa on pöntöllä lopetettu. Eläin menee purkkiin ja tuupertuu sinne hyvin pian. Sitten tajuttomana eläin lopettaa hengittämisen ja kuolee. Meillä vielä pidetään ekstra-aikaa varmistuksena, joku 5-15min sen jälkeen kun hengitys on loppunut. Yleensä jäykistyminen on jo hieman alkanut (alkuvaiheessa helpoin testata käpälistä) kun otamme eläimen ruumiin pois. Elävä eläin ei kangistu, joten se on 100% varma merkki siitä, että eläin ei ole enää elossa.

      Jos pönttöä ei ole itsellä tai lähellä, niin sitten pitää viedä piikille. Meille on tullut ihan ulkopuolisiltakin ihmisiltä eläimiä lopetettavaksi ja omia kasvatteja kauempaakin, jos niillä ei ole mitään sellaista vakavaa että pitäisi välittömästi lopettaa (esim. kasvaimen kanssa kärsii odottaa jonkin aikaa).

      • Anonyymi

        Mistä näitä pönttöjä saa hankittua


    • 2+10

      Ja tosiaan, mikäli et tiedä (oletan, että kuitenkin tiedät), pönttö pitää _ensin_ täyttää hiilidioksidilla, sitten rotta sisään. Muutoin on aika kamala kuolema tosiaan tiedossa...

    • LöllöPallo

      Hiilidioksidipönttö.

      Kun eläinlääkäri lopettaa eläimen niin tämä lääkäri laittaa eläimenverenkiertoon ns. myrkkyä. Eläin taistelee tuskissaan loppuun asti, vaikka kuolema näyttää ihmisesta kivuttomalta.

      Hiilidioksidipönttö ensin nukuttaa eläimen ja sitten se lopulta nukkuu pois rauhallisesti ilman kipua.

    • geh

      Hohhoi. Pöntöllä voi lopettaa eläimen kahdella tavalla:
      1. Esitäytetty
      - Pönttö täytetään kaasulla ennen kuin eläin laitetaan sinne
      - Kun eläin on laitettu pönttöön, lasketaan vielä hieman lisää kaasua, että hiilidioksidia on varmasti 100% (eläimen pönttöönlaittamisesta aiheutuneet ilmavirtaukset voivat "läikyttää" hiilidioksidia pois).
      - Yli 70% hiilidioksidipitoisuuksien hengittäminen on eläimelle kivuliasta, mutta se tuupertuu hyvin nopeasti (~10s tai alle)

      2. Hiilidioksidin asteittainen lisääminen
      - Eläin laitetaan pönttöön, jossa EI ole hiilidioksidia
      - Hiilidioksidia lasketaan tietyllä nopeudella (20% kammion tilavuudesta / minuutti)
      - Eläin tuupertuu hitaasti (~2min)
      - Tämä tapa aiheuttaa nenän limakalvojen happamoitumista ja mahdollista kipua sekä muita pienempiä, mutta epämiellyttäviä oireita (lihastärinää, sydämentykytystä, pulssin ja verenpaineen kohoamista jne.) jotka aiheuttavat stressiä eläimelle.

      Ja tässä tuli sitten sanottua sekin, että eipä tuo pönttölopetuskaan kivuton ja stressitön eläimelle ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      309
      2743
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      53
      2583
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      121
      1710
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1400
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1380
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1265
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      144
      1211
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1070
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1010
    Aihe