Hiilidioksidipönttö kokemuksia?

rottahiili

Oletteko lopettaneet rottianne tällä tavalla?
Onko mielestänne hyvä vai huono tapa?
Hiilidioksidipönttö vai piikille ?

Kokemuksia?? Kertokaa kaikki!

5

6805

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • geh

      Meillä on oma pönttö. Ikinä en ole eläinlääkäriin vienyt rottiani lopetettavaksi, kaikki kuolevat kotona.
      Oikein käytettynä pönttö on ihan yhtä hyvä lopetustapa kuin eläinlääkärin piikki. Halvempi vain. Väärin käytettynä ei ole yhtään niin hyvä juttu, vaan aiheuttaa tarpeetonta kipua ja huonossa tapauksessa pelkän pökertymisen, josta rotta herää.
      Käyttö ei kuitenkaan ole vaikeaa, eikä meillä ainakaan vielä ole mitään ikinä mennyt pieleen, vaikka varmaan satakunta rottaa on pöntöllä lopetettu. Eläin menee purkkiin ja tuupertuu sinne hyvin pian. Sitten tajuttomana eläin lopettaa hengittämisen ja kuolee. Meillä vielä pidetään ekstra-aikaa varmistuksena, joku 5-15min sen jälkeen kun hengitys on loppunut. Yleensä jäykistyminen on jo hieman alkanut (alkuvaiheessa helpoin testata käpälistä) kun otamme eläimen ruumiin pois. Elävä eläin ei kangistu, joten se on 100% varma merkki siitä, että eläin ei ole enää elossa.

      Jos pönttöä ei ole itsellä tai lähellä, niin sitten pitää viedä piikille. Meille on tullut ihan ulkopuolisiltakin ihmisiltä eläimiä lopetettavaksi ja omia kasvatteja kauempaakin, jos niillä ei ole mitään sellaista vakavaa että pitäisi välittömästi lopettaa (esim. kasvaimen kanssa kärsii odottaa jonkin aikaa).

      • Anonyymi

        Mistä näitä pönttöjä saa hankittua


    • 2+10

      Ja tosiaan, mikäli et tiedä (oletan, että kuitenkin tiedät), pönttö pitää _ensin_ täyttää hiilidioksidilla, sitten rotta sisään. Muutoin on aika kamala kuolema tosiaan tiedossa...

    • LöllöPallo

      Hiilidioksidipönttö.

      Kun eläinlääkäri lopettaa eläimen niin tämä lääkäri laittaa eläimenverenkiertoon ns. myrkkyä. Eläin taistelee tuskissaan loppuun asti, vaikka kuolema näyttää ihmisesta kivuttomalta.

      Hiilidioksidipönttö ensin nukuttaa eläimen ja sitten se lopulta nukkuu pois rauhallisesti ilman kipua.

    • geh

      Hohhoi. Pöntöllä voi lopettaa eläimen kahdella tavalla:
      1. Esitäytetty
      - Pönttö täytetään kaasulla ennen kuin eläin laitetaan sinne
      - Kun eläin on laitettu pönttöön, lasketaan vielä hieman lisää kaasua, että hiilidioksidia on varmasti 100% (eläimen pönttöönlaittamisesta aiheutuneet ilmavirtaukset voivat "läikyttää" hiilidioksidia pois).
      - Yli 70% hiilidioksidipitoisuuksien hengittäminen on eläimelle kivuliasta, mutta se tuupertuu hyvin nopeasti (~10s tai alle)

      2. Hiilidioksidin asteittainen lisääminen
      - Eläin laitetaan pönttöön, jossa EI ole hiilidioksidia
      - Hiilidioksidia lasketaan tietyllä nopeudella (20% kammion tilavuudesta / minuutti)
      - Eläin tuupertuu hitaasti (~2min)
      - Tämä tapa aiheuttaa nenän limakalvojen happamoitumista ja mahdollista kipua sekä muita pienempiä, mutta epämiellyttäviä oireita (lihastärinää, sydämentykytystä, pulssin ja verenpaineen kohoamista jne.) jotka aiheuttavat stressiä eläimelle.

      Ja tässä tuli sitten sanottua sekin, että eipä tuo pönttölopetuskaan kivuton ja stressitön eläimelle ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      86
      902
    2. 53
      839
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      67
      664
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      610
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      58
      598
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      542
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      468
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      39
      453
    Aihe