Hiilidioksidipönttö kokemuksia?

Oletteko lopettaneet rottianne tällä tavalla?
Onko mielestänne hyvä vai huono tapa?
Hiilidioksidipönttö vai piikille ?

Kokemuksia?? Kertokaa kaikki!
56832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä on oma pönttö. Ikinä en ole eläinlääkäriin vienyt rottiani lopetettavaksi, kaikki kuolevat kotona.
Oikein käytettynä pönttö on ihan yhtä hyvä lopetustapa kuin eläinlääkärin piikki. Halvempi vain. Väärin käytettynä ei ole yhtään niin hyvä juttu, vaan aiheuttaa tarpeetonta kipua ja huonossa tapauksessa pelkän pökertymisen, josta rotta herää.
Käyttö ei kuitenkaan ole vaikeaa, eikä meillä ainakaan vielä ole mitään ikinä mennyt pieleen, vaikka varmaan satakunta rottaa on pöntöllä lopetettu. Eläin menee purkkiin ja tuupertuu sinne hyvin pian. Sitten tajuttomana eläin lopettaa hengittämisen ja kuolee. Meillä vielä pidetään ekstra-aikaa varmistuksena, joku 5-15min sen jälkeen kun hengitys on loppunut. Yleensä jäykistyminen on jo hieman alkanut (alkuvaiheessa helpoin testata käpälistä) kun otamme eläimen ruumiin pois. Elävä eläin ei kangistu, joten se on 100% varma merkki siitä, että eläin ei ole enää elossa.

Jos pönttöä ei ole itsellä tai lähellä, niin sitten pitää viedä piikille. Meille on tullut ihan ulkopuolisiltakin ihmisiltä eläimiä lopetettavaksi ja omia kasvatteja kauempaakin, jos niillä ei ole mitään sellaista vakavaa että pitäisi välittömästi lopettaa (esim. kasvaimen kanssa kärsii odottaa jonkin aikaa).

Äänestä
  • Mistä näitä pönttöjä saa hankittua

    Äänestä

Ja tosiaan, mikäli et tiedä (oletan, että kuitenkin tiedät), pönttö pitää _ensin_ täyttää hiilidioksidilla, sitten rotta sisään. Muutoin on aika kamala kuolema tosiaan tiedossa...

Äänestä

Hiilidioksidipönttö.

Kun eläinlääkäri lopettaa eläimen niin tämä lääkäri laittaa eläimenverenkiertoon ns. myrkkyä. Eläin taistelee tuskissaan loppuun asti, vaikka kuolema näyttää ihmisesta kivuttomalta.

Hiilidioksidipönttö ensin nukuttaa eläimen ja sitten se lopulta nukkuu pois rauhallisesti ilman kipua.

Äänestä

Hohhoi. Pöntöllä voi lopettaa eläimen kahdella tavalla:
1. Esitäytetty
- Pönttö täytetään kaasulla ennen kuin eläin laitetaan sinne
- Kun eläin on laitettu pönttöön, lasketaan vielä hieman lisää kaasua, että hiilidioksidia on varmasti 100% (eläimen pönttöönlaittamisesta aiheutuneet ilmavirtaukset voivat "läikyttää" hiilidioksidia pois).
- Yli 70% hiilidioksidipitoisuuksien hengittäminen on eläimelle kivuliasta, mutta se tuupertuu hyvin nopeasti (~10s tai alle)

2. Hiilidioksidin asteittainen lisääminen
- Eläin laitetaan pönttöön, jossa EI ole hiilidioksidia
- Hiilidioksidia lasketaan tietyllä nopeudella (20% kammion tilavuudesta / minuutti)
- Eläin tuupertuu hitaasti (~2min)
- Tämä tapa aiheuttaa nenän limakalvojen happamoitumista ja mahdollista kipua sekä muita pienempiä, mutta epämiellyttäviä oireita (lihastärinää, sydämentykytystä, pulssin ja verenpaineen kohoamista jne.) jotka aiheuttavat stressiä eläimelle.

Ja tässä tuli sitten sanottua sekin, että eipä tuo pönttölopetuskaan kivuton ja stressitön eläimelle ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rottahiili kirjoitti:

Oletteko lopettaneet rottianne tällä tavalla?
Onko mielestänne hyvä vai huono tapa?
Hiilidioksidipönttö vai piikille ?

Kokemuksia?? Kertokaa kaikki!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu