Olen hankkimassa kannettavaa konetta niin kumpi nuista on parempi kevyeen pelaamiseen ja netissä surffailuun?
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/HP/B9N89EA#UUW.html
vai
http://www.kannettavatietokone.fi/Tuotteet/B1N59EA#UUW.html
Saa muitakin ehdotella mut hinta ei mielellään kovin paljoa 700€ yli.
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/HP/B9N89EA#UUW.html
vai
http://www.kannettavatietokone.fi/Tuotteet/B1N59EA#UUW.html
Saa muitakin ehdotella mut hinta ei mielellään kovin paljoa 700€ yli.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tämä on noista parhain: http://www.kannettavatietokone.fi/Tuotteet/B1N59EA#UUW.html
Ei kumpikaan...
Tässä on parempi:
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/Asus/A55VJ-SX085H.html
Tuohon vielä ottaa 8GB muistia suoraan, niin on parempi pelaamiseen, kuin kumpikaan noista HP:sta. Tässä 3D-ominaisuudet 7,5/10 kun taas tuossa HP:ssa vain 6,5/10.
Okei.
Mutta mielellään en oikein tuota win 8 haluis.. Ei paha toi Asus oo.
Mielellään jos löytyy hyviä läppäreitä niin oisin kiitollinen jos keroisitte.. (=
Lisää vaihtoehtoja:
http://www.jimms.fi/tuote/X53SK-SX034V
http://www.jimms.fi/tuote/VFY:AH531MP505NX
https://expert.fi/Tuotteet/Tietokoneet/Kannettavat/Asus-A53SD-SX595V
Alkaa pikku hiljaa asus:n kannettavan puolelle kääntyä. Ku itsellä oli aikaisemmin hp pavilion g7 ja välil se kuumeni todella ja ei muutenkaan toiminut hyvin. Mut kiitoksia paljon hyvistä vaihtoehtoista. (= Mut tietty viel jos niitä löytyy niin tänne vain voi laittaa. Nuihin vielä ku saa takuuta ja sitten sitä muistia lisää niin khyl pärjäis.. Hienoa et täält löytyi näinkin nopeasti ja tietoa. Ennen kaikkea ystävällistä ja asiallista. (=
Kumpi 16" vai 17" parempi kannettavaan?
17.3" läppärit ovat yleisimpiä kuin 16" tuumaiset joten suosittelen sitä. ( Myös kuvaruutu on suurempi)
Noissa Vapusen ehdottamissa koneissa on umpisurkeat näytönohjaimet, eli niillä ei sitten pelata mitään miinaharavaa kummempaa.
Vapunen on muutenkin tunnetusti palstan huonoin "asiantuntija", eli ei kannata liikaa painoarvoa laittaa hänen ehdotuksilleen. En voi käsittää millä perusteella hän noitakin edellä mainittuja koneita suosittelee, kun keskustelun aloittaja ilmoittaa hakevansa konetta pelikäyttöön?
Katso täältä kuinka surkeita nuo Vapusen koneiden näytönohjaimet ovat:
http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html
Rakentavampaa olisi linkittää oma konevaihtoehto ja tuoda sitä kautta, esim. näytönohjaimista, näkemyksensä esiin. Mikä sitten on aloittajan tarkoittamaa kevyttä pelaamista, mikä raskaampaa? Minne tai mihin raja vedetään?
näytönohjainvertailua kevyempiin ja raskaampiin suosikkipeleihin::
http://www.notebookcheck.net/Computer-Games-on-Laptop-Graphic-Cards.13849.0.html
Mutta minun ehdottamat koneen sopii hyvin kevyeen pelaamiseen ja netissa surffailuun. Ei niillä tietenkään mitään BF3 tasoista peliä pelata.
Okei. Mut mä en niin kuin hae sellaista BF3 tasoista konetta joka pyörittää sitä hyvin. Ja mä haen vain sellaista sopivaa konetta jolla enimmäkseen surffataan netissä. Ku ei aika oikein riitä pelaamiseen. Tää alkaa olla se minkän hommaan.
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/Asus/A55VJ-SX085H.html Ku en minä aikakaan löydä tuohon hintaan ja tuosta parempaa. Mut jos löydätte niin ois hienoa jos laitatte tänne.
Tuo asuksen kannettava on kyllä paras mitä tuolla 700 eurolla lähtee mutta löysin yhen toisenkin mitä voisit harkita. Saman tasonen näytönohjain kuin tossa asuksessa mutta nopeampi ddr5 muisti ja sitten windows 7!
http://www.systemastore.fi/product_info.php?cPath=66_571&products_id=49253
Plussana isompi näyttö -> 17.3
Toi on kans ihan hyvä kone. Mut alkaa mietityttää tuo hp:n pavilion koneet. Ku itsellä oli aikaisemmin toi pavilion 7. Siin oli todella paljon kuumenis ongelmia ja välillä sammui itsekseen. Toisaalta toi 17" ois todella iso plussa.
Sitten taas tos asus kannettavassa sais ilmaiseksi 3 vuoden lisätakuun. 2v. valmiina ja sitten saa asus koneen ostaja 1 vuoden lisätakuuta.
Nyt ois tälläinen kannettava. http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/Asus/N56DP-S4012H VOUCHER.html Eli jos jostain muualta löytyy tai tiedätte tästä paremman koneen niin ois todella hyvä jos tänne laittatte. Niin ja 800€ on se yläraja. Tuossa löytyis khyl hyvä kone. Mut siin on win 8. ainoa miinus. Mut kertokaa onko tuo win 8 hyvä? haluan kokemuksia.
Onhan tuo hyvä mutta gigantista löyty pikkasen parempi. http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/SATP85030P/toshiba-15-6-kannettava-satellite-p850-30p
i7 prossu joka on nopein mahdollinen ja pikkasen parempi näytönohjain kuin tossa minkä linkitit. Muutenkin nuo intelin prossut on parempia ja laadukkaampia kuin amd:n viritykset. Windows 7 mukana!
Toshiba on hyvä merkki asuksen kanssa. Sisältyy 2 vuoden takuukin mitä ei ole acerin tai hp:n kannettavissa. (vain 1v.) MItä nyt selasin netistä niin sun pitää korottaa hintaa muutamalla sadalla että saat tota toshibaa paremman läppärin eli sinuna ottaisin vain sen vaikka asuskaan ei kauas jää tosta.
Windows 7 on paljon parempi kuin windows 8 työpöytäkäytössä. Kasi on niin kosketusnäytöllisille laitteille suunniteltu oksettavilla kuvakkeilla ettei mitään rajaa. Saathan sää tuon kasinkin asennettua tarjoushintaan 15 eurolla kun ostat windows 7 koneen.
Tässä vielä youtubesta pari videota windows kasista niin näet itse minkälainen se on. pistän alle linkin vielä seiskaan niin näet kunnolla niitten eron. :)
http://www.youtube.com/watch?v=X0fsyb-ttcw windows 8
http://www.youtube.com/watch?v=6Jsx-gf-z2U windows 7
Kuten näet tuo kasi on suunniteltu selvästi tabletteihin ja älyluureihin. Työpöytäkäytössä se on epälooginen valtavilla laatoilla.
Toshiban Satellitea ei kannata ostaa!! Niissä on kamalan surkean huono näppäimistö ja muutenkin runko on niin muovisen tuntuinen, että laadusta ei ainakaan voi samassa lauseessa puhua. Lue esim. täältä:
http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/laptops-portable-pcs/laptops-and-netbooks/toshiba-satellite-p850-138-1087094/review
Mitä tulee Windows 8:aan, niin aina kun tulee uusi käyttis MS:ltä, niin kaikki haukkuu sitä aluksi, koska muutosvastarinta on kova. Totuus kuitenkin on, että Windows 8 on monessa suhteessa parempi kuin esim. Win 7. Se mm. käynnistyy nopeammin ja siinä on älypuhelimista tuttu aplikaatiopohjainen käyttöliittymä työpöytäpohjaisen lisäksi, joten eniten käytetyt toiminnot saa kätevästi integroitua siihen. Toiset tykkää - toiset ei. Ainakaan Windows 8 ei kaatuile tai muuta vastaavaa, joten sitä on turha pelätä. Erilainen se on, mutta tähän kyllä pääsee nopeasti sisälle ja sitten ei tee mieli enää palata vanhanaikaiselta näyttävään Windowsiin.
Pääasiassa joka toinen Windows versio on ollut huono. Esim XP oli hyvä, Vista ei, Win 7 oli..
Olen vapusen kans samaa mieltä tuosta windows versioista. Itse olen Xp ja 7 käyttänyt ja en muuhun ole sotkeutunut. Ja sitten kun katsoin tuon videon niin sen parusteella en ole ottamassa win 8.. Mut pitäs ensin testata sitä ja sitten haukkua.. (=
Alkaa nuita koneita olla tuossa. Nyt vain valitsemaan se parhain..
tuohon muovisuuteen en osaa sanoa paljon mutta ainakin kun joku mulle linkitti kestävimpien läppärien vertailun vähän aikaa sitten niin kestävimmät kannettavat olivat asus ja toshiba. Oli 2012 luvun vertailu eli aika uus. Häntäpäätä pitivät acer, hp ja jopa lenovo.
Pistän linkin tähän tutkimukseen kun löydän täältä netin syövereistä. :)
Windows 2000 oli yksi parhaista käyttiksistä ikinä. Se oli muuten XP:tä edeltävä, joten toi Vapusen logiikka "joka toinen Windows on huono" ei kyllä kovin pitkälle päde. Taitaa olla se Vista edelleen ainoa häpeäpilkku siinä XP:n ja Seiskan välissä.
Ei kannata suotta kritisoida sellaista mitä ei ole ikinä kokeillut. Voisin vaikka vannoa, että Vapunen ei ole edes kokeillut Windows 8:aa ja silti täällä kailottaa kovaan ääneen kuinka huono se on. Uskokoon ken tahtoo...
Nimim. itse käyttänyt Win 8:aa sen julkaisusta lähtien ja olen siihen erittäin tyytyväinen.
"Windows 2000 oli yksi parhaista käyttiksistä ikinä. Se oli muuten XP:tä edeltävä, joten toi Vapusen logiikka "joka toinen Windows on huono" ei kyllä kovin pitkälle päde"
Tai sitten pätee... Windows 2000 oli tosiaankin yksi parhaista käyttiksistä. Mutta sehän oli vähän kuin MS:n "avioton lapsi", eli MS:n ja Digitalin yhteisten speksien mukaisen, "ammattikäyttöön" suunnitellun Windows NT-sarjan viimeinen ja paras versio. Se tuoteperhehän tyssäsi siihen 2000:seen. Sitten tuli XP, jossa Windowsin "kuluttajasarjaan" liitettiin NT:n ominaisuuksia - tai päin vastoin, riippuen kertojan arvomaailmasta...
Kun katsotaan Windowsin kuluttajille suunnattuja käyttiksiä, niin tuotteet menevät suunnilleen näin:
W3.1 - W95 - W98 - ME - XP - Vista - 7 - 8.
Näistä joka toinen, 3.1, W98, XP ja 7 ovat maineeltaan hyviä. W95, ME ja Vista ovat taasen huonoina pidettyjä. Tuohon 8/Windows Phoneen en ota kantaa.
Okei. Kun itse en ole käyttynyt win8 niin en tiedä. Se pitää ottaa ja kokeilla onko se minkänlainen. Mut tuohohan saa helpostikkin win 7 jos haluaa.. (=
Kiitoksia paljon hyvistä tiedoista. (=
Nyt on kone tilauksessa ja teiltä sain hyvää tietoa.
Hommasin sen Asus kannettavan ja win7 käyttiksellä.
Ennen kaikkea siin saa 3 vuoden takuun.