neuvoja kaivataan...

mulla on kaksi kollikissaa, vanhempi 3v ja nuorempi 7 kuukautta. ongelmana on se, että pienempi kisu pissaa vieläkin sängylle ja nurkkiin, mutta käy kyllä isommat tarpeensa tekemässä hiekkalaatikkoon. eikä tunnu oppivan vieläkään, vaikka olen kastanut sen nenää omaan pisuunsa jne. voiskohan johtua osaksi siitä että kisu on puolivilli? ja kissat kyllä tulevat mainiosti toimeen keskenään, en ole huomannut mitään reviirijuttujakaan. siispä hyviä neuvoja tähän ongelmaan kaivattaisiin!
7386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onko pienempää vielä leikattu. Meillä loppu pissatemput heti kun käytettiin leikkauksessa.
Kyllä tuon ikäsen voi jo leikkauttaa.Voithan käyttää kissakarkotteita sinne minne kisu on mieltynyt pissansa tekemään luvatta.

Äänestä
  • ole leikkauttanut, ehkä se vois auttaa. kissakarkotteet eivät ole tehonneet...

    Äänestä

Kissan voi hyvin jo leikkauttaa, se todnäk auttaa pissaamiseen, ellei kyseessä oo sitten tulehdus, joka sekin pitäs käyttää lääkärissä.

Äänestä
  • Ei se nenän tökkääminen pissaan kyllä vaikuta asiaan todennäköisesti mitenkään... Jos kissa on terve ja muihin paikkoihin pissaaminen on vain "käytöshäiriö", kehottaisin kärsivällisesti ennakoimaan mahdollisia nurkkaan pissimisiä ja kiikuttamaan kissaa vessaan aina sopivan paikan tullen. Tai ehkä hiekkavadissa on jokin mikä ärsyttää nuorempaa kissaa? Laita enemmän hiekkaa, pidä hyvin puhtaana - jos homma johtuisi vaikka siitä, että toisen kissan pissat tuoksuu niin vahvasti ja nuorempi haluaa tehdä tarpeensa "puhtaampiin" paikkoihin. On kuitenkin vielä kyse aika nuoresta kollista, joten vielä ei kannata ahdistua.

    Äänestä

kokeile vaihtaa kissanhiekka toiseen merkkiin. meillä auttoi.

Äänestä

Onko sinulla käytössäsi miten monta hiekkalaatikkoa? Kahdelle kissalle suositellaan omia hiekkalaatikoita ja mielellään vielä yhtä ylimääräistä. Kissasta saattaa tuntua epämiellyttävältä asioida samalla laatikolla toisen kissan kanssa. Hiekkamerkki voi olla kissan mielestä vääränlainen tai hiekkis on asetettu liian julkiselle paikalle.

Kissan virtsaa ei pitäisi haistattaa kissalla, sillä se lisää kissan epävarmuutta ja hämmennystä. Kissa voi pissailla vääriin paikkoihin tressin lieventämiseksi - jos kissa tuntee olonsa jostain syystä turvattomaksi niin oman virtsan hajulla se pystyy lisäämään turvallisuuden tunnetta. Mutta jos kissa ei tee pissoja ollenkaan laatikkoonsa, kyse ei ole välttämäti merkkailusta. Kannattaa karsia pois lääketietelliset syyt, ettei vääriin paikkoihin pissailu johtuisi mistään sairaudesta.

Leikkaus kannattaa suorittaa nyt ensimmäiseksi ja keskustella asiasta samalla eläinlääkärin kanssa. Ratkaisu voi olla lähellä mikäli syy pissailuun saadaan selvitettyä. Feliwaysta on myös joskus apua (pistokkeeseen laitettava haihdutin).

Äänestä

Ikinä ei saa kissan tai muunkaan kotieläimen kuonoa laittaa sen omiin jätöksiin, oli ne sitten missä vaan!!!!! Etkö ole lukenut yhtään kirjallisuutta? Tuo keino on todella törkeä, eikä varmasti auta. Oletko huomannut, että vanhempi kissa hyökkäisi nuoremman kimppuun kun tämä tulee vessasta? Jos näin on. Se pitää karsia pois. Nuorempi ei uskolla käydä tarpeillaan. Omilla kissoillani vuosien varrella on aina ollut tämä taktiikka. Tämän hetkisillä kissoillanikin oli sama, mutta sain sen kovalla puhuttelulla poistettua ja vanhempi kissani tekee taas tarpeensa astiaan, koska uskoltaa. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sarttu kirjoitti:

mulla on kaksi kollikissaa, vanhempi 3v ja nuorempi 7 kuukautta. ongelmana on se, että pienempi kisu pissaa vieläkin sängylle ja nurkkiin, mutta käy kyllä isommat tarpeensa tekemässä hiekkalaatikkoon. eikä tunnu oppivan vieläkään, vaikka olen kastanut sen nenää omaan pisuunsa jne. voiskohan johtua osaksi siitä että kisu on puolivilli? ja kissat kyllä tulevat mainiosti toimeen keskenään, en ole huomannut mitään reviirijuttujakaan. siispä hyviä neuvoja tähän ongelmaan kaivattaisiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu