Risto Juhani: Ei tikkua ristiin

alvari.raappavaara

Monen taidelajin yleisosaaja Risto Juhani saattelee vakituisen dekkarisankarinsa, komisario Pesosen, eläkeiän kynnykselle. Pitkän sairausloman kautta, kuten täällä reaalimaailmassakin monesti tapahtuu. Kun Pesosen vanhan vakiasiakkaan, monessa kirjassa näyttäytyneen ja monessa sopassa keitetyn Kapa Kapasen vaimo löytyy kuolleena jokivarresta kasvaa monesta suunnasta paine palata työmaalle kesken loman. Työtoverit inhoavat tutkinnanjohdon ominutta nuorta virkaintoista syyttäjää, jonka mielestä ammattimaisuus saa väistyä nopeuden ja kustannustehokkuuden tieltä. Kun vielä Kapanenkin pyytää Pesosen apua on hänen lopulta toimittava ja klenkattava keppeineen poliisilaitokselle haistelemaan mistä oikein on kyse.

Monenlaista sotkua nimettömään pikkukaupunkiin mahtuukin. Risto-sedän kerrontatyyli on hiemen menneestä maailmasta, verkkaista ja rauhallista, kehon kielen vivahteet rekisteröivää ja pikkuseikat tarkoin kartoittavaa. Silti tarina liikkuu tiukasti ajan ilmiöissä. Sapekasta urputusta saa niin poliisihallinnon rakenneuudistus, tuo potkujen kiertoilmaisu, kuten myös syyttäjien sotkeminen varsinaista rikostutkintaa johtamaan. Järjestyspoliisien typeryydelle kirjoittaja on äkäinen kuin rakkikoira eikä EU-rahojen kälmäyskään parempaan käyttöön saa siunausta. Kaupungin hallinnon pomojen yhteispeli rakennusyrittäjien kanssa sekoittaen omat, firman, kaupungin ja EUn rahat on kuin suoraa kesän Hesarin kaupunkisivujen rikospalstalta.

Moderni kertoja Risto Juhani on siinä katsannossa, että toisen väkivallan teon , Kapasen yliajon koomakuntoon, tekijän lukija tietää heti ja poliisit vasta pitkän tutkinnan tuloksena. Juhaninsa lukeneille tuttu hahmo on ykköstutkija Gunnar, tuo hajamielinen hahmo joka solkkaa sekaisin ruotsia ja suomea, mutta on työssään itseään säästämätön ja vainussaan voittamaton. Työpaikan ihmissuhteet RJ kuvaa juuri niin kompleksiseksi kuin ne saattavat pahimmillaan olla. Tunnustuksen sana toisistaan on vaikea, muttei aivan mahdoton näille poliiseille. Komisario Pesosen ja nykyisen pikkukonnan, entisen virkamies-Kapasen viha-rakkaus- ja asiakassuhde on hienosti kuvattu. Pesosen avuttomuus kotihommissa ei aivan vakuuta, eihän näin pilallepassattuja äijiä voi olla enää 2000-luvulla?

Klassinen kertoja R J on taas maksaessaan pahalle palkan, korkeimman kautta.

Rohkenen suositella, jos vauhti ja pyssyillä räiskintä ei ole tärkeintä mitä dekkarista etsit.

2

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+8

      Jostakin luin että Risto Juhanista yritettiin tehdä haastajaa Mauri Sariolalle 70-luvun alussa. Mauri Sariola kun oli sellainen "faskisti" ja äärimmäisen suosittu.

      Partaradikaalit kuitenkin epäonnistuivat kun Risto Juhanin esikoinen, Peipon lento ei saanut ilmaa siipien alle vaikka sitä kehuttiin kovasti arvosteluissa.

    • sampo

      Toinen toistaan heikompia poliiseista kertovia söpertelijöitä riittää. RJ on yksi heistä. Piilonatsismista syytelty M. Sariola oli viidentähdenkirjailija verrattuna esim. yllämainittuun, kuin myös hänen nimellään ratsasteleviin T. Sariolaan ja R. Sarkolaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1732
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      35
      886
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      885
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe