Risto Juhani: Ei tikkua ristiin

alvari.raappavaara

Monen taidelajin yleisosaaja Risto Juhani saattelee vakituisen dekkarisankarinsa, komisario Pesosen, eläkeiän kynnykselle. Pitkän sairausloman kautta, kuten täällä reaalimaailmassakin monesti tapahtuu. Kun Pesosen vanhan vakiasiakkaan, monessa kirjassa näyttäytyneen ja monessa sopassa keitetyn Kapa Kapasen vaimo löytyy kuolleena jokivarresta kasvaa monesta suunnasta paine palata työmaalle kesken loman. Työtoverit inhoavat tutkinnanjohdon ominutta nuorta virkaintoista syyttäjää, jonka mielestä ammattimaisuus saa väistyä nopeuden ja kustannustehokkuuden tieltä. Kun vielä Kapanenkin pyytää Pesosen apua on hänen lopulta toimittava ja klenkattava keppeineen poliisilaitokselle haistelemaan mistä oikein on kyse.

Monenlaista sotkua nimettömään pikkukaupunkiin mahtuukin. Risto-sedän kerrontatyyli on hiemen menneestä maailmasta, verkkaista ja rauhallista, kehon kielen vivahteet rekisteröivää ja pikkuseikat tarkoin kartoittavaa. Silti tarina liikkuu tiukasti ajan ilmiöissä. Sapekasta urputusta saa niin poliisihallinnon rakenneuudistus, tuo potkujen kiertoilmaisu, kuten myös syyttäjien sotkeminen varsinaista rikostutkintaa johtamaan. Järjestyspoliisien typeryydelle kirjoittaja on äkäinen kuin rakkikoira eikä EU-rahojen kälmäyskään parempaan käyttöön saa siunausta. Kaupungin hallinnon pomojen yhteispeli rakennusyrittäjien kanssa sekoittaen omat, firman, kaupungin ja EUn rahat on kuin suoraa kesän Hesarin kaupunkisivujen rikospalstalta.

Moderni kertoja Risto Juhani on siinä katsannossa, että toisen väkivallan teon , Kapasen yliajon koomakuntoon, tekijän lukija tietää heti ja poliisit vasta pitkän tutkinnan tuloksena. Juhaninsa lukeneille tuttu hahmo on ykköstutkija Gunnar, tuo hajamielinen hahmo joka solkkaa sekaisin ruotsia ja suomea, mutta on työssään itseään säästämätön ja vainussaan voittamaton. Työpaikan ihmissuhteet RJ kuvaa juuri niin kompleksiseksi kuin ne saattavat pahimmillaan olla. Tunnustuksen sana toisistaan on vaikea, muttei aivan mahdoton näille poliiseille. Komisario Pesosen ja nykyisen pikkukonnan, entisen virkamies-Kapasen viha-rakkaus- ja asiakassuhde on hienosti kuvattu. Pesosen avuttomuus kotihommissa ei aivan vakuuta, eihän näin pilallepassattuja äijiä voi olla enää 2000-luvulla?

Klassinen kertoja R J on taas maksaessaan pahalle palkan, korkeimman kautta.

Rohkenen suositella, jos vauhti ja pyssyillä räiskintä ei ole tärkeintä mitä dekkarista etsit.

2

422

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+8

      Jostakin luin että Risto Juhanista yritettiin tehdä haastajaa Mauri Sariolalle 70-luvun alussa. Mauri Sariola kun oli sellainen "faskisti" ja äärimmäisen suosittu.

      Partaradikaalit kuitenkin epäonnistuivat kun Risto Juhanin esikoinen, Peipon lento ei saanut ilmaa siipien alle vaikka sitä kehuttiin kovasti arvosteluissa.

    • sampo

      Toinen toistaan heikompia poliiseista kertovia söpertelijöitä riittää. RJ on yksi heistä. Piilonatsismista syytelty M. Sariola oli viidentähdenkirjailija verrattuna esim. yllämainittuun, kuin myös hänen nimellään ratsasteleviin T. Sariolaan ja R. Sarkolaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      332
      2629
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      176
      1885
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      32
      1684
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1527
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      51
      1036
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      269
      892
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      773
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      645
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      565
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe