Tekeekö kukaan pelkkahirttä enää. Siitä tulisi kaikkein kaunein seinäpinta hirsivaihtoehdoista sisäseinään.
Pelkkahirsi?
kyselijäpää
182850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eihän sorvihirren lisäksi ole edes tarjolla kuin pelkkaa, liimattuna tai höylättynä. Siihen vielä ns. perinneveistäjät. Piiluaminenko oli kysymyksen aiheena?
minusta liimattu hirsi ei ole mitään pelkkaa....sitä alkuperäistä. Piiluhirsi on sitten erikseen. Pelkkahirsi on yhtä ja samaa puuta kokonaan...halkelemisineen jne... eli molemmat kyljet sahattu suoriksi, ylä- ja alapuoli tehty puun muotoa kunnioittaen - latvus ohuempi jne...
Ainakin Virosta saa. Suomesta saa myös, mutta hintaero on huomattava. Uskallan suositella tilamaan Virosta, löytyy omaa kokemusta.
Tässä esimerkki (www.inter.ee) yhdestä firmasta, joka tekee hyvää työtä.
Hirret sinistyneitä, onko se hyvää työtä?
Sinistyminen ei ole työtä, vaan normaali luonnollinen ominaisuus, jossa puu alkaa ajan saatossa harmaantua. Kosteus ja vesi jouduttaa harmaantumista. Sinistyneitä hirsiä tai lautoja on säilytetty taivasalla tai muovin alla, mutta ei hallissa. Perinteisesti hirsirakennukset on tehty taivasalla ja rakennuksen kuuluukin harmaantua. Jos haluaa hallissa tehdyn hirsirakennuksen, pitää olla valmis maksamaan enemmän, sillä veistäjälle hallin hankita on kallis investointi.
Harmaus on vain kosmeettista. Se ei ole hometta tai puun vaurio, vaan puu muodostaa oman millin paksuisen suojakerroksensa. Vain tietenkin sisäseinissä jotakuta sinistyminen saattaa haitata.
Noin ne Älvsby-huussin ostaneetkin aina sanoo.
Syyt hintaeroille löytyy galleria-kuvista. Ei vastaa Suomen tasoa kuten ei Swedukontitkaan joita asuntoina myydään
Mitä sitä Suomessa asumisesta maksamaan Suomeen kun voi kantaa rahansa Viroon?
Tähän eri.
Empä lähtis kuvien perusteella hirsityötä ja pelkkoja moittimaan.
puuaines on hyvää mutta missään koskaan esim. noin onnettoman loivaa sulkanurkkaa en ole koskaan nähnyt missään.
Minusta Virolainen puuaines on huonoa, erittäin nopeasti, rehevässä maaperässä kasvanutta löyhää puuta, siis läpeensä puu kasvaa Virossa huomattavasti nopeammasti kun Suomessa, joten sen lujuus maailmaa vastaan on lähtökohtaisesti Suomalaista puuta huonompaa. Kyllähän Virossa on hirrestä rakennettu ja rakennetaan, mutta ei läheskään niin lujista hirsistä kun Suomessa.
Yhdellä esimerkillä. Virolainen pystytysporukka ei millään olisi suostunut eristämään nurkkia. perusteluina edellisen kaltaine ns. kiristyvä nurkka. Iso moka. Suomen raksoilla tunnetaan kylmäsiltana
Omat kokemukset Virolaisista työmiehinä raksoilla. Kovia tekemään töitä mutta mitään en uskaltaisi antaa tehdä ilman jatkuvaa valvontaa. Ylimielisiä ainoa puute ja Suomalaisia rak.tapoja vähättelevä. Monesta kohtaa mennään aidan matalimmasta kohdasta. Työtä tehdään jopa yleisellä tasolla Suomalaisia ahkerammin mutta taidoissa ja asenteissa suuria ongelmia
www.hirspek.fi
Joo, Hirspek tosiaan. Kerran olen erehtynyt asioimaan ko paikassa. Ostin tavaraa "tarjouksesta" kolme kertaa kalliimmalla kuin muualta olisi saanut.
Tarkoitatko merkkauskyniä; rasvakynä salvoksen ja varauksen piirtoon?
Kuusamo Hirsitalot toimittaa Suomessa perinnehirttä, olen käynyt katsomassa muutamaa talokohdetta ja hyvältä näyttänyt... se on jotain yli 200mm vahvaa hirttä
Kuulehansie Kuusamo Hirsitalojen myyntimies. Et jää niin helposti mainostamisesta kiinni kun et samalla istumalla kirjoita putkeen eri viestiketjuihin saman firman mainoksia, ok?
www.kerohirsitalot.fi
Mikä siinä maksaa ettei näillä Suomi24:sen palstoilla valvonta toimi? Mainos- ei keskustelupalsta?
http://www.tamminiemi.com/hirret/index.html
Täältä saapi pelkkahirsiä jos jonkinmoisia