Lataaminen on laillista !

Missä on luettavissa se laki jonka mukaan lataaminen olisi muka laitonta ?
Edes patenttilaki ei estä valmistusta tai kopiointia ainoastaan omaan käyttöön, jakaminen, levittäminen tai mikä tahansa muu luovuttaminen on kiellettyä.
Tämä on minun mielipiteeni, jos jollakin on fakta-tietoa niin kertokaa..

10

631

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12 § (24.3.1995/446)

      Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. Siten valmistettua kappaletta ei ole lupa käyttää muuhun tarkoitukseen.



      Juuri tätä tarkoitin !

      • Sitten on vielä tämä:
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404#e-72

        Muistaakseni kuitenkaan kyse ei ole yksityishenkilön kohdalla laittomuudesta vaan korvausvelvollisuudesta. Omalta kannaltani en näe termeissä suurta eroa, koska maksamaan joutuisi kumminkin. Lakiasiantuntijat varmaan ovat eri mieltä.


    • Antti-anonyymi

      Mitä pykälää tarkoitat, en löydä mitään mainintaa korvausvelvollisuudestakaan..?

    • näin menee

      "Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. " Aivan, mutta sitten on huomattava tämä:

      "8 §
      Teos katsotaan julkistetuksi, kun se luvallisesti on saatettu yleisön saataviin." Omaankaan käyttöön ei siis saa valmistaa kappaletta piraattilähteestä.

      Ja korvausvastuusta:

      "57 § (14.10.2005/821)

      Joka vastoin tätä lakia tai 41 §:n 2 momentin nojalla annettua määräystä käyttää teosta taikka tuo maahan tai Suomen alueelle edelleen kolmanteen maahan kuljetettavaksi teoksen kappaleen, on velvollinen suorittamaan tekijälle kohtuullisen hyvityksen. Vastoin lakia tapahtuvasta teoksen kappaleen valmistamisesta yksityistä käyttöä varten on hyvitysvelvollisuus vain siinä tapauksessa, että kappaleen valmistaja on tiennyt tai hänen olisi pitänyt tietää, että kopioitava aineisto on saatettu yleisön saataviin vastoin tätä lakia."

    • Antti-anonyymi

      Olen eri mieltä, monissa maissa jakaminen on laillista..!
      Mielestäni lataaja ei ole vastuussa siitä jos joku jakaa suomen lain vastaisesti, mikäli jakaminen tapahtuu suomessa.
      Ymmärrän kyllä että moni ns. virkailija haluaisi laajentaa toimivaltaansa suomen rajojen ulkopuolelle..
      Globalisaation oikkuja..!
      Lataaminen on väärin, mutta se on lain mukaan mahdollista !
      Ps. niin on veronkiertokin.. ;-)

      • Chisulle viikkorahat

        Tämä laillisuuskysymys onkin mielenkiintoinen. Tilanne voi olla myös sellainen, että jakomaassa tiedosto on laiton, mutta meillä laillinen.

        Esimerkkitapaus: King Oliver Creole Jazz Bandin "Chimes Blues" vuodelta 1923. Kappaleen säveltäjä on King Oliver, joka kuoli 1938. Säveltäjän tekijänoikeudet ovat siis Euroopassa rauenneet vuoden 2009 alussa. Kun äänitysvuodestakin on jo kulunut yli 50 vuotta, esitys on siltäkin puolelta vapaa.

        USA:ssa kuitenkin oikeudet ovat voimassa 95 vuotta, jos ne on asianmukaisesti määräajoin uusittu, eli ne päättyvät vasta vuoden 2019 alussa. Jos kyseisen kappaleen jakaja on eurooppalainen, kopio on varmasti laillinen ja sieltä saa ladata. Mutta jos sitä jaetaan Amerikassa, lähde saattaa olla laiton, riippuen siitä onko oikeudet rekisteröity lainmukaisesti. Sitä on täältä käsin aika hankala selvittää. Vaikeaa on myös todeta, kuka ja missä tiedoston on nettiin laittanut. Mutta joka tapauksessahan Euroopassa sijaitseva kopio kyseisestä levystä on laillinen, joten korvausvaatimukset kaatuisivat lopulta tähän.

        Samassa sessiossa vuonna 1923 äänitetty "Canal Street Blues" on kuitenkin yhteissävellys, jossa tekijänä on myös Louis Armstrong. Hänen kuolemastaan on vasta nelisenkymmentä vuotta, joten tekijänoikeudet ovat Euroopassa voimassa vielä pitkään. Nyt kopioinnin laillisuus riippuu pelkästään siitä, onko oikeudet muistettu uusia Amerikan puolella. Jos kopio on laillinen USA:ssa, se on sitä myös täällä. Muussa tapauksessa poliisi voi tulla kotiisi. Asian varmistamiseksi pitäisi käydä Kongressin kirjastossa tutkimassa tekijänoikeusrekisteriä.

        Molemmat edellämainitut levytykset ovat verkossa usein samassa torrentissa, jonka laillisuus on siis hyvin epäselvä asia. Tämänkaltaisista tapauksista saataisiin aikaan sotkuisia oikeusjuttuja. Vahinko vain ettei yksityisellä ole varaa lähteä kokeilemaan miten käy. Joku 600 euroa on pikkusumma siihen nähden, mitä hävitty juttu tulee maksamaan.


      • näin menee

        "...monissa maissa jakaminen on laillista..!"

        Epäilen. Tekijänoikeuslainsäädäntö pohjautuu useimmissa maissa kansainvälisiin yleissopimuksiin, etenkin ns. Bernin yleissopimukseen, sekä EU:ssa lisäksi EU-lainsäädäntöön. Yksityiskohdissa voi eri maiden kesken olla eroja, mutta pääperiaatteet ovat yhdenmukaiset.

        "Mielestäni lataaja ei ole vastuussa siitä jos joku jakaa suomen lain vastaisesti, mikäli jakaminen tapahtuu suomessa."

        Sinun mielipieesi ei tässä ratkaise. Luehan uudelleen se 57 §.

        "..moni ns. virkailija haluaisi laajentaa toimivaltaansa suomen rajojen ulkopuolelle.."

        Jos tarkoitat "ns. virkailijalla" viranomaisia niin tiedoksi sekin, että viranomaisten kansainvälisestä toimivallasta on niin ikään tehty erinäisiä kv. sopimuksia ja niihin pohjautuvia kansallisia säädöksiä. Globalisaation "oikkuja" ehkä, mutta käytännössä tarpeellisia. Yhä useammilla riita- ja rikosjutuilla kun on nykyään liittymiä useampaan kuin yhteen valtioon.

        "Lataaminen on väärin, mutta se on lain mukaan mahdollista !"

        Kaikki lainvastaiset teot ovat tietysti mahdollisia. Ei ole mitää järkeä lailla kieltää sellaista, jonka tekeminen olisi mahdotonta.


    • Antti-anonyymi

      Pilkun viilaus on taitolaji.. ;-)



      12 § (24.3.1995/446)

      Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. Siten valmistettua kappaletta ei ole lupa käyttää muuhun tarkoitukseen.

      Ihan selkeää..

    • Yleensä ei ole

      Lataaminen on laillista laillisesta lähteestä. Jos tekijänoikeudella suojattu materiaali on jaossa luvattomasti, niin myös sen lataaminen on laitonta. Lisäksi vertaisverkoissa et voi pelkästään ladata, vaan samalla myös jaat. Yleensä syytökset kohdistuvat nimenomaan jakamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe