Lataaminen on laillista !

Missä on luettavissa se laki jonka mukaan lataaminen olisi muka laitonta ?
Edes patenttilaki ei estä valmistusta tai kopiointia ainoastaan omaan käyttöön, jakaminen, levittäminen tai mikä tahansa muu luovuttaminen on kiellettyä.
Tämä on minun mielipiteeni, jos jollakin on fakta-tietoa niin kertokaa..

10

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12 § (24.3.1995/446)

      Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. Siten valmistettua kappaletta ei ole lupa käyttää muuhun tarkoitukseen.



      Juuri tätä tarkoitin !

      • Sitten on vielä tämä:
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1961/19610404#e-72

        Muistaakseni kuitenkaan kyse ei ole yksityishenkilön kohdalla laittomuudesta vaan korvausvelvollisuudesta. Omalta kannaltani en näe termeissä suurta eroa, koska maksamaan joutuisi kumminkin. Lakiasiantuntijat varmaan ovat eri mieltä.


    • Antti-anonyymi

      Mitä pykälää tarkoitat, en löydä mitään mainintaa korvausvelvollisuudestakaan..?

    • näin menee

      "Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. " Aivan, mutta sitten on huomattava tämä:

      "8 §
      Teos katsotaan julkistetuksi, kun se luvallisesti on saatettu yleisön saataviin." Omaankaan käyttöön ei siis saa valmistaa kappaletta piraattilähteestä.

      Ja korvausvastuusta:

      "57 § (14.10.2005/821)

      Joka vastoin tätä lakia tai 41 §:n 2 momentin nojalla annettua määräystä käyttää teosta taikka tuo maahan tai Suomen alueelle edelleen kolmanteen maahan kuljetettavaksi teoksen kappaleen, on velvollinen suorittamaan tekijälle kohtuullisen hyvityksen. Vastoin lakia tapahtuvasta teoksen kappaleen valmistamisesta yksityistä käyttöä varten on hyvitysvelvollisuus vain siinä tapauksessa, että kappaleen valmistaja on tiennyt tai hänen olisi pitänyt tietää, että kopioitava aineisto on saatettu yleisön saataviin vastoin tätä lakia."

    • Antti-anonyymi

      Olen eri mieltä, monissa maissa jakaminen on laillista..!
      Mielestäni lataaja ei ole vastuussa siitä jos joku jakaa suomen lain vastaisesti, mikäli jakaminen tapahtuu suomessa.
      Ymmärrän kyllä että moni ns. virkailija haluaisi laajentaa toimivaltaansa suomen rajojen ulkopuolelle..
      Globalisaation oikkuja..!
      Lataaminen on väärin, mutta se on lain mukaan mahdollista !
      Ps. niin on veronkiertokin.. ;-)

      • Chisulle viikkorahat

        Tämä laillisuuskysymys onkin mielenkiintoinen. Tilanne voi olla myös sellainen, että jakomaassa tiedosto on laiton, mutta meillä laillinen.

        Esimerkkitapaus: King Oliver Creole Jazz Bandin "Chimes Blues" vuodelta 1923. Kappaleen säveltäjä on King Oliver, joka kuoli 1938. Säveltäjän tekijänoikeudet ovat siis Euroopassa rauenneet vuoden 2009 alussa. Kun äänitysvuodestakin on jo kulunut yli 50 vuotta, esitys on siltäkin puolelta vapaa.

        USA:ssa kuitenkin oikeudet ovat voimassa 95 vuotta, jos ne on asianmukaisesti määräajoin uusittu, eli ne päättyvät vasta vuoden 2019 alussa. Jos kyseisen kappaleen jakaja on eurooppalainen, kopio on varmasti laillinen ja sieltä saa ladata. Mutta jos sitä jaetaan Amerikassa, lähde saattaa olla laiton, riippuen siitä onko oikeudet rekisteröity lainmukaisesti. Sitä on täältä käsin aika hankala selvittää. Vaikeaa on myös todeta, kuka ja missä tiedoston on nettiin laittanut. Mutta joka tapauksessahan Euroopassa sijaitseva kopio kyseisestä levystä on laillinen, joten korvausvaatimukset kaatuisivat lopulta tähän.

        Samassa sessiossa vuonna 1923 äänitetty "Canal Street Blues" on kuitenkin yhteissävellys, jossa tekijänä on myös Louis Armstrong. Hänen kuolemastaan on vasta nelisenkymmentä vuotta, joten tekijänoikeudet ovat Euroopassa voimassa vielä pitkään. Nyt kopioinnin laillisuus riippuu pelkästään siitä, onko oikeudet muistettu uusia Amerikan puolella. Jos kopio on laillinen USA:ssa, se on sitä myös täällä. Muussa tapauksessa poliisi voi tulla kotiisi. Asian varmistamiseksi pitäisi käydä Kongressin kirjastossa tutkimassa tekijänoikeusrekisteriä.

        Molemmat edellämainitut levytykset ovat verkossa usein samassa torrentissa, jonka laillisuus on siis hyvin epäselvä asia. Tämänkaltaisista tapauksista saataisiin aikaan sotkuisia oikeusjuttuja. Vahinko vain ettei yksityisellä ole varaa lähteä kokeilemaan miten käy. Joku 600 euroa on pikkusumma siihen nähden, mitä hävitty juttu tulee maksamaan.


      • näin menee

        "...monissa maissa jakaminen on laillista..!"

        Epäilen. Tekijänoikeuslainsäädäntö pohjautuu useimmissa maissa kansainvälisiin yleissopimuksiin, etenkin ns. Bernin yleissopimukseen, sekä EU:ssa lisäksi EU-lainsäädäntöön. Yksityiskohdissa voi eri maiden kesken olla eroja, mutta pääperiaatteet ovat yhdenmukaiset.

        "Mielestäni lataaja ei ole vastuussa siitä jos joku jakaa suomen lain vastaisesti, mikäli jakaminen tapahtuu suomessa."

        Sinun mielipieesi ei tässä ratkaise. Luehan uudelleen se 57 §.

        "..moni ns. virkailija haluaisi laajentaa toimivaltaansa suomen rajojen ulkopuolelle.."

        Jos tarkoitat "ns. virkailijalla" viranomaisia niin tiedoksi sekin, että viranomaisten kansainvälisestä toimivallasta on niin ikään tehty erinäisiä kv. sopimuksia ja niihin pohjautuvia kansallisia säädöksiä. Globalisaation "oikkuja" ehkä, mutta käytännössä tarpeellisia. Yhä useammilla riita- ja rikosjutuilla kun on nykyään liittymiä useampaan kuin yhteen valtioon.

        "Lataaminen on väärin, mutta se on lain mukaan mahdollista !"

        Kaikki lainvastaiset teot ovat tietysti mahdollisia. Ei ole mitää järkeä lailla kieltää sellaista, jonka tekeminen olisi mahdotonta.


    • Antti-anonyymi

      Pilkun viilaus on taitolaji.. ;-)



      12 § (24.3.1995/446)

      Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. Siten valmistettua kappaletta ei ole lupa käyttää muuhun tarkoitukseen.

      Ihan selkeää..

    • Yleensä ei ole

      Lataaminen on laillista laillisesta lähteestä. Jos tekijänoikeudella suojattu materiaali on jaossa luvattomasti, niin myös sen lataaminen on laitonta. Lisäksi vertaisverkoissa et voi pelkästään ladata, vaan samalla myös jaat. Yleensä syytökset kohdistuvat nimenomaan jakamiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      192
      3526
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3190
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2135
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1940
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe